Nakon najnovijih zbivanja u Siriji, otvorilo se pitanje u kakvom su stanju naftom i plinom bogata polja nad kojima je INA imala koncesiju, kao i mogućnost njihova povratka nakon ukidanja sankcije koje su 2012. godine uveli Europska unija i Ujedinjeni Narodi.
U pustinji u središnjem dijelu Sirije naftu su pokušavali pronaći Amerikanci i Mađari, no u tom poslu uspjeli su samo Inini geolozi. Ugovor je potpisan 1998. godine.
“I nakon nekoliko godina i uloženih skoro milijardu dolara u to polje to polje je počelo davati proizvode naftu i kondenzat i pokazalo se jako izdašno. I prije mog odlaska iz INA-e negdje 2000. godine već smo dobivali. Ja mislim da je mjesečna faktura za proizvedenu robu oko 60 milijuna dolara”, kazao je energetski stručnjak Davor Štern za HRT.
Zbog rata i uvođenja sankcija Vladinom odlukom Ina se 2012. povukla iz Sirije. Nova politička previranja u Siriji otvorila su mogućnost povrata nalazišta.
“Situacija nije jednostavna, ima puno otvorenih pitanja ali mislim da je vrijeme da se o tome počne razmišljati, da se o tome vodi briga i da se “dijete vrati materi”, izjavio je Štern, no to se neće dogoditi dok se ne uspostavi stabilna vlast, a Europska unija i UN ukinu sankcije.
Energetski stručnjak Ivica Jakić ističe da je INA investirala više od milijardu dolara u tri naftna polja te da ih vrijedi vratiti u vlasništvo RH.
Rekao je i da su ta značajna polja nosila godišnje oko 700-800 milijuna dolara prihoda. Jakić je zaključio:
“Ako bi se Hrvatskoj dala mogućnost da se plinska polja vrate INA-i, na taj bi se način Hrvatska etablirala kao izuzetno aktivna diplomacija u funkciji gospodarstva, a da onda INA eksploataciju plina radi prema Hrvatskoj i prema drugim državama, to bi Hrvatskoj puno značilo”.
Komentari