Senad Palić i Benedikt Nikpalj iz Udruge DOBRO DOBRIM DoDo koja ima 200 volontera, govore kako pomažu ukrajinskim civilima nakon ruske invazije, a često i sami kamionima prevoze nužnu pomoć
Rat u Ukrajini izazvao je veliku humanitarnu krizu. Osim što su morali napustiti svoje domove, milijuni Ukrajinaca nemaju osnovne potrepštine. Stoga je hrvatska udruga DOBRO DOBRIM DoDo odlučila pomoći Ukrajincima u njihovoj zemlji. Od samog početka rata šalju sve bitne potrepštine ukrajinskim civilima. Predsjednik udruge Senad Palić kaže da su se povezali s ukrajinskim veleposlanstvom i da su okupili cijeli niz udruga i drugih ustanova koje su odlučile pomoći ratom pogođenoj zemlji. „Invazija na Ukrajinu je krenula 24. veljače. Mi smo iduće jutro bili u ukrajinskom veleposlanstvu. Potpredsjednik udruge Radovan Žepec i ja, kao bivša vojna grla, stavili smo sebe i resurse udruge na dispoziciju veleposlanstvu. Mi smo željeli da kao udruga koordiniramo cijelu aktivnost civilnog društva u Hrvatskoj za pomoć Ukrajini. Dana 28. veljače su nas Ukrajinci i podržali. Odmah smo počeli koordinirati sve gradove u Hrvatskoj. Javilo nam se jako puno udruga. Na naš poziv odazvali su se i vrtići, škole, fakulteti, tvrtke, gradovi i drugi. Veleposlanstvo je sve pozive preusmjeravalo na nas. Nedavno smo u Ukrajinu poslali 73. kamion s humanitarnom pomoći. Poslali smo preko 500 tona humanitarne pomoći u vrijednosti preko 23 milijuna kuna. Mi smo isključivo usmjereni na pomoć civilima. Išli smo prema ljudima koji nisu mogli napustiti svoje domove u Ukrajini.“
Palić kaže da Udruga ne šalje bilo kakve potrepštine, nego da pažljivo procjenjuju što je Ukrajincima potrebno. „Mi ciljano šaljemo potrebnu opremu u samostane, sirotišta, bolnice i skloništa. Ne šaljemo bilo kakve potrepštine. Kao primjer, u Ukrajini je nestalo lijeka za djecu koja boluju od Dravet sindroma, teške epilepsijske bolesti. Mi smo interventno nabavili lijekove iz Francuske, Italije, Nizozemske i Hrvatske i u tri navrata im poslali dvomjesečnu zalihu lijekova.“
Potpredsjednik Udruge Radovan Žepec objašnjava kako su izgledali počeci Udruge. „Udruga je krenula kao građanska inicijativa koju sam pokrenuo 22. ožujka za vrijeme zagrebačkog potresa. S prijateljima i poznanicima u HGSS-u otišao sam u sjeveroistočni dio grada gdje je bio epicentar potresa. Na dan potresa u Petrinji je bila ista stvar. Ljudima smo gradili skloništa i privremene kuće. U međuvremenu smo se formalizirali u udrugu i sada već šest mjeseci pomažemo Ukrajini uz naše projekte na Banovini.“
Nakon humanitarne akcije „DOBRO DOBRIM za Ukrajinu“, Udruga je pokrenula i novu akciju pod nazivom„DOBRO DOBRIM uz Ukrajinu“. U novoj akciji fokusirat će se na najranjivije dijelove društva u Ukrajini. Cilj im je dostaviti što više potrepština na istok. „Akciju smo zamislili kao pomoć sirotištima i dječjim domovima. Fokus je na najslabijima. Prva tura pomoći je otišla na istok u Dnjipropetrovsku, Kijevsku i Čerkasi regiju. Tamo je mnogo djece koja su ostala bez roditelja tijekom borbenih djelovanja i djece koja su ranije bila u domovima. Anketirali smo svaki dječji dom i donijeli im točno što su tražili. Od vešmašina do rezervoara za vodu i agregata. To smo realizirali zahvaljujući velikodušnoj donaciji tvrtke Infobip. Uskoro će krenuti druga pošiljka humanitarne pomoći. Mi smo s ukrajinskim veleposlanstvom vezani ugovorom o suradnji. Imamo i ugovor s Caritasom Križevačke eparhije. Velika je zajednica grkokatolika u Ukrajini. Dosta ih je došlo ovamo. Pomažemo im u koordinaciji s grkokatoličkom crkvom i Caritasom“, rekao je Žepec.
