NAKON EUROPSKE TITULE Španjolci bolji od domaćina za zlato na Olimpijadi

epa11540278 Manu Kone of France (L) in action against Abel Ruiz of Spain during the Gold medal match between France and Spain, of the Soccer competitions in the Paris 2024 Olympic Games, at the Parc des Princes stadium in Paris, France, 09 August 2024.  EPA/MOHAMMED BADRA

MOHAMMED BADRA/HINA

Nakon što su seniori osvojili Europsko nogometno prvenstvo u Njemačkoj, sjajno ljeto španjolskog nogometa upotpunila je i olimpijska reprezentacija osvojivši zlato u Parizu.

U sjajnom finalu igranom na Parku prinčeva španjolska reprezentacija je pobijedila domaćina Francusku nakon produžetaka sa 5-3.

Španjolcima je to drugo olimpijsko zlato nakon slavlja 1992. u Barceloni.

Počelo je sjajno za domaćine, veznjak Stuttgarta Enzo Millot je u 11. minuti doveo Francusku u vodstvo. Međutim, “Furija” je u idućih 17 minuta okrenula rezultat s tri gola.

Napadač Barcelone Fermin Lopez je izjednačio u 18. minuti, a isti je igrač u 25. minuti zabio i drugi gol. Samo tri minute kasnije veznjak Villarreala Alex Baena je doveo Španjolsku do 3-1 prednosti.

Francuska je bila korak do smanjenja zaostatka u 57. minuti, no Manu Kone je pogodio prečku. U 78. minuti Francuska je smanjila, a pogodak je zabio Maghnes Akliouche.

U trećoj minuti nadoknade domaćin je uspio izjednačiti iz kaznenog udarca kojeg je realizirao Jean-Philippe Mateta. Brazilski sudac Ramon Abatti je dosudio jedanaesterac zbog prekršaja Turrientesa na Kalimuendu.

Španjolska je do nove prednosti stigla u 100. minuti golom napadača Raya Vallecana Sergija Camella, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Camello u 120. minuti.

U susretu za 3. mjesto Maroko je u četvrtak u Nantesu deklasirao Egipat sa čak 6-0.

Bronca je marokanskoj reprezentaciji uvjerljivo najveći uspjeh na olimpijskim igrama. Do Pariza su nastupili na OI u Barceloni (1992), Sydneyju (2000), Ateni (2004) i Londonu (2012) i nikada nisu prošli skupinu.

Napadač Betisa Abde Ezzalzouli doveo je Maroko u vodstvo u 23. minuti, a samo tri minute kasnije Soufiane Rahimi je povećao prednost.

Veznjak Genka Bilal El Khannouss je u 51. minuti zabio za 3-0, da bi Rahimi u 64. minuti postigao svoj drugi gol na utakmici. Za napadača Al Aina bio je to već osmi pogodak na turniru i uvjerljivo je najbolji strijelac.

Do kraja susreta za Maroko su zabili i Akram Nakach (73) i kapetan Achraf Hakimi (87).