Najnoviji podaci pokazuju da su u SAD-a cijene zbog inflacije “neugodno” visoke

Autor:

Hanson Lu, Unsplash

Nova serija podataka o inflaciji objavljena u petak pokazala je da, iako su cijene ostale visoke u rujnu, usporavanje rasta ukazuje da bi moglo biti olakšanje na vidiku. To je ohrabrujući razvoj događaja za Federalne rezerve, koje se bore da obore najvišu inflaciju u SAD-a u 40 godina.

Indeks izdataka za osobnu potrošnju, koji mjeri cijene koje potrošači plaćaju za robu i usluge, porastao je za 0,3% od kolovoza do rujna, ali je ostao nepromijenjen na 6,2% u godini, prema najnovijem izvješću Ureda za ekonomske analize, navodi CNN.
Temeljni PCE, koji isključuje nestabilne cijene hrane i energije i Fedovo preferirano mjerilo inflacije, porastlo je za 5,1% na godišnjoj razini, više od stope od 4,9% u kolovozu, ali ispod procjene od 5,2%, prema Refinitivu.

Od kolovoza do rujna, temeljni indeks porastao je za 0,5%, što je u skladu s procjenama. Skok od prethodnog mjeseca revidiran je na 0,5% s 0,6%.

Zasebno, Zavod za statistiku rada objavio je svoj najnoviji indeks troškova zapošljavanja, koji pokazuje usporavanje rasta plaća i plaća u tromjesečnim troškovima rada. Središnja banka pomno prati izvješće ECI-ja kako bi pratila u kojoj mjeri vrtoglava inflacija povećava plaće — i potiče inflaciju.

Najnoviji podaci dolaze samo nekoliko dana prije sastanka Fed-a kada bi se raspravljalo o još jednom povećanju kamatnih stopa. U međuvremnu Amerikanci izlaze na biračka mjesta kako bi glasovali na izborima za zastupnička tijela.

“Ovi podaci potvrđuju da Federalne rezerve moraju obaviti više posla kako bi ohladile potražnju i smanjile inflaciju te zadržale kreatore politike na pravom putu da podignu stopu saveznih sredstava za dodatnih 75 baznih bodova na sastanku FOMC-a sljedeći tjedan”, stoji u priopćenjukoje potpisuje Gregory Daco, viši ekonomist u EY Parthenon.

No, neki od temeljnih pokazatelja koji ukazuju da je usporavanje na pomolu mogli bi značiti da bi povećanje kamatne stope sljedećeg tjedna, za koje se očekuje da će biti četvrto uzastopno povećanje, moglo biti posljednje, rekao je Mark Zandi, glavni ekonomist za Moody’s Analytics.

„Postoji mnogo varijabli, puno pretpostavki, ali mislim da je najvjerojatniji scenarij da smo u najgoroj inflaciji i da bi se trebala vratiti blizu Fed-ovog cilja [2%]. do proljeća 2024.”, rekao je.

Potrošači troše – ali iznad svojih mogućnosti

Potrošači se već mjesecima bore s cijenama koje su ostale čvrsto zaglavljene na razinama koje nisu viđene od 1980-ih. Unatoč nizu ogromnih povećanja kamatnih stopa od strane Fed-a u pokušaju da ukroti inflaciju, najnoviji Indeks potrošačkih cijena, koji mjeri cijenu svega, od jaja do avionskih karata, pokazao je da poskupljenja i dalje rastu i da se inflacija čak proširila na robe u sektoru usluga u rujnu.

Najnovije izvješće PCE-a pokazalo je da su Amerikanci nastavili trošiti iznad svojih mogućnosti. Potrošnja je porasla 0,6% u rujnu u odnosu na kolovoz, a prihodi su porasli 0,4%, dok su razine štednje pale.

Čak i uzimajući u obzir inflaciju, rashodi su nadmašivali prihode.

“Monetarna politika djeluje sa zakašnjenjem, ali u ovoj ranoj fazi  potrošači nisu zabrinuti visokom inflacijom i povećanjem kamatnih stopa s ciljem da se cijene stave pod kontrolu”, rekli su ekonomisti Wells Farga Tim Quinlan i Shannon Seery u bilješci od petka. .

Potrošači nisu optimistični spram gospodarstva i njegovim budućim izgledima

Indeks potrošačkog raspoloženja Sveučilišta u Michiganu za listopad iznosi 59,9, prema ažuriranim podacima ankete objavljenim u petak. To je samo 10 indeksnih bodova iznad najniže razine svih vremena dosegnute u lipnju.

“Ovog su mjeseca uvjeti kupnje trajnih dobara porasli za 23% na temelju smanjenja cijena i ograničenja ponude; međutim, očekivani poslovni uvjeti za godinu unaprijed pogoršali su se za 19%, rekla je Joanne Hsu, direktorica istraživanja. “Ovi različiti obrasci odražavaju značajnu neizvjesnost u vezi s inflacijom, političkim odgovorima i razvojem u cijelom svijetu, a stavovi potrošača su u skladu s recesijom koja je pred nama u gospodarstvu.”

Izvan potrošačkog sektora, šira gospodarska slika se zamračuje, rekao je Daco.

“Brzo rastuće kamatne stope, stalno visoka inflacija i povećana globalna neizvjesnost nagrizaju poslovno raspoloženje i potiču tvrtke na opreznije odluke o zapošljavanju i ulaganju.”

I dok se stambeno tržište već lomi pod teretom rastućih hipotekarnih stopa, puni ekonomski učinak pooštravanja Fedove politike tek treba osjetiti, rekao je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.