NAMJERNO PROVOCIRA DP ‘Plenković ih se želi što prije riješiti i testirati mogućnost velike koalicije’

Autor:

03.05.2024., Vukovar - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic sudjelovao je na svecanoj sjednici Gradskog vijeca Grada Vukovara u povodu obiljezavanja Dana grada. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Nacional otkriva zašto je dio vodstva Domovinskog pokreta uvjeren da bi se njihova koalicija s HDZ-om mogla raspasti puno prije no što se to i u najgorim scenarijima, prije sastavljanja Vlade, moglo pretpostaviti te zašto smatraju da je glavni krivac za to premijer Andrej Plenković, koji na temi manjina i Milorada Pupovca želi pridobiti oporbu na svoju stranu i stvoriti temelje za veliku koaliciju.

Nacional je od izvora bliskih vodstvu Domovinskog pokreta doznao kako su oni uvjereni da bi se njihova koalicija s HDZ-om mogla raspasti puno prije no što se to i u najgorim scenarijima, prije sastavljanja Vlade, moglo pretpostaviti te smatraju da je glavni krivac za to premijer Andrej Plenković. Po njihovu uvjerenju, on namjerno želi “razdrmati” savez s DP-om provocirajući ideološke svađe i stavljajući zastupnike iz Domovinskog pokreta pred zid tako da se oni, već na samom početku funkcioniranja koalicije, moraju izjašnjavati protiv odluka i prijedloga HDZ-a kao glavnog koalicijskog partnera. Budući da je riječ o temama na kojima bi, zapravo, Plenković mogao dobiti simpatije, pa čak i otvorenu podršku oporbenih stranaka, izvori bliski Domovinskom pokretu smatraju da Plenković tako lukavo želi preokrenuti situaciju u svoju korist i zapravo u Saboru testirati i trasirati put za sastavljanje nove koalicije, možda i one velike koalicije – između HDZ-a i SDP-a.

Za takvu koaliciju, uvjereni su u vodstvu Domovinskog pokreta, a slično su potvrdili i neki izvori bliski vodstvu HDZ-a, mogle bi se početi stvarati pretpostavke odmah nakon unutarstranačkih promjena u SDP-u, to jest nakon izbora za novo vodstvo stranke koji slijede, jer su i neki pretendenti na funkciju novog šefa SDP-a koji bi mogao naslijediti Peđu Grbina već otvoreno počeli zazivati takvu mogućnost. Prvenstveno se tu misli na SDP-ova europskog zastupnika Tonina Piculu, ali i Nevena Bosilja, šefa varaždinskog SDP-a koji je takvu mogućnost čak iznio i u intervjuu za Nacional.

“Vodstvo HDZ-A namjerno gura u saborsku proceduru točke dnevnog reda za koje jako dobro znaju da će isprovocirati Domovinski pokret. Prva od tih stvari bio je prijedlog da šef SDSS-a Milorad Pupovac postane predsjednik saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, što je priča koja je u Saboru krenula od Ante Sanadera. Druga je stavljanje na dnevni red glasanja o Izvješću pučke pravobraniteljice za prošlu godinu. U tom izvješću mogle bi biti i neke ideološke stavke neprihvatljive DP-u. To su samo primjeri koji govore o jasnoj tendenciji premijera Plenkovića da razmontira i uzdrma Domovinski pokret, istovremeno testirajući mogućnost velike koalicije koja bi se počela slagati upravo na onim točkama na kojima puca njegov savez s DP-om, a to su na prvom mjestu Pupovac i ideološke teme”, tako je situaciju između koalicijskih partnera HDZ-a i Domovinskog pokreta ovoga vikenda razložio visoki izvor blizak vodstvu Domovinskog pokreta.

U dijelu vodstva Domovinskog pokreta smatraju da premijer Andrej Plenković pokušava politički profitirati od svađa unutar DP-a, ali i na tome što bi javnost i oporba mogli žestoko reagirati na ideološki dio njihova programa i koalicijskog sporazuma pa bi zapravo time Plenković dobio nove saveznike protiv DP-a | Foto: Neva Zganec/PIXSELL

“Povežite s cijelom situacijom izjave Tonina Picule koji želi smijeniti Grbina. Ne bih isključio da iz Bruxellesa ide priča o velikoj koaliciji, Piculina SDP-a i Plenkovićeva HDZ-a. I to je moguće”, istaknuo je izvor blizak vodstvu Domovinskog pokreta.

