Šest zemalja bivše Jugoslavije složilo se obnoviti vojarnu u logoru smrti Auschwitz-Birkenau kojeg su vodili nacisti, a u kojem je bilo smješteno gotovo 20.000 Jugoslavena deportiranih tijekom Drugog svjetskog rata, priopćila je u četvrtak UN-ova kulturna agencija.
Sporazum je postignut nakon 14 godina pregovora Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Srbije i Slovenije, javlja Times of Israel.
Radovi na obnovi Bloka 17 uključivat će postavljanje zajedničke stalne izložbe o holokaustu u bivšoj Jugoslaviji, u kojoj je ubijeno oko 66.000 od 80.000 Židova u zemlji.
“Ovaj povijesni sporazum popunjava prazninu, odsustvo sjećanja na samom mjestu gdje su se odvijale strahote”, izjavila je glavna ravnateljica UNESCO-a Audrey Azoulay.
Razgovori o projektu započeli su još 2010. godine, ali su često bili usporeni “promjenama u vladi, prekidima i trenucima napetosti” između zemalja, izjavio je AFP-u jedan diplomat UNESCO-a.
“Naša suradnja u rekonstrukciji Bloka 17 nije samo materijalna već i moralna obveza prema onima čije su sudbine oblikovane i određene unutar ovih zidova“, izjavila je crnogorska ministrica kulture Tamara Vujović u sjedištu UNESCO-a u Parizu.
“Jugoslavenske žrtve logora smrti zaslužuju da se o njima govori, da su njihova sjećanja sačuvana, a tragične sudbine nikada zaboravljene”.
U subotu se obilježava 79. godišnjica oslobođenja Auschwitza, logora kojeg je izgradila nacistička Njemačka nakon što je napala Poljsku.
Milijun europskih Židova poginulo je u logoru u gradu Oswiecimu između 1940. i 1945. zajedno s oko 80.000 nežidovskih Poljaka, 25.000 Roma i 20.000 sovjetskih vojnika.
Komentari