Gordan Kolak: ‘Končar je izvrsno iskoristio zelenu tranziciju Europe’

Autor:

08.09.2022., Zagreb - Gordan Kolak, predsjednik Uprave Koncar grupe. Photo: Davor Puklavec/PIXSELL

Davor Puklavec/PIXSELL

Predsjednik Uprave Končara Gordan Kolak za Business&Banking govori o tvornici transformatorskih kotlova koju će, nakon što su potpisali sporazum, zajednički graditi Končar i Siemens Energy, što je odmah dovelo i do rasta cijene dionice Končara na Zagrebačkoj burzi.

Grupa Končar, tvrtka s pune 103 godine tradicije koja je uspješno poslovala kroz tri države, oduvijek je bila sinonim za pouzdanost i inovativnost. Njihovi proizvodi i tehnička rješenja s područja pogonske i energetske tehnologije, elektrotehnike, informatike i industrijske elektronike poznati su i prihvaćeni u cijelom svijetu. Samo u 2023. godini Grupa je isporučila proizvode i usluge u vrijednosti od gotovo 900 milijuna eura u 90 zemalja svijeta. Grupa Končar, pod čijom maticom posluje 16 ovisnih i jedno pridruženo društvo, posljednjih se godina ubrzano okreće održivom razvoju, nastojeći prepoznati i predvidjeti kretanja i promjene u industrijskom, posebno energetskom sektoru te svojim visoko specijaliziranim proizvodima odgovoriti na izazove i potrebe energetske tranzicije.

Jedan od takvih pravovremenih odgovora jest i prošlotjedno potpisivanje sporazuma s tvrtkom Siemens Energy o gradnji tvornice transformatorskih kotlova. O kakvom je sporazumu riječ i što će on donijeti etabliranoj tvrtki kakva je Grupa Končar razgovarali smo s predsjednikom Uprave Gordanom Kolakom.

‘Ovo partnerstvo će omogućiti i prodaju dijela budućeg proizvodnog kapaciteta Siemens Energyju’

B&B: Prošloga tjedna ste s članom globalne Uprave Siemens Energyja Timom Holtom potpisali ‘joint venture’ ugovor o izgradnji tvornice transformatorskih kotlova u Sesvetskom Kraljevcu. O kakvoj je točno suradnji riječ?

Posljednjih godina svjedočimo značajnoj promjeni trendova u elektroenergetici na globalnom i europskom tržištu koji predstavljaju izravnu posljedicu sve intenzivnije zelene energetske tranzicije. U prvom redu riječ je o povijesno visokoj potražnji za transformatorima, čiju ključnu komponentu predstavljaju upravo transformatorski kotlovi. S ciljem uspješnog odgovaranja na globalnu potražnju i industrijske izazove, pokrenuli smo niz strateških aktivnosti kojima ćemo značajno proširiti proizvodne kapacitete, podići razinu operativnosti te osigurati još viši standard kvalitete.

Jedan od vrlo važnih rezultata navedenih aktivnosti je upravo ovaj Sporazum o zajedničkom pothvatu sa Siemens Energyjem, koji za cilj ima uspostavu novog zajedničkog društva Končar – Transformatorski kotlovi, u kojem će Končar biti većinski vlasnik sa 60 posto udjela, dok će Siemens Energy biti vlasnik 40 posto udjela. Kako je istaknuto, u planu je izgradnja suvremene i vrhunski opremljene tvornice transformatorskih kotlova na Končarevoj lokaciji u Sesvetskom Kraljevcu koja će biti gospodarski značajna ne samo za Končar, već i za cjelokupno domaće gospodarstvo i industriju. Navedenom suradnjom prije svega se postiže opsežna razmjena znanja i iskustava, kao preduvjet za znatniji tehnološki razvoj i podizanje standarda izvrsnosti, a ključnu ulogu ima i otvaranje novih radnih mjesta te stvaranje prilika za učenje, usavršavanje i zajedničko svladavanje tehnoloških i tržišnih prepreka.

Tim Holt, član globalne Uprave Siemens Energyja i Gordan Kolak, predsjednik Uprave Končara, potpisali su 12. srpnja Sporazum o zajedničkom pothvatu (Joint Venture) o osnivanju zajedničke kompanije | Foto: Igor Kralj/PIXSELL

B&B: Zbog čega je Končar kao partnera u ovom poslu izabrao baš Siemens Energy? Je li isključivi razlog činjenica da su Končar i Siemens dugogodišnji poslovni partneri ili je motiva još?