Taj izvor tvrdi da u vodstvu Domovinskog pokreta smatraju kako je upravo Plenković taj koji na razne načine pokušava unijeti razdor i oslabiti unutarstranačku slogu unutar DP-a, jer bi od toga jedino on mogao profitirati. Isti izvori ističu da Plenkoviću u prilog ide i prvi veliki unutarstranački okršaj u Domovinskom pokretu, do kojeg je došlo nakon što je Nacional u prošlom broju objavio da će Mario Radić u ime Domovinskog pokreta voditi tjedne koordinacijske sastanke s Plenkovićem na kojima će, de facto, kontrolirati rad Vlade, te kako je to bio glavni razlog što nije želio ući u Vladu. Jer je želio mjesto odlučivanja i provjeravanja koalicijskih dogovora izmjestiti iz Vlade u kojoj bi kao ministar bio izravno podređen Plenkoviću, dok bi ga ovako, zapravo, kontrolirao i nastupao pred njim kao ravnopravan partner. No odmah nakon toga Jutarnji list i drugi mediji objavili su kako je na to žestoko reagirao predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava, koji smatra da upravo on, kao čelnik DP-a, treba voditi te koordinacijske sastanke s Plenkovićem.

‘Povežite s cijelom situacijom izjave Tonina Picule koji želi smijeniti Grbina. Ne bih isključio da iz Bruxellesa ide priča o velikoj koaliciji Piculina SDP-a i Plenkovićeva HDZ-a. I to je moguće’, kaže izvor blizak vodstvu DP-a

Plenkoviću je ta svađa, čini se, došla kao naručena i savršeno se uklopila, smatraju izvori bliski vodstvu DP-a, u njegove vlastite operacije koje idu za stvaranjem razdora u DP-u.

Izvor iz Domovinskog pokreta smatra da je jedan od razloga što Plenković to čini taj što mu zapravo ne odgovaraju i nikad nije imao namjeru provesti neke od točaka koje su uvrštene u koalicijski sporazum između HDZ-a i DP-a, koji nije objavljen, ali čije je glavne točke objavio Novi list.

Plenković je na te točke, među kojima je i “reinterpretacija” Istanbulske konvencije, ali i točke koje otvaraju pitanje revizije povijesti u kontekstu ratnih zločina iz Drugog svjetskog rata, pristao jer nije imao izbora budući da je želio što prije sastaviti vladu. Međutim, kako to doživljaju i u dijelu vodstva Domovinskog pokreta, u međuvremenu je shvatio da bi mogao politički profitirati upravo na tim točkama na kojima Domovinski pokret inzistira, jer o njihovim ideološkim stavovima veliki dio javnosti, ali i oporbenih stranaka, ima izrazito negativno stajalište te se zapravo oštrica javne kritike u zadnje vrijeme najviše fokusira upravo na politike Domovinskog pokreta, kao i na pojedince iz njegova vodstva koji su se našli na udaru javnih prozivki.

Predsjednik DP-a Ivan Penava poručio je da je on taj koji bi trebao predvoditi koordinacijske sastanke s Plenkovićem – a Plenković čeka smjenu Peđe Grbina da bi partnere iz DP-a zamijenio onima iz SDP-a | Foto: Neva Zganec/PIXSELL

Prvi je slučaj novog ministra poljoprivrede Josipa Dabre i njegove sumnjive diplome iz Travnika, a drugi je slučaj potpredsjednika DP-a Maria Radića koji je odjednom bio odustao od ulaska u Vladu gdje je trebao obnašati funkciju potpredsjednika i ministra povratka, iseljeništva i demografije. Portal Telegram nedugo nakon toga objavio je članak novinara Drage Hedla u kojem se tvrdi da je jedan od mogućih razloga Radićeva odustanka i slučaj s početka 90-ih kada je Radić bio optužen zbog navodne krađe iz kuća izbjeglih Srba. Iako je ta optužnica pravomoćno odbačena.

Sam Radić odbio je komentirati slučaj, ali dva izvora bliska vodstvu Domovinskog pokreta za Nacional su rekla da nije bila riječ ni o kakvoj krađi, već o tome da je Radić, tada kao aktivni pripadnik jedne od postrojbi Hrvatske vojske, pomogao da se iz napuštenih srpskih kuća privremeno izvuku kreveti i madraci dati na korištenje hrvatskim izbjeglicama koji su pobjegli iz svojih spaljenih sela i bili dovedeni u jednu sportsku dvoranu na području Valpova, gdje su spavali na podu. Kažu da je tadašnja optužnica protiv Radića bila predmet nečijeg podmetanja te da su, uostalom, sve optužbe i odbačene. Zato smatraju da su sljedeće okolnosti puno znakovitije: “Kome bi bilo u interesu sada to izvlačiti i tko uopće raspolaže takvim dokumentima? To su mogli plasirati jedino krugovi navezani na vrh HDZ-a jer je i Plenkoviću u cilju što više oslabiti Radića u kojem očito vidi najjaču kariku Domovinskog pokreta. Plenković očito misli da svima drugima može puno lakše upravljati i da bi mu bilo najlakše i najjednostavnije riješiti se Radića. Uostalom, da nije bilo Radića, ovi iz Domovinskog pokreta pristali bi ‘skinuti gaće’ pred HDZ-om samo da dođu na vlast. Radiću se u jednom trenutku tijekom pregovora činilo da pregovara on sam protiv devet HDZ-ovaca, jer su se neki njegovi očito postavili previše snishodljivo prema Plenkoviću, a uostalom, jedini Radić od njih nikada nije bio član HDZ-a.”

