Ravnatelj Javne ustanove Nacionalnog parka Krke Krešimir Šakić u povodu 32. obljetnice osnutka tog nacionalnog parka predstavio je u utorak u Gradskoj knjižnici Jurja Šižgorića u Šibeniku najvažnije projekte koji su u vezi s prihvatom, boljom zaštitom i edukacijom posjetitelja na području tog parka.
“Osnovna misija zbog koje je prije 32 godine osnovan Nacionalni park Krka uvijek je bila i ostala zaštita prirodne i kulturne baštine. Od lokalnog izletišta, Krka je postala nacionalni i internacionalni brend i razlog posjeta mnogih turista Hrvatskoj”, rekao je Šakić i dodao da se broj gostiju koji posjećuje Krku od Domovinskog rata višestruko povećao.
“To je mjera uspjeha koja nam, s druge strane, nameće potrebu za promjenom upravljanja tim prostorom”, istaknuo je te dodao da veliko zanimanje gostiju “postavlja nove izazove koji su rezultirali odlukama o vremenskoj i prostornoj disperziji gostiju na Krki”.
Među ostalim, velik broj posjetitelja rezultirao je velikim prihodima, a dužnost i obveza Javne ustanove Nacionalnog parka Krke jest vratiti novac u zajednicu.
“Krka nikad nije bila izdvojena, tu je zbog ljudi i uvijek je trebamo promatrati na taj način. Moramo čuvati resurse koje smo dobili, ali ne tako da ih izoliramo, nego da budu generator razvoja zajednice. To ostvarujemo kroz suradnju s lokalnom samoupravom i brojnim tijelima te donacijama koje su lani za brojne udruge s područja Šibensko-kninske županije iznosile oko milijun kuna”, podsjetio je Šakić.
Među projektima je istaknuo Eko kampus Puljane, koji je zamišljen kao jezgra razvoja istraživačke djelatnosti na tom području za djecu i za ozbiljna istraživanja.
Šakić je istaknuo i kako su bitna infrastrukturna ulaganja u predio oko Skradinskog buka, pristupne ceste vrijedne sedam milijuna kuna te uređenje pristaništa za brodove koji goste prevoze od Skradina do Skradinskog buka.
“Javnu ustanova Nacionalni park Krka organizira i mnoge prezentacije kulturne baštine te edukacije djece kroz različite radionice u Nacionalnom parku”, rekao je ravnatelj Šakić.
Ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu Tatijana Petrić predstavila je danas u Šibeniku virtualnu izložbu “Prošlost i sadašnjost Krke” s kulturno-povijesnom i prirodnom baštinom Krke i njezinim porječjem te djelovanje Nacionalnog parka Krke.
Izložba je pripremljena u suradnji Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i Javne ustanove Nacionalnog parka Krke na projektu “Zelena knjižnica za zelenu Hrvatsku”, a predstavljen je i kratki film koji u time lapse tehnici prikazuje 200.000 noćnih fotografija Krke kroz objektiv Maria Romulića.
Komentari