NADA POSTOJI Dalić: ‘Nismo rekli igračima da se povuku, već da idu po treći gol. Dojam nije bitan, važno je proći’

19.06.2024., Volksparkstadion, Hamburg, Njemacka - Europsko prvenstvo 2024., skupina B, 2. kolo, Hrvatska - Albanija. Izbornik reprezentacija Hrvatske Zlatko Dalic. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska je u 2. kolu skupine B Europskog prvenstva odigrala samo 2:2 u Hamburgu s Albanijom i poptuno si zakomplicirala situaciju u skupini. Albanci su poveli u 11. minuti golom Lacija, da bi Hrvatska u nastavku okrenula golom Kramarića u 74. te autogolom Gjasule dvije minute kasnije. No, isti igrač je u petoj minuti nadoknade donio bod Albancima.

Evo što su nakon utakmice rekli izbornici Sylvinho i Zlatko Dalić.

Imate li objašnjenje zašto Hrvatska igra bolje na SP-u nego na Euru?

Dalić: Ovo je turnir u kojem je bitno proći grupu, nije toliko važan dojam koji će biti. Nismo očekivali ovako tešku priču iz ove utakmice i borimo se. Možda ćemo iz toga izaći bolji. Svjetsko prvenstvo je bilo prije dvije godine, igrači su sad stariji. Na ovom turniru svi teško dobivaju, ali dobiju. Portugal Češku, Engleska Srbiju… Izjednačeno je.

Kako Hrvatska dozvoli da ne iskontrolira utakmicu do kraja?

Dalić: Loše smo se postavili, povukli smo se i primimo gol i skoro treći. Nismo im rekli da se povuku, rekli smo da idemo po treći gol i kad god smo radili visoki presing, smo bili dobri. Greška. Oni su sve radili iz dugih lopti i taj produžetak nam je bio katastrofa.

Vaš komentar utakmice, dva različita poluvremena i jedan bod?

Dalić: Dva potpuno različita poluvremena. Prvo opet loše, primimo gol i onda ne možemo ništa napraviti. Protivnik motiviran, opasan u kontri, a mi dosta griješimo i drugi gol je visio u zraku. U drugom poluvremenu smo bili puno bolji, promijenili smo neke stvari i iskidali smo se, slomili, satrali da dođemo do 2:1. Tih 45 minuta protivnik ne prijeđe preko centra i onda mu dozvolimo da izađe u nadoknadi. Najvažnije je da smo još uvijek živi i da zadnja utakmica o svemu odlučuje. Naučili smo na najteži mogući put.

BOLNA ISTINA Ivković: ‘Ispričavam se Modriću, ali moram reći što vidim. Dalić je stao iza igrača koji nisu u formi’

Jeste li očekivali više od Hrvatske?

Sylvinho: Teško je analizirati kad vidite samo rezultat. Da Gjasula nije zabio, mi bismo bili tužni, a Hrvati bi slavili. Hrvatska nije bila loša protiv Španjolske, ali je Španjolska zabila tri gola u kratkom vremenu. Teško se vratiti igračima u toj situaciji.

Što se današnje utakmice tiče Hrvatskoj je bilo teško jer smo se mi dobro branili. Mi smo bili dobri protiv nevjerojatno dobre momčadi. Bilo nam je jako teško u tih 15 minuta drugog poluvremena. Teško mi je analizirati sad, Hrvatska je odlična.

Bod vam i nije toliko dobar rezultat s obzirom da igrate sa Španjolskom?

Sylvinho: Morate uživati u ovakvom turniru. Obećajem svima da ćemo se mi boriti za svaki bod. Mislim da smo danas zaslužili pobjedu, to ne umanjuje snagu Hrvatske, ali moramo se boriti za ovu zemlju do kraja.

Gol za 2:2 daje vam šansu da prođete grupu, čemu se nadate protiv Španjolske?

Sylvinho: Teško je analizirati ovu utakmicu… Bila je nevjerojatna. Početak drugog poluvremena bio nam je jako težak. Moraš biti svjestan kakva reprezentacija je s druge strane, Hrvatska je nevjerojatna. No, kad smo izjednačili čini mi se da smo mogli i pobijediti, ali ove utakmice ću se sjećati čitavog života, a vjerujem i čitava Albanija.

POVIJEST SE PONAVLJA Hrvatska ne može bez drame: U istoj situaciji Vatreni su bili i na prošlom Euru