Donijeli ste odluku: nabavit ćete novog ljubimca i to će biti pas! Čestitamo, pred vama su godine pune zabave i trenutaka za pamćenje. Ali svi znamo da je pas ujedno i velika obaveza pa je nužno dobro se informirati kako bi od samog početka vaš suživot tekao što glađe i kako se ne bi dogodio najgori scenarij – da nesretni pas završi na ulici.
Dan kad doma donesete svog prvog psa bit će dan kad će se vaš život prilično promijeniti. S jedne strane, bit će to vjerojatno jedan od najuzbudljivijih trenutaka u životu vaše obitelji. Ne kažu uzalud da je pas čovjekov najbolji prijatelj – ubrzo ćete se i sami u to uvjeriti. Psi su odani, inteligentni i zabavni, a mnoge se pasmine dobro slažu s drugim ljubimcima ili malom djecom.
Ipak, svaki pas zahtjeva pravilnu njegu i brigu, a što to točno znači ovisi o pasmini, starosti i općenito karakteru četveronožnog ljubimca. Ako dosad niste imali puno iskustva sa psima, važno je još i prije, no što novi prijatelj dođe u vaš dom dobro se informirati i pripremiti. Pročitajte naš mali vodič za nove vlasnike pasa i vaš će lajavac imati dug i sretan život – od prvog dana. I vi s njim.
Pet savjeta za sretne pse i sretne vlasnike
Uspostavite dobar odnos – odmah
Na početku, dok bolje ne upoznate svog psa kao i on vas, možda će vam se činiti da ga ne možete razumjeti. Zato je vrlo važno da od prvog zajedničkog dana uložite trud i vrijeme u to da pokušate shvatiti kakav je vaš pas i što mu treba da bi se osjećao sigurno i ugodno u svom novom domu.
Uskoro ćete po govoru njegova tijela, ali i zvuku laveža i ostalog glasanja moći razlikovati je li gladan, umoran ili želi u šetnju. Također, prije no što pas postane dio vaše obitelji, saznajte sve o odlikama njegove pasmine – jer zlatni retriver neće imati iste potrebe, ali ni osobine, kao francuski buldog.
Uz ovo, još važnije u procesu upoznavanja jest nikad ne smetnuti s uma da su psi gotovo u svemu prilično drugačiji od nas. “Jedan uobičajen problem koji se može pojaviti je pretpostavka da psi izražavaju emocije na isti način kao i ljudi. Umjesto da nagađate, odvojite vrijeme i pažljivo promatrajte svog psa. Istražite njegove obrasce ponašanja i što bi oni mogli značiti. Smatramo pse članovima svoje obitelji, stoga bismo trebali nastojati poznavati ih i razumjeti jednako dobro kao i ljude s kojima živimo”, piše portal Front of the pack.
Prvi posjet veterinaru
Jedna od važnijih stavki kad je skrb o psu u pitanju, briga je o njegovom zdravlju. Prvi posjet veterinaru trebao bi uključivati obvezno cjepivo (koje pas treba primiti prije socijalizacije s drugim psima), mikročipiranje te procjenu općeg zdravstveno stanje vašeg ljubimca.
S obzirom na to da je prvi posjet veterinaru za psića prilično stresno iskustvo, važno je pronaći veterinara u kojeg imate povjerenja kako ne biste vlastitu nervozu prenijeli na svog ljubimca koji će je sigurno osjetiti.
Ako je potrebno do veterinarske ambulante putovati automobilom, psa smjestite u prikladan transporter u kojem će biti siguran. U čekaonici držite psa na povodcu i nagradite svog lajavca omiljenim poslasticama za svako mirno ponašanje tijekom i neposredno nakon pregleda.
Prvi koraci dresure
Trening poslušnosti može biti pomalo naporan kako za vašeg ljubimca, tako i za vas. Trebate ćete odvojiti vrijeme i uložiti trud, ali sve će se to itekako isplatiti. Zapravo, bez dresure suživot neće biti nimalo ugodan.
Svaki pas treba svog vođu čopora, a ako vi niste spremni preuzeti ovu važnu i veliku ulogu, pas će se osjećati izgubljeno i nesigurno – i onda više ne možete očekivati da će vas slušati. Dresura može biti pozitivno iskustvo ako uključite mnogo omiljenih psećih poslastica i učite svog psa onom što od njega očekujete kroz igru.
Najvažnije je biti uporan u ispravljanju grešaka i također nikad ne propustite priliku da nagradite pozitivno ponašanje svog psa. Ako naiđete na probleme koji ne možete riješiti sami, potražite pomoć stručnjaka ili se priključite nekom grupnom treningu dresure pasa.
Prvi dani u novom domu
Za vašeg su psa prvi dani i tjedni u novom domu velika promjena, ali srećom psi su prilagodljivi i brzo će uhvatiti vašu svakodnevnu rutinu. Nastojte da u prvim danima i tjednima vaš dom bude mirno mjesto bez previše glasnih zvukova i nervoze.
Štenci vole predvidivost koja im ulijeva osjećaj sigurnosti pa osmislite uvijek isti raspored hranjenja i odlaska u šetnju. Nabavite psu igračke kako mu se bi bilo dosadno dok vas nema kod kuće i osigurajte mu mirno mjesto na koje se može povući kad mu treba odmora.
Neki psi možda će prvih nekoliko noći pokazivati znakove anksioznosti zbog nove okoline – važno je samo da budete strpljivi i psu pružite puno ljubavi i podrške. Isto vrijedi i za fazu privikavanja na obavljanje nužde vani.
Socijalizacija je iznimno važna
Nakon što prođu prvi tjedni i štenac primi osnovna cjepiva, vaša je iduća obaveza kao odgovornog vlasnika psa – socijalizacija. To znači da psa trebate voditi u šetnje na mjesta gdje može upoznati druge pseće prijatelje, steći nova iskustva i upoznati svijet.
“Socijalizacija je najvažnija u dobi od osam do 12 tjedana. Tijekom tog razdoblja, pozitivna iskustva koja vaše štene doživi oblikovat će ga u budućnosti. Zato se u ranim tjednima potrudite da ga pravilno i pozitivno upoznate s različitim stvarima. Oduprite se porivu da na štene projicirate svoje ljudske emocije i vjerujte da ih nova iskustva neće obuzeti tjeskobom kao što bi mogla malog djeteta”, piše Front of the pack.
Iako je socijalizacija najintenzivnija dok je pas mlad, zapravo je riječ o procesu koji nikad ne prestaje. Uzrečica da se starog psa ne može naučiti novim trikovima jednostavno ne stoji – i stariji pas može se upoznati s nepozantim situacijama i steći nove navike, samo to ide nešto teže i sporije nego kod štenaca.
Na kraju, bez obzira na to koliko vaš pas ima godina ili koje je pasmine – u jednom su svi psi potpuno isti – treba im vaša ljubav koju će vam višestruko vratiti.
Komentari