Uoči Svjetskog prvenstva u Katru, brojni su strani mediji u analizama hrvatske reprezentacije stavljali upitnik iza imena Dominika Livakovića.
“Jedinica” hrvatske vrste i zagrebačkog Dinama označena je uz napadače kao “najslabija karika” aktualnih svjetskih doprvaka. Međutim, Livi je na sve kritike i sumnje odgovorio fantastičnim nastupima u Dohi.
Možda nije bio najveće ime u reprezentaciji kada su “Vatreni” stigli u Katar, međutim pretvorio se u jednog od junaka.
“Drago mi je da sam pomogao ekipi, dogurali smo do penala i sve je dobro završilo,” kazao je skromno nakon trijumfa protiv Brazila.
“Ne štedimo se, dajemo sve od sebe i to je recept za uspjeh,” dodao je.
Od osam jedanaesteraca koje su pucali japanski i brazilski nogometaš, Livaković je obranio četiri, uz jednu stativu, primivši samo tri gola. Obranio je udarce Minaminu, Mitomi, Yoshidi, te te Brazilcu Rodrygu, dok je Marquinhos pogodio stativu.
“Napravio je razliku za nas tijekom cijele utakmice. Brazil je stvorio neke šanse svojom kvalitetom i brzinom, ali je spriječio golove jer je bio u vrhunskoj formi. On je bio ta razlika kada je trebalo. U ključnim trenucima nas je spašavao. Međutim, on je ovdje da nas spasi. Obranio je prvi jedanaesterac, donio je nama sigurnost, a protivniku nesigurnost. Bili su strahu,” kazao je nakon utakmice izbornik Dalić.
Kao i mnogi Zadrani, Livaković je u “gradu košarke” počeo s košarkom. No, vrlo brzo se preselio na nogomet. Svoj nogometni put započeo u Športskom centru Višnjik. Zanimljivo, Zadranin je i njegov prethodnik na hrvatskim vratima Danijel Subašić koji je na Svjetskom prvenstvu u Rusiji svojim obranama jedanaesteraca također izluđivao suparnike.
Livi je u rodnom Zadru ostao do juniorske dobi, no 2012. je preselio u NK Zagreb. U redovima “pjesnika” je debitirao sa 17 godina, a u Dinamo je preselio 2015.
U “modrom” dresu je upisao 264 nastupa, pri čemu 70 europskih. Zanimljiv je podatak kako se od početka sezone 2020/21. gledajući i Dinamo i hrvatsku nogometnu reprezentaciju, suočio s 33 kaznenih udaraca, a obranio ih je 11.
U hrvatskom dresu je debitirao 2017. u Čileu, a prvo veliko natjecanje za reprezentaciju Dominiku je bilo ono prije četiri godine u Rusiji, koje je odgledao s klupe. Na Europskom prvenstvu prošle godine prvi je put neko veliko natjecanje iskusio kao reprezentativna “jedinica”.
Još impresivnija je priča Josipa Juranovića koji je protiv Brazila odigrao možda i najbolju utakmicu u hrvatskom dresu. “Ugasio” je Viniciusa, te neumorno jurio s jedne na drugu stranu terena. Protiv Japana je imao 70 šprinteva, a protiv Brazila možda i više.
“Uživamo u ovom trenutku, cijela ekipa je odigrala jako dobru utakmicu protiv kvalitetnog suparnika. Zasluženo smo u polufinalu,” kazao je.
Počeo je u zagrebačkoj Dubravi, potom igrao za Croatiu Sesvete, da bi se 2011. vratio u Dubravu. U ožujku 2014. je sa 18 godina sudjelovao na Nike Chance programu i pobijedio. Za nagradu je dobio put u trening kamp u London.
“Za mene je to prilika života, a nadam se da ću jednom igrati u reprezentaciji,” poručio je tada. U ljeto 2015. iz trećeligaša Dubrave je preselio u Hajduk. Tadašnji sportski direktor Hajduka Goran Vučević s predsjednikom Dubrave dogovorio je prelazak igrača koji je u dotadašnjem dijelu sezone za trećeligaša u 11 susreta zabio sedam golova uz osam asistencija.
U Hajduku se zadržao pet godina, a potom preselio u poljsku Legiu. Nakon samo jedne sezone u Varšavi u kolovozu 2021. je potpisao za Celtic.
Za reprezentaciju je debitirao još 2017. godine, kada je selekcija HNL-a igrala protiv Kine, a Juranović je na toj utakmici pucao penal u raspucavanju i zabio ga. Na iduću utakmicu čekao je gotovo tri godine, kada je na poluvremenu ušao kao zamjena u prijateljskom susretu s Gruzijom. Protiv Brazila je odigrao 26 nastup za reprezentaciju.
“U životu treba dobiti priliku, i dobiješ je, svatko od nas, Netko je iskoristi, netko ne. Iskoristi je onaj koji je pošten i koji radi. Sam je krenuo, borio se, svaka mu čast. To je ogledalo hrvatske reprezentacije”, kazao je izbornik Dalić za Juranovića.
Komentari