Nadzorni odbor (NO) HRT-a u ponedjeljak će odlučivati o poništenju natječaja za glavnog ravnatelja, a predsjednik NO-a Šenol Selimović ističe da je nakon isteka mandata v.d.-a Siniše Kovačića početkom rujna “jedina zakonska mogućnost postavljanje privremenog upravitelja koji će voditi poslovanje do imenovanja novog glavnog ravnatelja temeljem javnog natječaja, odnosno kada se konstituira novi saziv Hrvatskoga sabora”.
Selimović je za Hinu istaknuo da još nije donesena odluka o poništenju natječaja za glavnog ravnatelja raspisanog sredinom lipnja jer do 15. srpnja još nije stupila na snagu odluka Hrvatskoga sabora o samoraspuštanju.
“Nadzorni odbor HRT-a će na svojoj 19. sjednici, zakazanoj za 18. srpnja odlučivati o poništenju natječaja. U okolnostima samoraspuštanja Hrvatskoga sabora, očito je da se raspisani natječaj ne može dovršiti na način određen odredbama Zakona o HRT-u”, kaže Selimović. Dodaje kako raspolaže informacijom da se na taj natječaj javilo troje kandidata, no s “obzirom da Nadzorni odbor nije, a vjerojatno zbog poništenja natječaja ni neće otvarati prispjele ponude, nije poznato tko se od kandidata javio na taj natječaj”.
Mandat vršitelja dužnosti najduže šest mjeseci
Upitan ima li sadašnji v.d. glavnog ravnatelja Siniša Kovačić, nakon poništavanja natječaja za glavnog ravnatelja, ikakvu zakonsku mogućnost produljenja mandata koji prestaje početkom rujna, Selimović se poziva na odredbe Zakona o HRT-u.
“Člankom 19. Zakona o HRT-u određeno je da vršitelj dužnosti glavnog ravnatelja može obavljati tu dužnost najduže šest mjeseci od dana imenovanja, što znači da gospodinu Siniši Kovačiću prestaje mandat 5. rujna po sili Zakona o HRT-u”, kazao je Selimović.
Pojašnjava kako se, s obzirom da Zakon o HRT-u ne uređuje pitanja upravljanja HRT-om nakon što vršitelju dužnosti istekne zakonski rok, primjenjuju odredbe Zakona o ustanovama kao lex generalis. Prema odredbama tog zakona, ističe Šelimović, na ustanove koje obavljaju djelatnost radi stjecanja dobiti primjenjuju se propisi o trgovačkim društvima.
“Dakle, jedina zakonska mogućnost je da Nadzorni odbor podnese zahtjev Trgovačkom sudu u Zagrebu i od suda zatraži da temeljem odredbi Zakona o trgovačkim društvima postavi privremenog upravitelja HRT-a”, zaključuje Selimović. Dodao je i da je NO krajem tjedna zaprimio i prijedlog “tehničke” uprave javne radiotelevizije za dopunu i izmjenu financijskog plana za ovu godinu.
Mijenjanje financijskih planova svaka tri mjeseca
“Nadzorni odbor jučer je zaprimio zamolbu da do kraja srpnja održi sjednicu na kojoj bi razmotrio novi rebalans proračuna. Napominjemo, da je NO 30. svibnja na prijedlog v.d. glavnog ravnatelja donio izmjene i dopune godišnjeg programa rada za 2016. te prihvatio tada predloženi rebalans. Načelno, kao predsjednik NO, nisam pristalica mijenjanja financijskih planova svaka tri mjeseca, osobito u okolnostima u kojima djeluje sadašnji članovi Ravnateljstva, mahom vršitelji dužnosti, a vršitelju dužnosti glavnog ravnatelja ističe mandat za nešto više od mjesec i pol dana, po sili Zakona”, kazao je Selimović.
Naglašava i da NO ima obavezu nadzirati “smjernice” financijskog poslovanja i osiguravati stabilnost javne radiotelevizije.
” Ostaje nejasno tko će tako izmjenjene planove provoditi, odnosno tko će biti odgovoran za njihovo izvršenje. S druge strane financijski plan je odraz godišnjeg programa rada, čije izmjene je ovaj NO usvojio 30. svibnja te sukladno obvezama koje iz tog programa rada proizlaze, usvojili smo i rebalans financijskog plana, kako ga je sadašnje rukovodstvo predložilo. Na sljedećoj sjednici NO će usvojiti i uputiti Ravnateljstvu smjernice financijskog poslovanja do konca ove godine, koje svoju pozadinu imaju u izvješću neovisnog revizora za 2015.
Kako se NO brine i o segmentu nabave programa od neovisnih proizvođača, što je zakonska obaveza javne radiotelevizije, kao i da o otkupu moraju izvijestiti Vijeće za elektroničke medije,
Selimović je kazao da od Ravnateljstva nisu primili nikavu obavijest o otkupu programa u 2016.
Komentari