Nada Boban, predsjednica Zagrebačkog saveza stanara, govori o nepravdi u financiranju prostora za odlaganje otpada jer su privilegirani stanovnici centra koji će podzemne spremnike dobiti besplatno
U Zagrebu se na ulicama više ne mogu vidjeti nepregledne količine smeća. Nema ni brojnih nizova kanti, tj. kontejnera za smeće koji uništavaju vizuru grada. No, počinju se postavljati boksovi za smeće koji bi trebali osigurati bolju provedbu novog modela odvoza otpada. Postavljanje boksova izazvalo je zabrinutost građana jer postoji mnogo nejasnoća. Predsjednica Zagrebačkog saveza stanara Nada Boban smatra da boksovi nisu rješenje za problem otpada. „Te ružne kante koje su nas sprečavale da normalno hodamo nogostupom zamijenit ćemo boksovima, tj. hrpetinom metala koji se mora postaviti na propisanu betoniranu površinu, što znači da bismo išli i u betonizaciju okoline. Oni nisu trajnog karaktera, a u obvezi su građana, što je veliki materijalni teret u ovoj krizi. Preko boksova Grad Zagreb želi riješiti problem otpada, ali preko leđa građana. Taj projekt nikad nije napravljen. U njega se zapravo srlja i ad hoc se donose odluke gdje će se nalaziti. Trenutno smo u situaciji da nam je potrebna samo kanta za biootpad. Za miješani komunalni otpad, plastiku i metal već imate vreću koju Čistoća navečer pokupi. Za staklo imamo javna odlagališta, tj. zelene otoke. Taj sustav treba ostati dok ne pronađemo bolje rješenje.“
Problem predstavlja i neujednačenost Grada prilikom financiranja prostora za odlaganje otpada. Neki građani u centru će dobiti podzemne spremnike koje financira Grad, a ostali će, koji nemaju prostor u dvorištu zgrade, morati napraviti boksove o vlastitom trošku. „Zakon ne daje pravo davatelju usluge da građane diskriminira na temelju troškova niti daje pravo da razvija netrpeljivost i paniku među građanima. Gradonačelnik je prošli tjedan najavio da će pokrenuti akciju kažnjavanja građana koji nisu maknuli kante s pločnika i koji se nisu javili za boksove. Jedan boks košta od 30 do 40 tisuća kuna, a u to nisu uračunati troškovi montaže i godišnjeg održavanja, što povećava cijenu. Zbog visokih dodatnih troškova mogli bismo imati kroz koju godinu puno boksova koji su loše održavani. Ovo što Grad radi je prisila. Građane se nije pitalo, nego samo informiralo. Prijetnja da će građani biti kažnjavani je loša“, smatra Nada Boban.
Kao alternativu boksovima, Nada Boban predlaže bolje korištenje i izgradnju takozvanih zelenih otoka gdje građani mogu adekvatno odlagati otpad. Napominje i važnost javnih spremnika za otpad. „Prava politika za otpad trebala se usmjeriti na zelene otoke. Grad Zagreb, ako je napravio kalkulaciju za otpad, što sumnjam, mogao je postaviti javne spremnike u kojima građani mogu razvrstavati otpad. Moguće je napraviti i javne spremnike tako da nemamo jednu kantu od sto i nešto litara, nego jedan adekvatan kontejner. Ali i javne spremnike koje su dosad napravili, napravili su loše i nespremno. Imate snimke gdje ih radnici Čistoće ne mogu izvući. U zapadnom svijetu se javni spremnici ne prazne na taj način. Oni se prazne usisno. Imate kontejner koji se ne treba svaki put micati dok se prazni. Na njegovoj površini može biti cvijeće i igralište. Nema potrebe za dizalicama. Bez boksa treba napraviti spremnike koje Grad treba financirati. Oni moraju biti adekvatni i uklopiti se u vizuru grada.“
Nada Boban smatra da Grad ima dvostruke standarde što se tiče boksova za kontejnere. „Dok sam bila vijećnica u Gradskoj četvrti Gornji grad – Medveščak, inzistirala sam da se na prostoru Gupčeve zvijezde postave klupe i nadstrešnice. Ništa nismo mogli napraviti osim ograde pored ceste jer su zaštitari kulture Grada Zagreba rekli da se to ne smije raditi. Sada ja njih pitam kako onda mogu dati dozvolu da se postave boksovi, žičane tvorevine, po gradu Zagrebu. Ja mislim da je to narušavanje vizure grada.“
Iako će centar grada dobiti podzemne spremnike za otpad, Nada Boban smatra da ih neće biti dovoljno. „Vi imate oko 80 ulica koje čine centar grada. U njima je naznačeno da se planiraju za podzemne spremnike. Mi smo u Gornjem gradu – Medveščak, dali zahtjev da se Gupčeva zvijezda obuhvati s tim spremnicima. Ali zasad je samo Nova Ves predviđena za podzemne spremnike. A na potezu Gupčeve zvijezde imamo zgrade koje spadaju u spomenike kulture. Kad će se napraviti spremnici, nitko ne zna. Ja sam od rukovodstva Mjesnog odbora Nova Ves doznala da se spremaju samo dva spremnika za cijelu Novu Ves. Sile boksove, a ne znamo kako će se graditi spremnici. Stvara se antagonizam među građanima.“
Nadu Boban ne čudi konfuzna situacija s boksovima i tvrdi da se Grad ne može oko nekih problema s otpadom usuglasiti ni u svojim redovima. „Prošli tjedan sam razgovarala s djelatnikom Čistoće koji je zadužen za pražnjenje spremnika za otpad iz parkova. Rekao mi je da postoji nesuglasje između Zrinjevca i Čistoće. Zrinjevac je taj koji održava parkove i postavlja koševe za smeće. Ima ugovor s Čistoćom koja prazni te koševe za smeće. Kad se koš za smeće strga, obje strane tvrde da nije njihov. Kad Grad Zagreb ne može urediti međusobne odnose, onda me ne čudi kad se ta ulična politika primjenjuje na građane. Ako 50 posto građana dosad nije podnijelo zahtjev za boksom, to znači da im sustav ne odgovara. Zakon kaže da davatelj usluga ima dužnost dati spremnike i osigurati način za pravilno punjenje spremnika. Ali ne kaže kako će građani kontrolirati susjede oko ubacivanja adekvatnog otpada u spremnik. Gradonačelnik ulazi u nezdravu situaciju i stvara nezadovoljstvo.“
Komentari