Nakon što je kao premijerka donijela odluku o rekonstrukciji nekadašnjoj kući Jovanke Broz te se potom u nju uselila s partnericom, Ana Brnabić ostala je živjeti u toj vili iako više nije na čelu srpske vlade
Jovanka Broz je bila supruga jugoslavenskog maršala i predsjednika Josipa Broza Tita. Decenijama je bila uz Broza i, visoka, s naglašenom frizurom i vrhunskim stajlingom, dominirala u situacijama kada se Tito sretao sa šefovima država, okrunjenim glavama, filmskim zvijezdama kakve su bile Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Gina Lollobrigida. Neposredno poslije Titove smrti 1980. godine, Jovanka Broz je iseljena u ruiniranu vilu u elitnom beogradskom naselju Dedinju, u kojoj je živjela duže od tri decenije. Tvrdilo se da je Jovanka Broz boravila u zgradi bez grijanja, s krovom koji prokišnjava. Jovanka Broz je umrla 2013. godine. Vila u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića 75 ostala je prazna i nastavila propadati.
Direktor srpske Republičke direkcije za imovinu Jovan Vorkapić izjavio je 2018. godine da država ne može izdvojiti 2,5 milijuna eura za obnovu vile u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića, zbog čega se ta zgrada treba prodati ili iznajmiti nekome tko želi uložiti u njenu obnovu.
Vorkapić nije bio u pravu, što se pokazalo kada je 2020. godine država Srbija odlučila uložiti značajna sredstva u rekonstrukciju „zgrade koja se koristi za reprezentativne potrebe državnih organa, funkcionera i lica koja predstavljaju Srbiju“.
Uredbu o rekonstrukciji donijela je Vlada Srbije, čija je premijerka bila Ana Brnabić. Koja se, čim su radovi u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića 75 bili završeni, uselila u „Jovankinu vilu“ s partnericom Milicom Đurđić i sinom Igorom.
Ana Brnabić je na čelu srpske vlade bila donedavno od 2017. godine. Nitko prije nje nije tako dugo predvodio vladu u Beogradu. Bila je prva žena i gej osoba na funkciji srpskog premijera i ima status najbližeg suradnika predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, kojeg naziva „šefom“.
Četrdesetosmogodišnja Ana Brnabić izabrana je u ožujku za predsjednicu srpskog parlamenta. Što je značilo da se treba u roku od šest mjeseci iseliti iz zgrade u Bulevaru kneza Aleksandra Karađorđevića 75, s obzirom na to da u tom objektu, površine 750 četvornih metara, mogu živjeti samo šef srpske države ili premijer.
Vlada Srbije, međutim, odlučila je toj vili oduzeti status rezidencije i pretvoriti je u reprezentativnu zgradu za boravak predsjednika srpskog parlamenta. Što je funkcija na kojoj se, gle čuda, našla upravo Ana Brnabić.
Tako je Ana Brnabić izbjegla neugodnu situaciju kakvu preseljenje uvijek predstavlja, mada u neposrednoj blizini, na Dedinju, posjeduje stan površine 328 četvornih metara, čija vrijednost se procjenjuje na skoro pola milijuna eura. Taj stan je Ana Brnabić kupila 2014. godine na kredit iako je rata bila veća od njene tadašnje plaće.
Stan je Ana Brnabić stavila pod hipoteku kako bi njena partnerica Milica Đurđić podigla kredit od 1,6 milijuna eura na sedam godina i početkom srpnja otvorila privatnu polikliniku u naselju Beograd na vodi, simbolu Vučićeve vladavine. Milica Đurđić je liječnica, specijalistkinja radiologije, i u listopadu 2022. godine otvorila je s Džihanom Abazovićem, bratom tadašnjeg crnogorskog premijera Dritana Abazovića, u Beogradu bolnicu BioCell, najavljenu kao najveći i najskuplji projekt u srpskom privatnom zdravstvu, posvećen izvantjelesnoj oplodnji.
Tvrdilo se da je u BioCell uloženo sedam milijuna eura.
Brnabić je s partnericom Milicom Đurđić ostala živjeti u ‘Jovankinoj vili’ iako u blizini, na Dedinju, posjeduje stan površine 328 kvadrata vrijedan oko pola milijuna eura
„BioCell okuplja vodeći tim medicinskih stručnjaka, priznatih u svijetu i kod nas. Dugogodišnje kliničko i znanstveno iskustvo, ali i razvoj koji ide ukorak s najnovijim dostignućima u medicini, sada su objedinjeni u jednoj instituciji. To me mnogo raduje. Za moju karijeru je ovaj dan veoma važan“, izjavila je Milica Đurđić na otvaranju bolnice. Koja je prestala raditi desetak mjeseci kasnije jer se našla u financijskoj blokadi, zbog duga od oko 1,2 milijuna eura. Prije toga oko stotinu zaposlenih nije primilo dvije plaće.
