Nakon više od desetljeća arheološki tim istražuje špilju Vindiju. To vrijedno nalazište česta je tema stručnih svjetskih znanstvenih časopisa.
Prošlo je gotovo pola stoljeća od kad su u špilji Vindiji kod Donje Voće pronađeni jedni od najbolje sačuvanih ostataka neandertalaca na svijetu stari desetak tisuća godina.
“Ravnamo dio profila koji je dosta potkopan i koji je ugrožen. To radimo po svim pravilima arheološke struke. Pratimo promjene u naslagama i odvajamo sve relevantne nalaze na koje dođemo”, kazuje Marko Banda, Filozofski fakultet u Zagrebu.
Godinama je, nažalost, špilja devastirana. A upravo zahvaljujući otkrićima iz Vindije švedski je znanstvenik Svante Paabo primio Nobelovu nagradu za medicinu i fiziologiju.
“Trenutno je veliki interes za Vindiju i popunjava stupce svih svjetskih novina da je upravo ovdje po prvi puta uspješno izoliran cjelovit genom neandertalaca, što je za mnoge znanstvenike, ali i za javnost bilo veliko iznenađenje jer pokazuje da svi mi stanovnici Euroazije danas nosimo genetički dio neandertalaca”, govori Ivor Janković, Institut za antropologiju.
Stručnjaci nježno skidaju profile sedimenata – oni su poput vremenskog stroja – pokazuju klimu, geološke promjene tijekom povijesti.
“Znanost napreduje i danas imamo nove metode kojima se napredovalo u odnosu prije 50 godina kada su ovakva zadnja istraživanja izvršena. Danas možemo dobiti puno preciznije informacije”, govori Janković.
Vindija će za nekoliko godina postati i prezentacijski centar. Uredit će se šetnice, edukacijski punktovi.
“Nakon istraživanja ide stavljanje zaštitne ograde, unutrašnje planiranje, postavljanje platoa, i konačni dio je interpretacijski centar”, naglasila je Sanja Kočet, načelnica Donje Voće.
Trenutačno je prioritet znanstvena analiza koja će uskoro donijeti nove informacije o životu “pračovjeka” na ovim prostorima, javlja HRT.
Komentari