Sedamnaesti festival hrvatskog dokumentarnog filma Liburnia Film Festival održava se na maloj opatijskoj Ljetnoj pozornici od 26. do 30. kolovoza, a ove će godine biti u znaku „3. maja“, najavljeno je u petak na konferenciji za novinare.
U konkurenciji će biti prikazano 19 recentnih hrvatskih dokumentaraca, od kojih će četiri imati svjetske premijere – filmovi „Baka“ Borne Zidarića „Hipokritovi sinovi“ Antona Mezulića, „Nihilist“ Renate Lučić i „Pluf!“ Elvisa Lenića.
U programu je i više od 10 filmova izvan konkurencije i u off programu, a najavljene su i edukacije, razgovori o filmu i glazbeni programi.
Tema 17. izdanja festivala je posrnula hrvatska brodogradnja, pri čemu se misli na recentna događanja u „Uljaniku“ i „3. maju“. Zbog njihove važnosti za hrvatsko društvo i lokalnu zajednicu, festival koji i u logotipu ima znak broda, izvan konkurencije će prikazati nekoliko filmova na temu brodogradnje, kazali su organizatori festivala na konferenciji za medije.
U konkurenciji će biti prikazan nagrađivani film Gorana Devića „Na vodi“, koji kroz različita lica portretira autorov rodni Sisak te film „Susjedi“ Tomislava Žaje, u kojemu prati štićenike Doma za psihički bolesne osobe u Osijeku čiji je ravnatelj pokrenuo zatvaranje doma i uključivanje njegovih stanara u zajednicu.
Film „Da je meni ono što mi nije“ redateljice Višnje Skorin portretira 50 godišnju Sandru Jurak – nekadašnju estradnu radnicu, pa zaposlenicu HTV-a, čistačicu i skrbnicu za starije osobe, koja se odlučuje vratiti glazbi putem reality showa.
U programu je, što će, kažu organizatori, veseliti ljubitelje punka i KUD Idijota, biografski film „Tusta“ Andreja Korovljeva, o jednom od najvećih frontmena “ex-Yu-punk-rock scene.”
Novi film redateljice Renate Luić „Nihilist“ donosi portret stanovitog Lampe koji je napustio „normalan“ život te se prepustio neradništvu, a u filmu „Doplovit će Rex“ Josip Luki portretira majku troje djece koja većinu godine provodi daleko od doma, na kruzeru.
U programu je i nekoliko crtica iz života – Elvis Lenić predstavlja film „Pluf!“, David Lušičić „Fajront”, Tomislav Đurinec film „Doma za Božić“, Mladen Stanić film „Glava u balunu“ , a Borna Zidarić film „Baka.”
Nekoliko filmova “igra se” formama i žanrovima. Autorice Martina Meštrović i Tanja Vujasinović filmom „Mačka je uvijek ženska“ odaju počast svojoj profesorici i jednoj od najznačajnijih hrvatskih kiparica Mariji Ujević Galetović. Renata Poljak u filmu „Još jedan odlazak“ pratila je potapanje broda „Vis“ Jugoslavenske mornarice i njegovo pretvaranje u turističku atrakciju, dok likovna umjetnica Neli Ružić, autorica filma “Nigdina“, uspoređuje kako je vrijeme tretiralo dvije skulpture postavljene na području tvrđave Klis, a svojevrstan „morski triptih“ s ta dva filma čini dokumentarac „Lavovi Visa“ Nicola Bongiorna koji spaja ronjenje na dah i jadranske mitove.
Političko-društvene teme obrađuju – film „Hipokritovi sinovi“ Antona Mezulića, „U slučaju rata“ Jana Geberta te dva jednominutna filma Zvonimira Rumboldta, „Izlazak radnika iz tvornice“ i „Ulazak vlaka u stanicu.”
Izvan konkurencije su filmovi posvećeni brodogradnji, a tradicionalno i filmovi u produkciji Restarta – novi film Katerine Duda „Strujanja“ te filmovi nastali na Školi dokumentarnog filma: „Mjesto za bijeg“ Lucije Ane Ilijić i „Sigurno mrtvi“ Ivana Grgura.
Na ljetnoj pozornici će biti prikazan fim „Gurati naprijed“ riječkog autora Mirka Žorža koji je popratio igrače košarke u invalidskim kolicima, a program će svečano zatvoriti eksperimentalni film „Automati želja“ (1978.) Alda Paquole, ovogodišnjeg dobitnika nagrade Hrvatskog društva filmskih kritičara „Vladimir Vuković“ za životno djelo.
U Vili Antonio će izvan konkurencije biti prikazano još 12 petominutnih vinjeta o malim hrvatskim mjestima, „Kartoline“ skupine autora, zatim „Poštovana predsjednice“ Daniela Pavlića, „Prijateljstvo s Trokutom“ Vladimire Spindler te „Yalla Yalla“ Marka Paradžika.
17. Liburnia Film Festival organizira Udruga Liburnia Film Festival. Suorganizatori su udruge Restart i Delta, partner je Festival Opatija, a festival podržavaju Hrvatski audiovizualni centar, Zaklada Kultura nova, Grad Opatija, Društvo hrvatskih filmskih redatelja, Primorsko-goranska županija, INA, Turistička zajednica Grada Opatije i drugi.
Komentari