Paneli o međunarodnim turističkim kulturnim rutama, ulozi iseljenika, povratnika i nacionalnih manjina u ruralnom, te ulozi LAG-ova i LAGUR-a u održivom turizmu, predavanja, prezentacije, radionice, Festival održivog razvoja, izložbe, Eko-etno trade show, inovativna večera bračkih specijaliteta, samo su dio bogatog programa četvrtog ‘Međunarodnog kongresa o ruralnom turizmu’ pod motom “Novo vrijeme – vrijeme za ruralni turizam” koji će se održati u Gradu Supetru (09. do 13. svibnja).
“Ruralni prostor obuhvaća 92 posto hrvatskog teritorija, a ruralni turizam čini svega dva posto udjela u ukupnom turističkom prometu. Stručni skupovi poput ovog kongresa imaju za cilj povećati taj udio i približiti nas zemljama u kojima se on kreće između deset i dvadeset posto. S oko 500 OPG-a koji se dopunski bave turizmom, barem dva puta više poduzetnika u ruralnom turizmu te inovativnom ponudom možemo ravnopravno stati uz bok najrazvijenijim zemljama “, rekla je Dijana Katica, predsjednica Hrvatske udruge za turizam i ruralni razvoj ‘Klub članova Selo’ na predstavljanju.
“Iznimno nam je drago da je Splitsko-dalmatinska županija domaćin Međunarodnog kongresa o ruralnom turizmu. Ovaj oblik turizma sve je atraktivniji stranim, ali i domaćim gostima. I sami poduzimamo niz mjera i akcija za njegovo poticanje što je vidljivo na imotskom području na kojem je ruralni turizam glavni pokretač gospodarskog razvoja“, istaknuo je Joško Stella, direktor TZ Splitsko-dalmatinske županije.
“Za grad Supetar i otok Brač ovaj kongres ima poseban značaj. S njime završava jedna era supetarskog turizma i započinje nova. Naime, od ovog proljeća Supetar ima novi konferencijski centar Waterman Forum u kojem će se održati i ovaj kongres, a koji nas je pozicionirao kao novu destinaciju za poslovne susrete“, kazao je Ivan Cvitanić, direktor TZ grada Supetra.
Osim znanstvenoj i stručnoj javnosti kongres je namijenjen turističkim seljačkim gospodarstvima i poduzetnicima u ruralnom turizmu, LAG-ovima, i LAGUR-ima koji će se na radionicama i edukacijama upoznati s najnovijim trendovima na području ruralnog turizma.
Prema tim trendovima gosti se sve više zanimaju za povijest, kulturu i tradiciju odredišta u kojem borave, žele se uključiti u lokalni život za vrijeme odmora. Ruralni prostor, odmor na domaćinstvima, lokalna gastronomija, aktivni odmor u prirodi zanima društveno i ekološki osviještene goste koji očekuju da turistička ponuda bude u skladu s njihovim uvjerenjima. Na odmor dolaze uglavnom izvan glavne turističke sezone, u potrazi su za autentičnim doživljajem, u pravilu su veće platežne moći i u destinaciju dolaze vlastitim automobilom.
Komentari