Združivanje Končara i Siemens Energyja u ovom zajedničkom pothvatu predstavlja prirodan i logičan spoj, prije svega jer je riječ o prikladnom nastavku kvalitetne suradnje između dvaju dugogodišnjih partnera, a zatim i jer je riječ o dvije etablirane visokotehnološke tvrtke sa snažnim renomeom u Europi i svijetu. Oba partnera posjeduju potrebna znanja, kapacitete i tehnološku osnovu za iznimne zajedničke iskorake i pružanje daljnjeg uspješnog doprinosa globalnoj elektroenergetici.

Veza između Končara i Siemensa zapravo seže čak više od 100 godina u povijest jer je po osnutku Končara davne 1921., prvi vlasnik tadašnjeg poduzeća bio upravo Siemens. Suradnju smo revitalizirali 1994., prije punih 30 godina, osnutkom zajedničkog društva Končar – Energetski transformatori, s udjelom vlasništva Siemensa (danas Siemens Energy) 51 posto i Končara 49 posto. Tvornica je smještena na lokaciji Končara u Jankomiru i danas je jedna od najboljih tvornica velikih energetskih transformatora na svijetu.

B&B: Cijena dionice Končara na Zagrebačkoj burzi početkom ovoga tjedna skočila je za 4,9 posto i danas se njome trguje za 300 eura po dionici. Koliko je na ovaj skok vrijednosti dionica Končara utjecalo prošlotjedno potpisivanje ugovora sa Siemens Energyjem, a u kojoj je mjeri on rezultat dosadašnjeg poslovanja Končara?

Kretanja cijena dionica na burzi rezultat su višestrukih čimbenika, među kojima svoje zasluge zasigurno imaju i najrecentniji iskoraci Končara, ali i poslovanje tvrtke tijekom proteklih godina. Promjene i aktivnosti koje su u Končaru pokrenute u posljednje četiri godine, uz naglasak na pravovremen i uspješan odgovor na sve zahtjevnije potrebe tržišta, doprinijele su izvanrednim poslovnim rezultatima te smo s istekom 2023. zaključili četvrtu uzastopnu godinu s rekordnim ostvarenjima u gotovo svim poslovnim područjima. Nastavak trenda rasta zabilježen je i u prvom kvartalu ove godine, u kojem se knjiga narudžbi popela na rekordnih 1,6 milijardi eura, pružajući nam čvrst oslonac za prihode u budućnosti te realnu osnovu za visoka očekivanja u nadolazećem razdoblju.

Zelena tranzicija u Europi posljednjih nekoliko godina hvata puni zamah, što smo na vrijeme prepoznali i iskoristili. Brze prilagodbe razvojnih, proizvodnih i poslovnih procesa novoj elektroenergetskoj eri rezultirale su rekordnim iznosom novih narudžbi, poglavito na zahtjevnom europskom tržištu i zemljama poput Njemačke, Švedske, Austrije, Norveške, Nizozemske, ali i na ostalim kontinentima. Sukladno tome, vjerujemo da možemo reći kako smo proteklih godina na domaćem tržištu zaista postali ogledni primjer izvrsnosti i visokih standarda u korporativnom upravljanju.

U zajedničkom društvu Končar – Transformatorski kotlovi (KTK) većinski vlasnik bit će Končar sa 60% udjela, dok će Siemens Energy biti vlasnik 40% udjela | Foto: Igor Kralj/PIXSELL

B&B: Što će konkretno nova tvornica donijeti Končaru, odnosno na koji će način utjecati na poslovanje tvrtke i njezin rejting u Europi i svijetu?

Prednosti novog zajedničkog pothvata su višestruke i za Končar i za Siemens Energy. Prije svega riječ je o iznimno važnom strateškom partnerstvu koje će omogućiti značajno proširenje proizvodnih kapaciteta, prodaju dijela budućeg proizvodnog kapaciteta Siemens Energyju, međusobnu razmjenu znanja i kompetencija, podjelu rizika te znatno veći plasman transformatorskih kotlova na globalno tržište. Naravno, ovakvom suradnjom također osiguravamo snažniju prepoznatljivost i konkurentnost u čitavom svijetu te posebice na području Europe, višu otpornost na krize, ubrzanu operativnost i višu učinkovitost u srodnim djelatnostima. Naposljetku, time stvaramo priliku za značajan rast poslovanja te dugoročno osiguravanje sigurnijih i boljih radnih uvjeta za naše ljude.

