Najveće zagrebačko groblje leži zaraslo u korovu i visokoj travi. “Nedavna oluja nema veze s ovim, ako ne čiste, neka prestanu naplaćivati godišnju grobnu naknadu”

Autor:

Photo: Čitatelj

Groblje Mirogoj očajno je zapušteno i zanemareno, javljaju nacionalu.hr ogorčeni čitatelji.

“Jutro nakon strašnog nevremena otišao sam na Mirogoj, da vidim jesu li grobovi oštećeni od onakve oluje. Imam što i vidjeti. Razumijem da ne stignu ukloniti drveća koja je vjetar srušio i pobacao. Ali, ne razumijem da nisu travu pokosili, da se uopće može doći do groba te da živicu nisu pošišali. To ne razumijem. Jedva da se vide prezimena na nadgrobnim spomenicima. Groblje nije nikada ovako zapušteno izgledalo”, komentirao je čitatelj.

Photo: Čitatelj

“Zapuštenost je posvuda”

Naime, kao što je poznato, najveće zagrebačko groblje također je stradalo u nedavnom nevremenu, a snažan vjetar oborio je drveća koja su u padu učinila štetu. Veliki je gubitak i sama činjenica da su potrebna desetljeća da izrastu nova.

Međutim, građane Zagreba ljuti i rastužuje činjenica da se, kako kažu, zapuštenost odražava u tehničkim pitanjima. Zapuštenost je posvuda, kažu. Ne održavaju se prilazne staze i okoliš grobnica. Trava i korov su visoki, živica nije ošišana, nitko se time ne bavi, a po opisu posla bi trebali, kažu građani.

Photo: Čitatelj

Ogroman novac iz grobnih naknada

“Bio sam tako ljut”, kaže nam drugi čitatelj.

“Plaća se godišnja naknada. Tamo gdje mi je majka pokopana, plaćao sam 280 kuna godišnje, a gdje mi je baka 210 kuna godišnje. Evo, stavite da je grobna naknada 30 eura godišnje i pomnožite s brojem grobnih mjesta, koliki su to iznosi! Nije to mali novac kojeg građani izdvajaju za održavanje groblja”, rekao je sugovornik i nastavio:

“Kada su pojašnjavali što sve spada u tu “grobarinu”, navedeno je održavanje prilaznih puteva, košenje trave, podrezivanje živice i grmlja. Štoviše, navode da u taj iznos spada da održavaju lampaše, da ih čiste i da čiste suho cvijeće. Naravno da smo znali da to neće raditi, to smo unaprijed šutke prešli preko toga, ali da nisu pristupne puteve počistili i živicu ošišali, to je nedopustivo. Živica je na nekim mjestima prekrila prezimena. Idući put kad dođem, vjerojatno neću ni spomenik vidjeti, ni prepoznati”, kaže drugi čitatelj.

Photo: Čitatelj

“To je travurina da te Bog sačuva”, dodaje gospođa s kćerkom.

Građani su nesretni već tri godine otkako je Zagreb pretrpio gadan potres.

Niti su, kažu, mirogojske arkade u potpunosti sanirane, a građanima je rečeno da troškove oštećenja na grobovima snose sami, jer nisu imali osiguranje od potresa.

Photo: Čitatelj

“Podružnica Gradska groblja od svega se ograđuje”

“Pa što oni gore onda rade”, ljuti se prvi sugovornik.

“Iako plaćamo grobnu naknadu, Podružnica Gradska groblja od svega se ograđuju. Potres, to morate sami. Drveća, čekajte da se organiziramo i počistimo ih, a ako vam je nastala šteta na spomeniku, popravljajte sami, pretpostavljamo da će tako biti. I ovo regularno održavanje trave i korova ne rade kako treba, evo vidite, sve je zaraslo”, rekao je i nastavio:

“Također, veliki vjetar pobacao je staklene lampaše koji su se razbili u komadiće. Mislite da su to pomeli i počistili? Nisu. A ne vidimo razlog zašto ne, jer za to, naime, ne trebaju velike dizalice i posebne službe. Nadalje, traže od nas da odvajamo otpad, prodaju staklene lampaše, ali nema kontejnera za odlaganje stakla, samo metal, plastika i biootpad. Moramo onda valjda to staklo sami nositi doma, ne znam što drugo” kaže čitatelj.

Groblje, kažu, nikada gore nije izgledalo.

“Ne znamo koje im je opravdanje za toliku zapuštenost, nedavna oluja nema veze s ovim problemom koji traje već neko vrijeme. Groblje nikada nije bilo ovako zapušteno, a na to smo osjetljivi, groblje je emotivno mjesto. Onda neka prestanu naplaćivati grobne naknade, jer uslugu ne obave”, poručuju čitatelji.

Photo: Čitatelj

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.