U osječkoj Županijskoj komori organizirano je 17. vrednovanje uzoraka najboljih rakija, likera i vinjaka iz cijele Hrvatske. Za razliku od prijašnjih godina, kada su uzorke za ocjenjivanje mogli poslati i mali proizvođači alkoholnih pića, ovaj su put pravo sudjelovanja imali samo oni registrirani.
Tako je ove godine na nacionalno senzoričko ocjenjivanje jakih alkoholnih pića pristiglo je 126 uzoraka, a kušači uz disciplinu i osjetljivo nepce moraju imati i dobro oko. Testeri koji obavljaju ocjenjivanje imaju najmanje 3 godine iskustva.
“Na neki smo način ponosni na to jer je ovo nacionalno ocjenjivanje koje je i prepoznato u javnosti. Od 126 uzoraka najveći dio su voćne rakije, a osim njih imamo 7 džinova i 45 likera”, rekao je viši stručni suradnik u Županijskoj komori Osijek, Igor Mikulić.
Kod ocjenjivanja, otkrila je Antonija Šarić s osječkog Prehrambeno-tehnološog fakulteta za HTV, primjenjuje se tzv. DLG metoda. “Ocjenjuju se boja, bistroća, miris i okus, to se množi s faktorom važnosti. Ako okus ima najveći faktor važnosti, množi se s brojem 9. Najmanji su boja i bistroća, jer su to stvari koje se mogu doraditi i varirati”, objasnila je.
Na ovogodišnje ocjenjivanje pristigli su i neki egzotično uzorci, poput rakije od piva. “Rakija od piva ima jednu specifičnost s obzirom na gorke supstance, pa ćemo vidjeti. Moguće je da je to samo inovacija, tehnološka inovacija i moguće je neće biti prihvaćena od potrošača”, rekao je Borislav Miličević s Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku, koji je bio na čelu ocjenjivačkog panela.
Uz rakije i likere ovaj put sudjeluju i proizvođači džinova, koji nemaju dugu tradiciju u nas. “Džin je postao zanimljiv kupcima, tražen je na tržištu i proizvodi ga sve više malih craft destilerija. Nadam se da će se kroz nekoliko godina taj proizvod standardizirati i postati dio ponude. Među inovacijama je i rakija od piva”, zaključio je.
Rezultati ocjenjivanja će biti poznati 26. studenoga.
Komentari