B&B: Kako je ovdje riječ o greenfield investiciji, u kojem bi roku trebala biti gotova izgradnja tvornice, odnosno kada bi ona trebala početi s radom?

Prema trenutnim planovima, izgradnja tvornice trebala bi biti realizirana u razdoblju od devet mjeseci, no nakon toga je potrebno opremiti i pripremiti pogon za početak proizvodnje. U skladu s time, očekujemo da će tvornica krenuti s radom do kraja 2025.

‘Trend rasta zabilježen je i u prvom kvartalu ove godine, knjiga narudžbi popela se na rekordnih 1,6 milijardi eura’

B&B: Koliko će transformatorskih kotlova godišnje izaći iz buduće tvornice?

Kada je riječ o transformatorskim kotlovima koje će proizvoditi zajedničko društvo Končar – Transformatorski kotlovi, a koje Končar i danas proizvodi, važno je imati na umu da su to ‘’custom made’’ proizvodi, odnosno proizvodi koji se izrađuju isključivo po narudžbi. Trenutne procjene su da će nova tvornica godišnje proizvoditi oko 160 kotlova za velike energetske transformatore, što je dovoljno za opskrbu energijom 2,4 milijuna kućanstava godišnje.

B&B: Koliko će radnika zapošljavati nova tvornica i, s obzirom na aktualne teškoće poslodavaca u pronalaženju stručne radne snage, imate li već unaprijed osiguranu radnu snagu za novu tvornicu?

Procjenjujemo kako će tvornica zapošljavati nešto više od 400 zaposlenika. Što se tiče zapošljavanja dodatne radne snage, postoje određeni izazovi na tržištu rada s kojima se ne borimo samo mi u Hrvatskoj, već su itekako prisutni i na globalnoj razini. Međutim, Končar kao jedan od najvećih domaćih poslodavaca ima izvrsno uhodane mehanizme zapošljavanja, obrazovanja i sveobuhvatnog razvoja stručnog kadra. Naša tradicija suradnje s domaćom akademskom zajednicom, odnosno tehničkim školama i fakultetima seže još u 60-e godine prošlog stoljeća, što nam uvelike pomaže u zapošljavanju, osposobljavanju i zadržavanju potrebnih i stručnih ljudi.

Potpredsjednik Vlade RH i ministar financija Marko Primorac rekao je da Končar svojom stručnošću i iskustvom predvodi zelenu energetsku tranziciju i pridonosi dekarbonizaciji | Foto: Igor Kralj/PIXSELL

B&B: Prilikom potpisivanja ugovora spomenuli ste da je potražnja za transformatorskim kotlovima u ovo vrijeme energetske tranzicije naglo skočila. Imate li već osigurano tržište za buduće transformatorske kotlove, odnosno jeste li već započeli inicijalne razgovore s potencijalnim kupcima?

S obzirom na dugogodišnju tržišnu prisutnost našeg društva Končar – Metalne konstrukcije, ali i drugih društava u poslovnom području prijenosa i distribucije električne energije, Končareva ekspertiza u ovoj visokotehnološkoj niši vrlo je dobro prepoznata na globalnoj razini i u tom području imamo snažne reference i partnerske odnose. S druge strane, o globalnoj prepoznatljivosti našeg partnera Siemens Energyja kao industrijskog i tehnološkog lidera ne treba puno govoriti. Zbog povijesno visoke potražnje za opremom i rješenjima u segmentu prijenosa i distribucije električne energije, pa tako i transformatorskim kotlovima koji su vitalna komponenta u proizvodnji transformatora, za industriju dosad nije bilo izazovno pitanje kome prodati svoje proizvode i usluge, već pitanje imamo li kapacitete za namiriti toliku potražnju. Danas je rok za isporuku pojedinih transformatora i do tri godine, a kad, primjerice, krene cjelokupna obnova Ukrajine izazova će biti još više. Strateškim udruživanjem snaga sa Siemens Energyjem te proširenjem proizvodnih kapaciteta moći ćemo proizvoditi dvostruko više transformatorskih kotlova nego što ih proizvodimo danas, što predstavlja dugoročnu korist za hrvatsko gospodarstvo, ali i cjelokupnu globalnu elektroenergetiku.