Manje od tri tjedna nakon što je Milica Đurđić ušla u novi medicinsko poslovni pothvat, uz hipoteku na stan od skoro 330 kvadrata, Vlada Srbije je odlučila promijeniti status zgrade u kojoj živi s Anom Brnabić kako se ne bi morale seliti. Što je potaknulo srpsku opoziciju da konstatira kako jednu od osnovnih karakteristika Vučićeva režima čini „osiona bahatost“. Za njih funkcije znače samo privilegije, ali ne i odgovornost, ocijenila je članica parlamenta iz Demokratske stranke Dragana Rakić. Dopredsjednica stranke Zajedno Biljana Stojković je rekla da se svaka aktivnost funkcionera Vučićeve Srpske napredne stranke (SNS) „svodi na ugađanje vlastitoj pohlepi i izgleda da im nikada nije dosta“.
Potpredsjednik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović rekao je da se SNS otvoreno ruga građanima.
„To je ponižavanje građana, koji rezidencijalne objekte povjeravaju vladi da bi u njima smještala strane ambasade ili ugostila istaknute uzvanice, a ne da bi funkcioneri SNS-a bez ikakve potrebe živjeli u tuđim kućama, a što plaćaju građani Srbije. Tko se sada sjeća predizbornog obećanja Vučićeve vlasti da će prekinuti praksu korištenja vila za funkcionere“, izjavio je Stefanović.
Što je podsjetilo na slučaj osnivača SNS-a, Vučićeva političkog oca i bivšeg predsjednika Srbije Tomislava Nikolića. On je u znatnoj mjeri pridonio Vučićevu usponu do najmoćnijeg čovjeka Srbije. Obojica su godinama bila vjerni suradnici lidera Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja.
Kada je Nikolić 2008. napustio SRS, dok mu je kum Šešelj bio iza rešetaka u Haagu gdje je osuđen na 10 godina zatvora zbog poticanja progona Hrvata u vojvođanskom selu Hrtkovci, pozvao je Vučića da mu se pridruži u upravo osnovanom SNS-u. Vučiću su bila potrebna skoro tri tjedna da donese odluku o odricanju od Šešelja i pridruživanju Nikolićevoj partiji.
U svibnju 2012. Nikolić je izabran za predsjednika Srbije i uz objašnjenje da „želi da bude predsjednik svih građana“, upravljanje SNS-om prepustio je Vučiću i time mu omogućio da postane najmoćnija osoba u zemlji.
Vladinom Uredbom je rezidencija šefa države u Užičkoj 23 postala objekt za predsjednika fantomskog Nacionalnog savjeta za koordinaciju suradnje s Rusijom i Kinom, a tu dužnost obnaša Tomo Nikolić
Kada je u veljači 2017. godine Vučić, kao premijer, nagovijestio da će se kandidirati za šefa države, Nikolić mu je dao do znanja da se ne želi odreći funkcije predsjednika Srbije i da će se i sam uključiti u izbornu trku kako bi dobio drugi predsjednički mandat.
Uslijedile su žestoke reakcije, čak i prijetnje, članova Vučićeve vlade, funkcionera SNS-a, medija bliskih vlasti – Nikolićeva najava kandidature je neodgovorna; Nikolić ne može pobijediti; Nikolić je zabio nož u leđa Vučiću; radi se o izdaji; Nikolić ima uporište u srpskim tajkunima i nekim zapadnim faktorima; sramotno je što se svrstao na stranu Vučićevih protivnika…
U centru pažnje se našla i humanitarna fondacija Nikolićeve supruge Dragice, koja je za četiri godine, sa samo dvoje zaposlenih, prikupila oko 10 milijuna eura, znatno više od fondacija sportskih legendi Novaka Đokovića i Vlade Divca.
Pokrenulo se i pitanje je li poslovanje Fondacije „Dragica Nikolić“, uz korištenje državnih resursa i imovine kojom raspolaže šef države, vezano za korupciju i uživaju li donatori privilegije u Srbiji. Poslije čega se Nikolić povukao iz predsjedničke utrke. Kao nagrada za takvu odluku Nikoliću je omogućeno da nastavi živjeti u rezidenciji šefa države u Užičkoj ulici 23, na Dedinju.
Nikolić je imenovan za predsjednika nečega što se zove Nacionalni savjet za suradnju s Rusijom i Kinom. Vladinom Uredbom o nepokretnostima za reprezentativne potrebe je rezidencija šefa države u Užičkoj 23 postala objekt za reprezentativne potrebe i boravak predsjednika tog fantomskog Nacionalnog savjeta za koordinaciju suradnje s Rusijom i Kinom, čiji je Nikolić prvi čovjek. Tvrdi se da se iz državnog budžeta svakog mjeseca izdvaja oko 3400 eura za održavanje Nikolićeve vile – generalno čišćenje zgrade dva puta godišnje, komunalni troškovi, grijanje, voda, struja, telefon, provjera mikrobiološke ispravnosti bazena.
Nacionalni savjet za suradnju s Rusijom i Kinom saopćio je da je Nikolić ove godine imao sastanke isključivo s kineskim gostima – potpredsjednikom Gradskog komiteta Hangzhoua, izvršnim zamjenikom gradonačelnika Xiamena, predsjednikom kompanije China Energy International Group i generalnim menadžerom firme Serbia Zijin Mining. I to je to: četiri sastanka u sedam i pol mjeseci, a sugovornici su potpredsjednik gradskog komiteta i izvršni zamjenik gradonačelnika. Što je, možda, razlog što srpska opozicija tvrdi da se Vučićev režim „svodi na ugađanje vlastitoj pohlepi“.
Komentari