Jan Vesel, pomoćnik zapovjednika DVD-a Trnje koji je s petoricom kolega vatrogasaca dobitnik ovogodišnjeg priznanja Grada Zagreba ‘Plemeniti građanin’, govori o intervencijama kojima su spašavali ljudske živote
Šestero mladih zagrebačkih vatrogasaca dobitnici su ovogodišnjeg priznanja Grada Zagreba „Plemeniti građanin“ za izuzetan volonterski doprinos. Svojim radom i požrtvovnošću u ove dvije teške godine zadužili su cijeli grad. Među njima je i Jan Vesel, pomoćnik zapovjednika DVD-a Trnje i predsjednik Sustava radio veza u kriznim situacijama. Vesel objašnjava kako je započeo s volonterskim radom.
„Prije nekih šest ili sedam godina počeo sam raditi kao radioamater u Sustavu radio veza u hitnim situacijama. Tamo smo kao radioamateri pomagali u cijeloj Hrvatskoj u slučaju prekida komunikacija. Jedna od takvih situacija je bila za vrijeme potresa u Petrinji. Prekinula se komunikacija između Petrinje i Zagreba. Mi smo među prvima dobili informaciju o tome kako je u Petrinji. Pošto je dosta naših kolega vatrogasaca u tom istom sustavu, mogli smo se lakše koordinirati i naći na određenoj lokaciji za intervenciju. U vatrogasce sam ušao 2016. godine. Kroz nekoliko godina došao sam u zapovjedništvo DVD-a Trnje. Bio sam na poziciji zamjenika zapovjednika, a sad trenutno obnašam poziciju pomoćnika zapovjednika. Kako sam krenuo u vatrogastvo, išao sam na sve moguće tečajeve osposobljavanja. Vidio sam tu korist učenja nečega čime možete pomoći drugom u bilo kojem trenutku.“
Vesel kaže da su vatrogasci volonteri odradili jako veliki broj intervencija u zadnje dvije godine te da su redovito sjedili u dežurstvima u slučaju novih podrhtavanja. „Taman prije samog potresa bilo je dosta tehničkih intervencija i poplava koje su zadesile Zagreb. Kao društvo koje se istaklo tim intervencijama dobili smo zahvalnicu od tadašnjeg Ureda za upravljanje hitnim situacijama. Imali smo 30 – 40 intervencija u samo nekoliko dana. Nekoliko mjeseci nakon toga desio se taj zagrebački potres koji je promijenio cijelu priču. U trenutku potresa dali smo najviše. Mi, kao dobrovoljno vatrogasno društvo, imali smo 294 intervencije, što je nekoliko desetaka puta više nego što imamo kroz cijelu godinu. U tom periodu sam osobno imao oko 140 intervencija, a od početka pandemije do danas imam preko 170 intervencija koje sam odradio. Uz same intervencije imamo jako puno volonterskih sati u pasivnom dežurstvu u DVD-u u slučaju da dođe do ponovnog podrhtavanja. Samoinicijativno smo ostajali kako bismo mogli biti na dispoziciji u slučaju potrebe. Tijekom potresa u Baniji bili smo u Zagrebu. Pozicionirani smo u centru samog grada. U slučaju da smo izašli van, ne bi nitko iz DVD-a ostao u Zagrebu jer je dosta društava koji su išli na samu Baniju iz rubnih dijelova grada koji broje veliki broj DVD-ova. A u samom centru smo samo mi, DVD Trnje i DVD-i Trešnjevka i Zagreb. Bez obzira na to što je cijeli fokus bio na Baniju, u Zagrebu je odrađen jako veliki broj intervencija.
Vatrogastvo danas ne podrazumijeva isključivo gašenje požara. Vesel napominje da vatrogasci obavljaju cijeli niz drugih poslova. Poziva i mlade ljude da nauče što rade dobrovoljna vatrogasna društva i da im se pridruže. „Što se tiče volonterstva, ljudi to cijene u trenutku kada osjete da im se pomoglo. Svi su nas cijenili i zahvaljivali nam tijekom potresa. Volonterstvo, kada hitna situacija završi, nekako se zaboravi. Pozvao bih mlade da slobodno svrate u DVD Trnje, ili u bilo koje društvo koje je blizu njihova doma, i priključe se tom radu. Neka dođu i pitaju čime se društvo točno bavi. Vatrogastvo nije više kanta vode i gašenje požara. Imamo tehničkih intervencija na visinama i dubinama te na vodi. Mi smo jedni od pionira u Zagrebu, a možda i u Hrvatskoj, jer smo koristili dronove za potrebe intervencija. Tehnologije su nam omogućile da skratimo vrijeme intervencija koje bi inače trajale od 15 do 30 minuta po lokaciji. Sada u pet do deset minuta odradimo pet do deset lokacija i procijenimo ugroženost objekta. Imamo sekciju dronova unutar našeg DVD-a, a od novog saziva mandata Vatrogasne zajednice Grada Zagreba član sam povjerenstva za komunikaciju dronova. Radimo na širenju modernih korištenja modernih tehnologija i komunikacija u sustavu zaštite i spašavanja. Sad, kad se pandemija smirila, osposobili smo osam ili deset novih članova koji sudjeluju u našem radu. Na razini zajednice je ukupno 57 društava. Potres je potaknuo građane da se uključe u volonterstvo. Nema ljepše stvari nego kad odradite intervenciju i pomognete nekome.
Intervencija u gradu ima puno i vatrogasci moraju stalno biti na raspolaganju. Stoga Vesel smatra da bi se vatrogascima trebalo omogućiti da lakše napuste radno mjesto kako bi otišli na intervenciju. „Grad Zagreb financira Vatrogasnu zajednicu Grada Zagreba sa sredstvima na godišnjoj razini. Ta sredstva Vatrogasna zajednica usmjerava prema dobrovoljnim vatrogasnim društvima. Time financiramo intervencije, nabavu nove opreme i vozila. To nam je velika podrška. Uvijek se može više, ali mislim da imamo dobru podršku. Puno više bi nam značilo da nam grad ili država omoguće mogućnost opravdanja izostanka s posla. Kad su bili potresi, nisu svi imali mogućnost opravdanja. Nisu svi mogli reći poslodavcu da su mobilizirani i da pomažu gradu. Svi smo na svoju ruku uzimali slobodne dane ili godišnje. U nekim su firmama omogućavali zaposlenicima da odu. Ali nažalost nismo dobivali podršku od institucija koje bi to morale omogućiti. Ali nadam se da će to u dogledno vrijeme biti riješeno. Ovo radimo na dobrovoljnoj bazi i za nula kuna. Mi smo se u korist društva odrekli naknade za intervencije i taj novac radije iskoristimo za nabavu opreme ili edukaciju.“
Vesel je sretan zbog priznanja „Plemeniti građanin“, ali još mu je draže što se time prepoznao rad vatrogasaca. „Nagrada mi znači puno, ali mi znači više što su se vatrogasci kao dobrovoljna djelatnost prepoznali. To je poticaj i za mene i za kolege koji su primili nagradu. To je dokaz da mladi mogu pomoći bez obzira na godine, znanje ili predznanje. Uvijek mogu biti na dispoziciji svojim sugrađanima.“
Komentari