Trenutno je u Hrvatskoj oko 20 tisuća Ukrajinaca. Udruga je pomogla smjestiti brojne obitelji u Hrvatskoj. „Zvali su nas iz Mariupolja dok je bio pod opsadom. Jedan borac iz Azovstala nam se javio i rekao da svoju obitelj predaje udruzi DOBRO DOBRIM. Sedam dana su se izvlačili do poljske granice. Nakon toga su ušli u Hrvatsku te smo im pomogli da se smjeste u Križevcima“, objasnio je Žepec.
Palić kaže da Udruga planira dovesti u Hrvatsku ukrajinsku djecu koja su ostala bez roditelja. „Jedan dio pomoći je usmjeren prema Ukrajini, a drugi prema izbjeglicama u Hrvatskoj. Planiramo otvoriti humanitarno-kulturni centar u Gospićkoj ulici u Zagrebu na više od 500 kvadrata. U njemu bismo okupili sve udruge i druge dionike koji rade na pomoći Ukrajini. Jedan od naših projekata je i prijem 30 ukrajinske djece. Mi bismo ih ovdje doveli i školovali u suradnji s Mornaričkim fondom u Odesi. Nakon šest mjeseci Grad Zagreb je reagirao i donirao prostor u Ilici Zajednici Ukrajinaca grada Zagreba. Trudimo se stalno dizati svijest o situaciji u Ukrajini novim projektima. Mi taj rat ne doživljavamo kao rat Ukrajine i nekog drugog. To je i naš rat jer je na našem pragu.“ Palić je napomenuo da svi koji žele pomoći Ukrajini mogu nazvati njihov humanitarni broj 060 9005.
Udruga DOBRO DOBRIM ima 200-tinjak volontera. Većinom se radi o pripadnicima navijačkih skupina i Ukrajincima. Među volonterima je i Nizozemac Raymond Van Der Linden koji je u Hrvatsku došao još 90-ih kao dobrovoljac u Domovinskom ratu. Kao volonter Udruge prošao je cijelu Ukrajinu vozeći im humanitarnu pomoć. „Uglavnom putujemo za Lavov. Sad sam već drugi put bio u Kijevu. Prvo odemo u Lavov, zatim u Kijev, pa natrag u Lavov. Usput napravimo dogovor, preko raznih grupa, s ljudima koji žele otići iz Ukrajine pa ih pokupimo na željezničkom kolodvoru u Lavovu i povezemo za Zagreb. Ja sam se došao boriti u Domovinskom ratu jer nisam mogao sjediti u Nizozemskoj i gledati što se ovdje događa. Iz istih razloga pomažem tamo. Nažalost, nisam više za rat. Žena i moje tijelo ne dopuštaju. Ali ne mogu samo sjediti i promatrati.“
Potpredsjednik zagrebačkog ogranka Udruge i hrvatski olimpijac u bobu Benedikt Nikpalj također vozi humanitarnu pomoć u Ukrajinu. „Ja sam se prvotno pridružio Udruzi na Banovini, a u Ukrajinu sam išao četiri puta. Bio sam na zapadnom i jugozapadnom dijelu Ukrajine. Što više idete od granice, to više vidite posljedice rata. Nikad nisam bio u Ukrajini. To je jako lijepa zemlja i nažalost sam je upoznao kroz ružna vremena.“
Komentari