Najmoćniji Hrvat u naftnom biznisu sam podiže optužnicu protiv arhitekta kojem je Bandić poklonio stan

Autor:

Miranda Cikotic/PIXSELL, privatna arhiva

Nacional otkriva kako je Željko Runje, potpredsjednik Rosnjefta, preuzeo kazneni progon protiv Ante Vrbana, omiljenog arhitekta Milana Bandića i Josipe Rimac, jer tvrdi da je prevario i njega i ugledne ruske biznismene čije je stanove po njegovoj preporuci uređivao, pa sada čeka hoće li sud potvrditi privatnu optužnicu

Ante Vrban, arhitekt i dizajner interijera koji je najskupocjenijim namještajem uređivao stanove pokojnom zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću i za to primao i brojne gotovinske uplate, te koji je od Bandića na poklon dobio stan na zagrebačkom Vrbiku, kao svjedok USKOK-a izvukao se od bilo kakve osobne odgovornosti u slučaju Bandić, ali mu prijeti novi kazneni progon. Željko Runje, potpredsjednik ruske naftne kompanije Rosnjeft i godinama najviše pozicionirani Hrvat u naftnom biznisu u svijetu, podignuo je protiv Ante Vrbana privatnu optužnicu pred Općinskim kaznenim sudom u Zagrebu zbog sumnje da ga je prevario te radove koje je izvodio na njegovoj kući na Braču i stanu u Zagrebu naplatio znatno više od stvarne vrijednosti, da je dio faktura falsificirao i lažno prikazivao, kao i da je novac izvlačio na temelju uplata za koje je tražio da se izvrše na njegov privatni bankovni račun u Beogradu, čime je izbjegavao plaćanje poreza u Hrvatskoj. Optužno vijeće Općinskog kaznenog suda u Zagrebu uskoro će odlučivati o tome hoće li potvrditi optužnicu i otvoriti kazneni postupak protiv Ante Vrbana.

Runje, naime, tvrdi da Vrban nije oštetio samo njega, već i državni proračun Republike Hrvatske i zato je najprije još 2017. protiv njega podnio kaznenu prijavu na Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu. Predmet je vodila zamjenica općinskog državnog odvjetnika Nikolina Srpak koja je otvorila istragu, ali je unatoč brojnim dokazima u konačnici i obustavila istragu pod poslovnim brojem KISDO-117/2020.

Međutim, Županijski sud u Zagrebu je potom po prijedlogu oštećenog Željka Runje preotvorio istragu tako da ju je umjesto Općinskog državnog odvjetništva vodio Željko Runje te je po završetku istrage Runje i podigao optužnicu. Runje je tako iskoristio zakonsku mogućnost u slučaju kada DORH ne poduzme kazneni progon po službenoj dužnosti, ali oštećenici mogu sami preuzeti kazneni progon. O tome hoće li se optužnica u tom predmetu br. Kov-75/2022 prihvatiti, odlučit će predsjednica Optužnog vijeća, sutkinja Ana Kovačević, i članovi Vijeća, suci Ilija Jurčević i Marija Garačić-Turković.

Runje je Vrbanu od 2013. do 2015. uplatio čak 2,5 milijuna eura za uređenje interijera kuće na Braču i stana u Zagrebu, ali od toga je samo oko milijun eura platio na račun Vrbanove tvrtke ONIX Grupa d.o.o. u Privrednoj banci Zagreb, dok je 1,42 milijuna eura uplatio na Vrbanov osobni račun kod Banco Intesa u Beogradu. Naime, Vrban je račune slao Runji u Moskvu, ali je kao broj računa plaćanja na njima bio naveden njegov račun u Banco Intesa u Beogradu, što je Runje automatizmom plaćao prema onome što je bilo navedeno na službenom memorandumu koji mu je proslijedio Vrban.

