NAFTNA POLJA Energetski stručnjaci: Nalazišta u Siriji trebala bi biti vraćena INA-i

Autor:

04.11.2024., Zagreb - Konferencija Poslovnog dnevnika: Zagreb financijski forum 2024. u hotelu Sheraton. Panel diskusija: Financijski sektor u promjenjivom gospodarskom okruzenju: iskustva i vizije. Duro Popijac, Davor Stern, Ivan Vrdoljak, Tomislav Coric. Photo: Matija Habljak/PIXSELL

Matija Habljak/PIXSELL

Nakon najnovijih zbivanja u Siriji, otvorilo se pitanje u kakvom su stanju naftom i plinom bogata polja nad kojima je INA imala koncesiju, kao i mogućnost njihova povratka nakon ukidanja sankcije koje su 2012. godine uveli Europska unija i Ujedinjeni Narodi.

U pustinji u središnjem dijelu Sirije naftu su pokušavali pronaći Amerikanci i Mađari, no u tom poslu uspjeli su samo Inini geolozi. Ugovor je potpisan 1998. godine.

“I nakon nekoliko godina i uloženih skoro milijardu dolara u to polje to polje je počelo davati proizvode naftu i kondenzat i pokazalo se jako izdašno. I prije mog odlaska iz INA-e negdje 2000. godine već smo dobivali. Ja mislim da je mjesečna faktura za proizvedenu robu oko 60 milijuna dolara”, kazao je energetski stručnjak Davor Štern za HRT.

DELAYED COKER ‘Zbog kašnjenja projekta u Rijeci, hrvatski proračun izgubit će 83,7 milijuna eura profita’

Zbog rata i uvođenja sankcija Vladinom odlukom Ina se 2012. povukla iz Sirije. Nova politička previranja u Siriji otvorila su mogućnost povrata nalazišta.

“Situacija nije jednostavna, ima puno otvorenih pitanja ali mislim da je vrijeme da se o tome počne razmišljati, da se o tome vodi briga i da se “dijete vrati materi”, izjavio je Štern, no to se neće dogoditi dok se ne uspostavi stabilna vlast, a Europska unija i UN ukinu sankcije.

Energetski stručnjak Ivica Jakić ističe da je INA investirala više od milijardu dolara u tri naftna polja te da ih vrijedi vratiti u vlasništvo RH.

PONIŽENI PREMIJER ‘Zbog novog kašnjenja obnove riječke rafinerije Vlada je trebala tražiti smjenu Uprave Ine‘

Rekao je i da su ta značajna polja nosila godišnje oko 700-800 milijuna dolara prihoda. Jakić je zaključio:

“Ako bi se Hrvatskoj dala mogućnost da se plinska polja vrate INA-i, na taj bi se način Hrvatska etablirala kao izuzetno aktivna diplomacija u funkciji gospodarstva, a da onda INA eksploataciju plina radi prema Hrvatskoj i prema drugim državama, to bi Hrvatskoj puno značilo”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.