Nacional.hr prvi je prošloga petka objavio da je Ante Sanader predstavnicima Domovinskog pokreta u Saboru iznio prijedlog da Pupovac postane šef saborskog Odbora za ljudska prava i prava manjina | Foto: Patrik Macek/PIXSELL

Kako je još u petak poslijepodne prvi objavio portal Nacional.hr, u Saboru se pojavila informacija da HDZ želi podržati Milorada Pupovca za šefa saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina. Prema informacijama koje su tada došle do Nacionala, HDZ-ov Ante Sanader prišao je saborskom zastupniku DP-a Igoru Peternelu i iznio mu da će HDZ predložiti Pupovca na čelo tog odbora. Čim su to saznali predsjednik DP-a Ivan Penava i potpredsjednik DP-a Mario Radić, zatražili su hitan sastanak s premijerom Plenkovićem.

“Ante Sanader došao je danas zastupniku Domovinskog pokreta Igoru Peternelu s idejom da će HDZ predložiti Pupovca kao šefa tog saborskog Odbora za ljudska prava. Odmah je nastala uzbuna. Ivan Penava i Mario Radić zatražili su hitan sastanak s Plenkovićem jer nemaju namjeru to podržati”, rekao je tada za Nacional.hr izvor blizak vodstvu DP-a.

Odmah nakon što je vijest o predlaganju Pupovca objavio i Novi list, glasnogovornik Vlade Marko Milić izjavio je da nije HDZ predložio Pupovca, već da je riječ o prijedlogu Kluba manjina.

“Netočan je navod da je HDZ predložio Milorada Pupovca za predsjednika Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina. Predsjednika tog odbora predlaže Klub manjina, što je redovita praksa bila i u prijašnjim sazivima Hrvatskog sabora i oni će o tome donijeti svoju odluku nakon što obave konzultacije unutar svog Kluba. Mi ćemo podržati njihov prijedlog uvažavajući i stav partnera, DP-a i drugih stranaka koje su dio parlamentarne većine”, izjavio je Milić.

Međutim, izvor blizak vodstvu Domovinskog pokreta vidi u toj operaciji pokušaj vodstva HDZ-a da isprovocira vodstvo Domovinskog pokreta, ali moguće i u prvom pokušaju zaobilaznim putem testira mogućnost velike koalicije HDZ-a i SDP-a.

Izvor blizak vodstvu DP-a objasnio je za Nacionalov portal kakva je “matematika” u pitanju:

“Naravno da će ovi iz SDP-a i Možemo! podržati prijedlog da Pupovac postane šef tog odbora. Čak i ako Možemo! uskrati svoju podršku Pupovcu, SDP će ga sigurno podržati i dići ruke za Pupovca i oni će imati većinu bez obzira na DP. U svemu tome likovat će Most koji će sigurno iskoristiti priliku da viče kako je Pupovac, eto, na vlasti”.

U DP-u su uvjereni kako je prijedlog da Milorad Pupovac bude šef saborskog Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina ciljana provokacija | Foto: Matija Milanovic/PIXSELL

Kako je Neven Bosilj naznačio mogućnost velike koalicije

Neven Bosilj, šef varaždinskog SDP-a i jedan od pretendenata za neku od čelnih funkcija u novom vodstvu SDP-a, u intervjuu za Nacional je rekao:

“Zadovoljan sam što DP nije dobio neke resore, poput kulture, obrazovanja ili unutarnjih poslova. Poprilično bi me zabrinulo da su ih dobili. Bez obzira na to što je HDZ takav kakav jest, u odnosu na DP čak je i umjeren. Mislim da će ta vlada opstati toliko dugo dok HDZ ne bude pod prevelikim pritiscima DP-a. Neće me iznenaditi bude li HDZ cijelo vrijeme paralelno radio da si osigura ‘back-up’ varijantu, pogotovo nakon europskih izbora. Vrlo vjerojatno će aktivno raditi na okupljanju 76 ruku na nekoj drugoj strani. Možda i razbijanjem DP-a na ‘zdravi’ i onaj drugi dio.”

O prijedlogu da se napravi velika koalicija, Bosilj je rekao: “To možda čak i nije nerealna opcija, ovisno o tome što će se događati sljedeće godine. Budu li zahtjevi DP-a uistinu pretjerani… Sjetimo se velike koalicije CDU–SPD u Njemačkoj. Vladali su četiri godine, a nakon toga SPD nije propao nego je preuzeo vlast jer su se pokazali kao stabilizirajući faktor i tako neutralizirali i krajnju desnicu i krajnju ljevicu”.

No potom je rekao i sljedeće:

“SDP u statutu ima da se nakon parlamentarnih izbora moraju provesti unutarstranački izbori. Izabrat će se novi predsjednik, novo predsjedništvo i glavni odbor i tijela stranke će odlučivati. Dakle, tko zna što će biti. Vjerujem da će se ‘provjetriti Ibler’, da će doći neki novi ljudi i da će se taj cijeli narativ promijeniti”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.