Kako je navedeno u optužnici, oštećeni Željko Runje imao je veliko povjerenje u Antu Vrbana, s obzirom na to da ih je upoznao zajednički prijatelj. Stoga je s punim povjerenjem prepustio Anti Vrbanu da uredi kuću na Braču prema svojim profesionalnim i stručnim kvalitetama. Upravo zbog povjerenja u Antu Vrbana nisu sklapali nikakve ugovore, a sve račune koje mu je Ante Vrban ispostavljao plaćao je istog ili sljedećeg dana po primitku e-maila.

Željko Runje (lijevo), potpredsjednik ruske naftne kompanije Rosnjeft, angažirao je arhitekta Antu Vrbana (desno) za uređenje svoje kuće na Braču i stana u Zagrebu i za to mu platio 2,5 milijuna eura, a posumnjao je da nešto nije u redu nakon što ga je preporučio svojim ruskim prijateljima koji njegovim radom nisu bili zadovoljni, pa je naknadno išao provjeriti račune te je shvatio da je prevaren. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL, privatna arhiva

Međutim, Runje tvrdi da su svi računi koji su bili ispostavljani za plaćanje Onix grupi i za plaćanje na osobni račun Ante Vrbana u Beogradu imali isti datum te da su u svim računima kao nazivi usluga bile navedene vrlo paušalne obveze koje se trebaju platiti; u svim računima koji su bili ispostavljeni na Beograd pisalo je “architectural services”, a u računima koji su bili ispostavljeni na Onix grupu bile su navedene „konzultantske usluge“.

Uz račune Runje nije dobivao troškovnike izvedenih radova ni obračune utrošenih sredstava, osim što je samo uz račune u kojima je bilo navedeno da se radi o izvantroškovničkim radovima dobivao tzv. VTR. Ti VTR-ovi bili su nekada ispostavljeni u kunama, a nekada u eurima, ali Runje nije mogao kontrolirati komu se što plaća jer su bila samo navedena imena koja njemu nisu poznata, a nije mogao kontrolirati ni jesu li radovi koji su navedeni u tim VTR-ovima doista izvedeni. Živio je u Moskvi, često je putovao i nije mogao nadgledati radove. Njegova supruga Daria Runje dolazila je na Brač, sastavljala popise predmeta i robe koje treba kupiti i o tome se dogovarala s Antom Vrbanom.

U „dobre“ namjere Ante Vrbana Runje je počeo sumnjati u svibnju 2015. kada je od njega primio račun na iznos od 139.000,00 eura za navodne izvantroškovničke radove u stanu na Vrbanima. Runje nije platio taj račun u tom iznosu, već je tražio od Ante Vrbana da mu ispostavi račun na 90.000,00 eura, da radovi budu gotovi do 1. srpnja 2015. i da će nakon toga napraviti završni račun. Kada je od Vrbanove suradnice Mire Pleše u lipnju 2015. dobio račun na 150.000,00 eura i kada mu je ona napisala da se iznos od 80.000,00 eura odnosi na neke ljude koji će im i dalje trebati, shvatio je da se radi o velikoj prevari.

Možda Runje ne bi imao ni volje ni vremena propitivati Vrbanove troškovnike da ga kao arhitekta nije preporučio svojim ruskim prijateljima, obitelji Karpov, uglednim poslovnim ljudima koji su Vrbana angažirali za uređenje svoje kuće u Moskvi. Međutim, kako je već ranije pisao Nacional, tijekom radova na preuređenju, kojima je rukovodio Vrban, zamalo je došlo do urušavanja kuće jer su prerezane nosive grede. Potom je utvrđen još niz propusta. Na fotografijama koje su bile ustupljene Nacionalu vidljiva su oštećenja na konstruktivnim elementima, na kojima je radi estetike smanjivana (štemana) armirano-betonska nosiva konstrukciju do armature, što je moglo uzrokovati rušenje zgrade. Pojavom prvih pukotina hitno je napravljena sanacija i armirano-betonske nosive konstrukcije zgrade dodatno su ojačane nosivim stupovima, nadvojima i gredama.

