Ivo Peroš, naftni konzultant, koji je u novom broju Nacionala detaljno govorio o odluci Uprave Ine o zatvaranju Rafinerije Rijeka ocijenivši je neopravdanom i nerazumnom, pri čemu je rekao da nijedna rafinerija tako ne radi, u ponedjeljak je o istoj temi govorio i za N1.
Tri verzije zatvaranja
“Čuo sam tri verzije zašto zatvaraju rafineriju. Remont je redovna radnja u rafineriji, slično kao kao kad idete na servis s autom, i rafinerija se u tom slučaju nikad ne gasi. Postoje generalni remonti koji se obavljaju svakih 5,6 godina, tad se rafinerija gasi ali nikad na pet mjeseci, ni u ludilu. U tom se slučaju rafinerija maksimalno gasi na 30 do 45 dana. Svaki dan kad rafinerija ne radi u pitanju je igra velikih brojki”, objasnio je za N1.
Rekao je da ti izvođači radova imaju svoje male ugovore i napomenuo je da se ovakvi radovi planiraju godinama unaprijed.
“Svi rezervni dijelovi tamo čekaju i mora se znati cijela koreografija tko što radi. To sve mora biti gotovo u minutu kako je planirano i ide se dalje”, rekao je.
Nikad se ništa ne bi izgradilo kad bi rafinerija morala stajati s radom nekoliko puta po pet mjeseci
“To je indikacija uspješnosti ulaganja, to su Mađari sigurno izračunali. Trošak stajanja rafinerije na pet mjeseci iznosi 500 milijuna dolara, ovo su povijesno visoke rafinerijske marže”, objasnio je.
Sve se mora uzeti u obzir kad je u pitanju tako velika investicija
“Ulagači znaju da dolaze u živu rafineriju. Naravno, postoje određeni trenuci kad dio rafinerije mora stati, ali to moraju biti kratki zastoji, ako bi do njih uopće i došlo. Grozno je kako se tretira ova naša strana, prvi put čujem da je riječ o remontu. Oni su stajali negdje do svibnja, pa su radili šest mjeseci. Oni su imali remont do remonta, toga nema nigdje u svijetu”, zaključio je za N1.
Komentari