Nakon godinu dana pravosudne bitke u Hrvatskoj, Jonathan Taylor se vratio u Britaniju

Autor:

24.2.2021.Zagreb, Jonathan Taylor, britanski odvjetnik i "zviždač" koji čeka izručenje u Monako - portret
Photo: Tomislav Cuveljak/NFoto/PIXSELL

Tomislav Čuveljak/NFOTO

Britanski odvjetnik i zviždač uhićen je 30. srpnja prošle godine i tek se u nedjelju letom iz Splita vratio svojoj obitelji u Southampton

Jonathan Taylor, britanski odvjetnik i jedan od najpoznatijih svjetskih zviždača, nakon gotovo godinu dana boravka u Hrvatskoj u nedjelju se vratio u Veliku Britaniju. Taylor je Nacionalu ustupio ekskluzivne fotografije s putovanja koje je okončalo njegovu životnu dramu koja je počela uhićenjem u dubrovačkoj zračnoj luci 30. srpnja prošle godine. Taylor je tada uhićen temeljem međunarodne tjeralice koja je raspisana na zahtjev Kneževine Monako, a proteklih godinu dana trajala je njegova borba sa sporim hrvatskim pravosudnim sustavom. Na kraju je Taylor u nedjelju navečer odletio letom iz splitske zračne luke za London te je noć s nedjelje na ponedjeljak napokon proveo u Southamptonu, u društvu supruge i dvoje djece koji ga nisu mogli posjećivati u Hrvatskoj zbog ograničenja putovanja zbog pandemije koronavirusa.

Izlazak iz autobusa na splitskom aerodromu

Nakon uhićenja Taylor je prvo proveo nekoliko dana u zatvoru, a potom je pušten uz jamčevinu na slobodu. Jedan od uvjeta jamčevine je bio da ne smije napuštati Hrvatsku te je britanski zviždač proteklih godinu dana proveo u Dubrovniku i Zagrebu. U tih godinu dana dogodio se niz pomalo nevjerojatnih stvari, po kojima bi se, priznaje Taylor, mogao snimiti napeti film. Nakon što su Županijski sud u Dubrovniku i Vrhovni sud u Zagrebu gotovo deset mjeseci igrali ping-pong s njegovim slučajem te je u konačnici Vrhovni sud odobrio njegovo izručenje Monaku, ključnu odluku prije desetak dana donio je ministar pravosuđa Ivan Malenica koji je tu odluku poništio te je odbio Taylorovo izručenje Monaku. Nakon što je postao svjestan da bi se uskoro mogao vratiti kući, Taylor je poslao poruku u kojoj se zahvalio ministru što je donio takvu odluku: “Izručenje odbijeno. Hvala vam na podršci. Vraćam se kući, Jon se vraća kući.”

Jonathan Taylor u avionu na putu iz Splita za London u nedjelju predvečer

Desetak dana kasnije Taylor se doista i vratio kući, ali ni to putovanje nije prošlo bez problema. Naime, prilikom skeniranja njegove putovnice u sustavu je i dalje stajala napomena da Taylor ne smije napustiti Hrvatsku prema uvjetima jamčevine koje je još prošle godine donio sud u Dubrovniku. No te je odredbe sud ukinuo nakon odluke ministra Malenice te je Taylor trebao bez problema napustiti Hrvatsku. Nakon nekoliko minuta uvjeravanja da je došlo do pogreške i da je jamčevina ukinuta, Taylor je na kraju ipak pušten u zrakoplov za London.

U ekskluzivnoj izjavi za Nacional u ponedjeljak ujutro Taylor se zahvalio svima koji su mu u proteklih godinu dana pomogli i koji su vršili pritisak na pravosudne vlasti da na kraju ipak ne bude izručen u Monako.

“Želio bih zahvaliti svima koji su mi pružali podršku, a pogotovo medijima koji su godinu dana pratili moj slučaj. Na kraju je najbitnije da sam stigao kući. Isto tako, želio bih naglasiti da nikome u Hrvatskoj nište ne zamjeram. Znam da su svi profesionalno radili svoj posao, ali mi je žao da imate tako sporo i neučinkovito pravosuđe. Da se stvari samo malo brže događaju, mislim da bih već odavno bio kod kuće i da cijela ova priča ne bi trajala godinu dana.”

Taylorovim odlaskom završio je i hrvatski dio priče o velikom međunarodnom skandalu koji traje već nekoliko godina, odnosno otkako je Jonathan Taylor 2012. postao zviždač i razotkrio koruptivne radnje u nizozemskoj multinacionalnoj naftnoj kompaniji SBM u Monaku. Taylor je od 2003. radio kao odvjetnik u toj tvrtki te je svjedočio kako je u više navrata tvrtka podmićivala zainteresirane stranke i tako dobivala poslove, a zbog njegova svjedočenja tvrtka je do sada platila gotovo milijardu dolara kazni. Taylor je svojim svjedočenjem doveo i do rušenja vlasti u jednoj od najvećih svjetskih demokracija – u Brazilu. Smatra se da su Taylorove optužbe za korupciju pogurale prvu kockicu domina koja je dovela i do političke krize u Brazilu koja i danas traje. Naime, Taylor je upozorio da je SBM plaćao mito od stotinu milijuna dolara čelnicima brazilske naftne tvrtke Petrobras u razdoblju kad je tvrtku vodila Dilma Rousseff koja je kasnije postala brazilska predsjednica. Otkriveno je i da je SBM nezakonito financirao njezinu Radničku stranku u predsjedničkoj kampanji. Njegovo svjedočenje pokrenulo je lančanu reakciju koja je kulminirala najvećom antikorupcijskom akcijom u povijesti Brazila, “Operacijom autopraonica”.

Taylor na Heathrowu

Taylor nakon godinu dana u vrtu svoje kuće u Southamptonu

OZNAKE: jonathan taylor

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.