“U dnevnom boravku Vrban je izveo novu odvodnu instalaciju i električne instalacije koje su postavljene između gipsanog spuštenog stropa i armirano-betonske stropne ploče. Kanalizacijska instalacija nije izvedena u propisanom padu, a nije bilo ni zvučne izolacije tako da se u dnevnom boravku čuo odvod WC-a, a vrhunac je bio kad se sadržaj odvoda jednom prilikom izlio na blagovaonski stol. Kad je uklonjena gipsana obloga, ispale su električne instalacije koje nisu bile pričvršćene”, otkrio je još ranije Nacionalov izvor koji je želio ostati anoniman.

 

Optužno vijeće Općinskog kaznenog suda u Zagrebu uskoro će odlučivati o tome hoće li potvrditi optužnicu i otvoriti kazneni postupak protiv Ante Vrbana zbog sumnje da je prevario Runju i lažirao dio računa

 

Vrban je, pak, preko svoje odvjetnice Lidije Horvat poručivao da uopće nije bio odgovoran za taj dio radova na kući obitelji Karpov, već da su oni naknadno nadograđivali još jedan kat kuće.

Međutim, sve je rezultiralo podnošenjem kaznene prijave protiv Vrbana koju je pokrenula tvrtka MVI Partners PET Limited iz Singapura, čiji su ga vlasnici angažirali. O tome je u studenome 2016. pisao i Jutarnji list, za koji je Vrban izjavio kako je problem u tome što mu vlasnici te tvrtke nisu isplatili njegova potraživanja i zato ga lažno optužuju. Nacional je, međutim, doznao da je Vrbana angažirao još jedan susjed spomenute obitelji, i to prvi general ruske vojske, te kako je zbog generalova „zadovoljstva“ obavljenim radovima hrvatskom arhitektu najbolje da više ne dolazi u Moskvu.

Drugim riječima, Runje je “na svoj obraz” preporučio Antu Vrbana uglednim ruskim poslovnim ljudima i omogućio mu da u Moskvi dobije unosne poslove vrijedne desetke milijuna eura, ali je on to, prema onome što Runje tvrdi, zbog svoje nestručnosti i pohlepe uspio upropastiti.

Nakon što je saznao kako je Vrban završio posao kod njegovih ruskih prijatelja te bio doveden u neugodnu poziciju kao osoba koja je Vrbana preporučila, Runje je angažirao vještaka za graditeljstvo i procjenu nekretnina kako bi procijenio vrijednost radova koje je Vrban obavio u njegovoj kući na Braču i u stanu u Zagrebu. I doživio šok. Vještak je utvrdio da iznos koji je Runje platio Vrbanu višestruko premašuje cijenu radova. Putem svog odvjetnika Runje je od Vrbana zatražio povrat preplaćenog iznosa, a kad se on na to oglušio, u lipnju 2016. Runje je protiv njega podnio kaznenu prijavu. Tijekom prikupljanja dokumentacije radi podnošenja odštetnog zahtjeva i kaznene prijave, Runje je upozoren da mu je Vrban protuzakonito izdavao račune. Odnosno da je, vjerojatno kako bi izbjegao plaćanje poreza u Hrvatskoj, izdavao račune s instrukcijama za plaćanje izvan Hrvatske, to jest na svoj privatni račun u Beogradu.

U međuvremenu je Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu provelo niz istražnih radnji, pa i ispitalo Antu Vrbana. On je tijekom kaznenog postupka tvrdio da je na račun u Beogradu od Runje primao uplate koje su se odnosile i na radove koje je obavljao na njegovoj kući u Moskvi. Međutim, prema navodima Željka Runje, to je čista laž i pokušaj da se Vrban izvuče od odgovornosti za utaju poreza, s obzirom na to da Vrban za njega nije obavljao nikakve radove u Moskvi. Vrban u svom iskazu nije specificirao na kojem je to točno objektu u Moskvi radio, koje je radove obavljao, kada i u kojem periodu i koja je bila dogovorena ili ugovorena cijena radova.

