Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima prema 86 dolara, poduprte oštrim padom zaliha u SAD-u i strahom od poremećaja u proizvodnji u Meksičkom zaljevu zbog uragana Idalije.
Na londonskom je tržištu cijena barela s rokovima isporuke u listopadu bila nakon podneva viša za 34 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 85,83 dolara. Aktivnije se trgovalo barelima s rokovima isporuke u studenom, po 33 centi višoj cijeni, od 85,24 dolara.
Na američkom tržištu barel je poskupio 45 centi, na 81,61 dolar.
U utorak cijene su na oba tržišta porasle nešto više od jednog dolara, potaknute slabijim dolarom koji jača kupovnu moć kupaca s drugim valutama i mogućim poremećajima u američkoj proizvodnji u Meksičkom zaljevu zbog uragana Idalije.
Uragan trenutno prolazi istočno od ključnih naftnih i plinskih polja u zaljevu koja proizvode oko 15 posto nafte i oko pet posto prirodnog plina u SAD-u, prema vladinim podacima.
Naftni div Chevron evakuirao je dio radnika, ali nije prekinuo proizvodnju.
Potporu cijenama pružio je i podatak da su se američke zalihe nafte u prošlom tjednu smanjile za 11,5 milijuna barela, prema tržišnim izvorima koji se pozivaju na podatke Američkog instituta za naftu (API), više no što se očekivalo.
Pad signalizira snažnu potražnju, rekao je analitičar Fujitomi Securities Toshitaka Tazawa.
Američka vlada objavit će službene podatke tokom dana.
Uzlazni trend cijena podržala su i nagađanja da će Saudijska Arabija, najveća svjetska izvoznica nafte, smanjivati proizvodnju i u listopadu, što bi značilo dulje razdoblje ograničene opskrbe.
Pozivajući se na takva predviđanja, izvori iz rafinerija koje je anketirao Reuters procijenili su da će Rijad u listopadu podići službene prodajne cijene azijskim kupcima na najvišu razinu u ovoj godini.
Nervozu na tržištima izazvao je i vojni udar u Gabonu budući da bi mogao utjecati na proizvodnju, što bi dodatno smanjilo ionako tijesnu opskrbu. Gabon je od svibnja do srpnja u Aziju mjesečno izvozio 160.000 barela dnevno, prema podacima o praćenju brodova Kpler.
Tijesnu opskrbu zbog smanjenih isporuka iz Saudijske Arabije, Rusije i drugih proizvođača pokušavaju ‘popuniti’ izvoznici poput Venezuele i Irana, istaknuo je Ole Hansen iz Saxo Banka.
Njihovi bareli i aktualna zabrinutost za potražnju mogli bi zapriječiti stabilizaciju cijena nafte iznad razine od 90 dolara, smatra Hansen.
Analitičare najviše muči potražnja u Kini koju koči mukotrpni oporavak gospodarstva od strogih mjera suzbijanja covida.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je cijena barela košarice nafte njezinih članica u utorak bila stabilna i iznosila je 87,09 dolara.
Komentari