‘Očekujemo da će tvornica krenuti s radom do kraja 2025. Sama gradnja bit će realizirana u roku devet mjeseci’

B&B: U svojem ste govoru nakon potpisivanja ugovora istaknuli da će se suradnjom Končara i Siemens Energyja na ovom projektu postići razmjena znanja i iskustava, kao preduvjet za tehnološki razvoj i podizanje standarda izvrsnosti. Končar i Siemens Energy u zajedničkoj tvornici energetskih transformatora već desetljećima proizvode energetske transformatore i kroz proizvodnju obrazuju novi tehnološki kadar. Koliko će to iskustvo i znanje olakšati posao u novom projektu proizvodnje transformatorskih kotlova, odnosno u kojoj se mjeri budući kotlovi po svojim tehnološkim rješenjima razlikuju od onoga što Končar proizvodi danas?

Grupa Končar je prije svega jedan velik i dobro integriran sustav koji povezuje velik broj društava u specifičnim visokotehnološkim nišama, koja djeluju u sinergiji s ciljem pružanja ‘’custom made’’ rješenja, proizvoda i usluga najviše razine kvalitete, pouzdanosti i inovativnosti za najzahtjevnije potrebe globalnog elektroenergetskog sustava. Naravno, od iznimne nam je vrijednosti desetljećima duga suradnja sa Siemens Energyjem kao jednom od najvećih i najrespektabilnijih svjetskih kompanija u našoj industriji te je nekako logično da tu uspješnu suradnju nastavljamo upravo u ovom poslovnom segmentu. Kao dva etablirana europska visokotehnološka proizvođača, i Končar i Siemens Energy posjeduju bogato znanje, iskustvo i prepoznatljive reference, a udruživanjem snaga sigurno ćemo i ovaj segment poslovnog portfelja podići na jednu novu tehnološku razinu, kako je to bilo i s energetskim transformatorima. Prednosti zajedničkog pothvata zasigurno će se ogledati ponajprije u značajno višoj razini operativnosti u kontekstu brzine i količine proizvodnje, dok razvoj inovacija predstavlja jedan dugoročan i kontinuiran proces o čijoj ćemo se vrijednosti nedvojbeno osvjedočiti u vremenima koja slijede.

‘Veza Končara i Siemensa zapravo seže čak više od 100 godina u povijest jer je po osnutku Končara davne 1921. godine, prvi vlasnik tadašnjeg poduzeća bio upravo Siemens’, ističe Gordan Kolak | Foto: Končar

B&B: Kako danas posluje tvrtka Končar – Energetski transformatori i na koja sve tržišta izvozi svoje proizvode?

Tvrtka Končar – Energetski transformatori je od 1994. zajednička joint venture tvrtka Siemens Energyja i Končara. Udio vlasništva Končara iznosi 49 posto i Končar financijsku poziciju društva pripisuje u svoje rezultate primjenom metode udjela, što znači da konsolidira rezultat temeljem udjela u vlasništvu tvrtke. Ostale pozicije (prihodi, bilanca i sl.) ne konsolidiraju se u rezultat Grupe Končar. Primarna djelatnost Končar – Energetskih transformatora je proizvodnja, servis i revitalizacija transformatora snage od 550 kV do 1000 MVA.

‘Tvrtka Končar – Energetski transformatori lani je 46 posto proizvoda izvezla u SAD, 17 posto u Njemačku…’

Poslovna 2023. jedna je od najuspješnijih godina u dosadašnjem poslovanju Društva. Ostvaren je ukupni prihod od 179,6 milijuna eura, što je za 24 posto više od ostvarenja u 2022. Proizvedeno je i kupcima isporučeno ukupno 65 energetskih transformatora. Društvo je u 2023. više od 96 posto prihoda ostvarilo izvozom proizvoda i usluga na svjetsko tržište. Povećanjem potražnje za transformatorima i prigušnicama, usmjerenost je na tržišta s najvećim kapacitetom, odnosno Europske unije i Sjeverne Amerike, od čega na SAD otpada 46 posto, Njemačku 17 posto, Nizozemsku devet posto, Veliku Britaniju osam posto, Dansku šest posto, Švedsku također šest posto te ostale zemlje osam posto. U 2023. ugovoreno je novih poslova u vrijednosti od 297,9 milijuna eura, odnosno čak 54 posto više od ugovorenog u 2022., a pozitivan trend ugovaranja nastavljen je i u 2024. te je realno očekivati da će Končar – Energetski transformatori i u narednom razdoblju ostvarivati odlične rezultate.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.