Ante Vrban bio je u bliskim odnosima s Josipom Rimac i stoji iza uređenja crkve u Kninu, a na USKOK-u je svjedočio i kako je uređivao stanove Milana Bandića te od njega na poklon dobio stan. FOTO: Marko Prpic, Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Zanimljivo je i da je u posebnom, parničnom postupku koji se pred Općinskim građanskim sudom u Zagrebu vodi po tužbi Željka Runje protiv Onix grupe i Ante Vrbana pod brojem P-503/18, Vrban predao presliku Ugovora o arhitektonskoj usluzi za radove u Moskvi, navodno sklopljenog dana 27. siječnja 2013. između Željka Runje kao naručitelja radova i Ante Vrbana kao izvršitelja usluge (izvođača), a vrijednost radova navodno je ugovorena u iznosu od 619.600,79 eura. No isti taj navodni ugovor Vrban nije dostavio ni u kazneni predmet, ni u predmet ODO-a Zagreb, ni kasnije kao eventualni dokaz svoje obrane. Runje sumnja da je Vrban neke ugovore jednostavno – falsificirao.

Prilikom iznošenja obrane Vrban je pomoću preslike putovnice pokušao dokazati da je često bio u Moskvi zbog radova na nekom objektu Željka Runje. “Nitko ne spori da je Ante Vrban često bio u Moskvi, ali ne zbog izmišljenih radova na nekom nepostojećem stambenom objektu Runje Željka, već je imao poslove vrijedne nekoliko desetaka milijuna eura na kućama Karpov, Denisov i Stroganov u Moskvi. Sve uplate za te radove vidljive su iz prometa po deviznom računu Onix grupe”, tvrdi se u optužnici.

Kako je sve Vrban manipulirao računima, Runje je detaljno opisao u optužnici. Između ostalog navodi:“Dakle, okr. Vrban Ante prilagođava financijsku i materijalnu dokumentaciju na način da ispostavlja dva računa pod istim brojem i na iste novčane iznose, da po lažnom računu treba platiti na Onix grupu za radove u Moskvi, a drugi račun se ispostavlja za konzultantske usluge, a oba računa treba platiti na račun Onix grupe u Zagrebu.”

Vrban je optužen da je neistinitu dokumentaciju ispostavljao i na druge načine. Primjerice, u računu 124 /12 od 27. prosinca 2012. na ukupan iznos od 406.250,00 kuna navedeno je da se naplaćuje usluga opremanja interijera obiteljske kuće Runje na Braču. Međutim, Runje tvrdi da u prosincu 2012. Onix grupa nije obavljala nikakve radove na njegovoj kući na Braču.

Isto tako, na računima se navode razne druge nepostojeće stavke.

“Stan u Vrbanima nema vrta u kojem bi se sadilo cvijeće, nije bilo navodnjavanja i nisu sađeni agrumi i citrusi kako je to navedeno u ovom više nego lažnom dokumentu”, stoji u jednom dijelu optužnice.

Runje navodi i da se Vrban nepošteno odnosio prema kooperantima. Sve račune koje su Onix grupa ili Ante Vrban osobno dostavljali na ime Željka Runje e-mailom, on je plaćao istog ili sljedećeg dana, a Onix grupa je račune svojim kooperantima ili račune za kupljenu opremu plaćala sa zakašnjenjem od nekoliko mjeseci ili ih je plaćala djelomično.

 

Runje tvrdi da Vrban nije oštetio samo njega, već i državni proračun RH, ali Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu obustavilo je istragu pa je on sam preuzeo kazneni progon i čeka hoće li sud potvrditi optužnicu

 

Isto tako, tijekom istražnog postupka utvrđeno je da je račun 30/PP1/1 od 17. prosinca 2013. na iznos od 93.363,00 eura, a u kojem je bilo navedeno da se plaćaju radovi na kući Runje u Moskvi, krivotvoreni dokument, da je Ante Vrban Runje Željku ispostavio drugi račun s istim brojem, istim datumom i na isti iznos – za plaćanje konzultantskih usluga za kuću na Braču.

