Predsjednik Fokusa Davor Nađi u nedjelju je komentirao potencijalno ukidanje zamrznute cijene struje za velike poduzetnike.
Mediji su u subotu objavili da će Vlada navodno, u sklopu novih protuinflacijskih mjera, ukinuti limitiranu cijenu električne energije za velike poduzetnike.
“Dakle, ono što je bitno jest da Vlada konstantno donosi diskriminatorne mjere. Za jedne vrijedi drugo, za druge drugo. To smo imali kod cijena goriva, kod ograničavanja cijena u trgovinama, kod rada nedjeljom. Vlada kontinuirano pristup koji nije dobar niti u skladu s Ustavom. Za sve bi trebala vrijediti jednaka pravila za sve”, istaknuo je Nađi.
Dodao je da su se cijene električne energije na međunarodnom tržištu dosta spustile, a uz to je bila i dobra hidrometeorološka godina pa HEP proizvodi struju s niskim troškovima. “Vlada zapravo podizanjem cijene za velike poduzetnike želi pokriti gubitke koji su stigli zbog ranijih loših odluka HEP-a i Vlade”, smatra.
Premijer Andrej Plenković optužio je turističku sezonu za rast inflacije. “Nismo jedina zemlja koja ima turističku sezonu, ali jesmo jedna od zemalja s najvišom inflacijom u Europskoj uniji. To je posljedica politika naše Vlade. Te tzv. antiinflacijske mjere rezultiraju rastom inflacije jer povećavaju potrošnju i rast cijena”, dodao je za N1.
Svaki porez, smatra, podiže cijene. “Ono što se može jest smanjiti potrošnju države, koja je oko 50 posto naše ekonomije i ona je ta koja dobrim dijelom diže cijene. Cijene najma poslovnog prostora u Zagrebu su porasle jer država ulazi u njih jer su njihovi prostori oštećeni potresom. Država ima svoj dio odgovornosti. Druga stvar, tu su cijene energenata. Kroz prevelike subvencije se stvorila neravnoteža na tržištu jer te više cijene imaju jedno svojstvo korekcije tržišta”, rekao je i dodao da nam na naplatu dolazi i zatvaranje tijekom pandemije. “Dakle, glavni uzrok tako visoke inflacije je država”, poručio je Nađi.
Umirovljenici ponajviše pate u ovoj situaciji. Dok SDP obećava povećanje mirovina na prosječnih 750 eura, Fokus želi smanjiti davanja u prvom stupu, a povećati u drugom mirovinskom stupu. “Trenutno imamo situaciju da nam je gospodarska slika takva da je inflacija tolika da i plaće rastu pa se više ulaže u mirovinski sustav. To je neodrživo i kroz nekoliko godina će sve nestati pa bismo mogli biti u problemu da nećemo imati za mirovine. Lijepo je obećati da treba podignuti mirovine, ali kako, odakle ih platiti”, pita se Nađi.
Pojasnio je ideju Fokusa o Fondu za stabilizaciju mirovinskog sustava: “Krenuo bi nekoliko godina prije same promjene postotaka izdvajanja za prvi i drugi stup kako bi se punio do određene razine, recimo dva do tri posto BDP-a, da bi mogao kompenzirati u slučaju manjih prinosa od doprinosa ili u slučaju recesije. Punio bi se od dobiti HNB-a, od vlastite štednje iz drugog stupa te da postotak prihoda od PDV-a i poreza na dobit s fokusom na prethodne tri godine, da to također ide u Fond.”
Komentirao je i čelnika HEP-a Franu Barbarića, odnosno njegovu bespravnu gradnju i silne negativnosti koje ga okružuju još otkako je krenula ‘plinska afera’. “Od prvog dana govorim da je on bivši, sad samo treba pronaći razlog za to. Žao mi je što će otići zbog unutarstranačkog obračuna, a ne jer loše radi”, zaključio je Davor Nađi gostujući u Dnevniku N1 televizije.
Komentari