Zanimljivo kako je sličan “modus operandi” Vrban primjenjivao i kad je uređivao stan pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića u Bužanovoj ulici u Zagrebu. Kako je sam svjedočio nakon Bandićeva uhićenja 2014. i 2015. godine u iskazu istražiteljima USKOK-a, čiji je sadržaj objavio tportal 2020. godine, radilo se o uređenju stana velike kvadrature čija je površina odgovarala površini tlocrta cijele etaže zgrade. Rekao je da je stan 2005. ili 2006. godine djelomično uređen i da je on savjetovao koji parket staviti i kakvu boju za zidove uzeti, kao i izbor namještaja i rasvjetnih tijela.

Najprije je Vrban rekao da nije vodio računa o tome kolika je bila cijena radova, ali se potom sjetio da su neki izvođači radova izdavali račune na njegovo ime, o čemu bi on onda obavještavao Bandića koji bi mu potom preko nekoga ostavljao u stanu kuvertu s novcem za naplatu računa. Drugim riječima, Vrban je od Bandića primao velike gotovinske uplate, navodno na ime računa na svoje ime čiju vjerodostojnost ni visinu nitko nije provjeravao.

Vrban nije opremao samo Bandićev stan u Bužanovoj, već još dva stana koja se povezivalo s Bandićem, jedan na Gračanskoj cesti, drugi na Vrbanima.

Istražitelji su tada Vrbana pitali i kako je stekao stan na Vrbiku, i to u vrijeme dok je još bio student, a on je rekao da mu ga je „Bandić darovao kao zahvalu za njegove usluge 2006. godine“.

„Nije mi poznato kako je Bandić stekao taj stan, donio mi je kupoprodajni ugovor koji sam potpisao“, kazao je Vrban, prema pisanju tportala, dodavši da nije isplatio kupoprodajnu cijenu jer se radilo o Bandićevu poklonu, s time da on nije kontaktirao s prodavateljem.

 

Runje je ‘na svoj obraz’ preporučio Vrbana uglednim ruskim poslovnim ljudima i omogućio mu u Moskvi poslove vrijedne desetke milijuna eura, ali je Vrban to zbog nestručnosti i pohlepe upropastio

 

“Radilo se o malom stanu od 34 m2 koji sam nakon nekog vremena prodao”, izjavio je Vrban USKOK-u, a otkrio je i da na taj stan nije sam platio porez na nekretnine niti ga je to itko tražio, već se podrazumijevalo ako mu ga je Bandić poklonio, da je on i platio porez.

USKOK tada uopće nije propitivao potencijalnu kaznenu odgovornost Ante Vrbana iako je sam priznao neke stvari koje bi se mogle okarakterizirati i kao kazneno djelo ili barem porezni prekršaj. Da mu država često “gleda kroz prste” pokazuje i podatak da Općinsko državno odvjetništvu u Zagrebu nije protiv Vrbana samo podiglo optužnicu, već su pustili da Željko Runje sam preuzme kazneni progon protiv Vrbana kako bi dokazao da njegovo “mešetarenje” računima predstavlja kazneno djelo.

Sam Ante Vrban odbacio je sve optužbe koje mu se stavljaju na teret.

Željko Runje već je godinama najviše pozicionirani Hrvat u naftnom biznisu u svijetu, a kao potpredsjednik Rosnjefta primio je nagradu i od ruskog predsjednika Vladimira Putina. FOTO: Privatni album


Što je Ante Vrban rekao na ispitivanju u svoju obranu

Kako se može vidjeti iz podataka do kojih je došao Nacional, Ante Vrban je svoju obranu pred Općinskim državnim odvjetništvom u Zagrebu iznosio 19. studenoga 2019. te je porekao počinjenje obaju kaznenih djela za koja ga je optužio Runje, protupravnu imovinsku korist i prevare u gospodarskom poslovanju, navodeći da ni Onix grupa d.o.o. ni on osobno nisu stekli nikakvu protupravnu imovinsku korist. Nije osporio da je Runje na njegov osobni račun u Banco Intesa u Beogradu uplatio iznos od 1.428.396,87 eura, a na račun Onix grupe d.o.o. u Privrednoj banci u Zagrebu iznos od 1.033.519,67 eura, to jest ukupno 2.461.966,04 eura, ali je tvrdio da je sav novac utrošen za radove i opremanje kuće i stana. Naveo je da nakon što je preko zajedničkog prijatelja upoznao Željka Runju, koji mu je opisao u kojoj je fazi opremanje njegove kuće u Bobovišću na otoku Braču, prihvatio je njegovu ponudu da završi radove na unutarnjem uređenju kuće, to jest da završi započete radove. Prije početka radova na kući u Bobovišću dvoje arhitekata iz njegova ureda snimilo je objekt, napravljeni su prijedlozi radova, adaptacije i uređenja kuće i Runje je sve prijedloge prihvatio. Vrban je rekao da je u Moskvi sklopljeno nekoliko ugovora o radovima, da su radovi na kući u Bobovišću okončani u proljeće 2013. te da su Runje i njegova obitelj bili zadovoljni svim izvedenim radovima. Isto tako je izjavio da je za Runju radio i u Moskvi, ali nije precizirao na kojim objektima, što, kada i za koji je dogovoreni iznos radio.

Tvrdio je da je oprema za kuću na Braču bila vrlo skupa, da je sve nabavljao u skladu s uputama Željka Runje i njegove supruge te da je dosta toga bilo nabavljeno u inozemstvu.

Naveo je da je cijena ugovora za Brač iznosila oko 900.000,00 eura te da mu je Runje platio avans po izdanim računima.

U jednom trenutku, kako je rekao, on je Runji posudio 200.000,00 eura, ali je rekao i da mu je Runje taj novac vratio. Prema Vrbanovoj izjavi, nadzor nad radovima na kući na Braču vodio je on, a nadzor nad radovima adaptacije stana u Zagrebu preuzela je druga direktorica trgovačkog društva Onix grupa Mira Pleše, jer je on bio u Londonu zbog nekih drugih poslova. Posebno je izjavio da je novac koji je uplaćen na njegov osobni račun u banci u Beogradu bio i za radove u Moskvi koje je on obavljao za Runje Željka, a ne samo za radove u Hrvatskoj.

Vrban je obranu iznosio i 13. listopada 2021., kada je naveo da je Onix grupa naručila cjelokupno knjigovodstveno vještačenje iz kojeg se vidi da nije protupravno stekla korist. Posebno je naglasio da je dokumentacija na kojoj se temelji nalaz inženjera Davorina Štengla, kojeg je angažirao Runje, bila manjkava, s obzirom na to da je taj vještak imao samo 10 posto računa.

Tvrdio je da je privatni račun u Banco Intesa u Beogradu otvorio 2012. godine, kako bi mu na taj račun inozemni kupci njegovih usluga uplaćivali novac za radove koje je obavljao izvan Republike Hrvatske. Rekao je da je s tog računa u Beogradu novac koji mu je uplatio Željko Runje koristio za više namjena – od majstora koje je naslijedio, a koji su od ranije radili na kući, do plaćanja stvari i opreme za kuću kupljenih u inozemstvu, sve po narudžbi supruge Željka Runje.

Vrban je priložio i brojne račune, međutim, za neke od njih Željko Runje u svojoj optužnici tvrdi da su lažirani pa bi se njihova vjerodostojnost trebala ispitati u daljnjem sudskom postupku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.