Javna ustanova ‘Nacionalni park Krka’ i Inkubator za nove tehnologije Trokut Šibenik potpisali su ugovor o poslovnoj suradnji kako bi razvili programe prihvata posebne ciljane skupine – digitalnih nomada, koji su sve češći privremeni stanovnici i u Šibensko-kninskoj županiji.
Riječ je o pojedincima koji rade na daljinu, sa svojega računala te često putuju diljem svijeta radeći s odredišta prema vlastitom izboru, na koja ih privlače atraktivne lokacije, kvaliteta života i dobra prometna povezanost. Pandemijska godina značajno je povećala broj ljudi koji rade na daljinu, a regulacijom zakonodavstva, Hrvatska se pozicionirala kao zemlja koja ih sve više privlači.
Javna ustanova ‘Nacionalni park Krka’ digitalnim nomadima u Parku osigurava potrebnu tehničku infrastrukturu s brzim i sigurnim wi-fi pristupom u Centru kretanja u Laškovici, u Eko kampusu Krka u Puljanima, na Stinicama, nasuprot Visovcu, i na Roškom slapu. Digitalni nomadi moći će se bez ograničenja pridružiti edukativnim programima koje Ustanova provodi i učlaniti se u Klub prijatelja Krke prema uvjetima koji vrijede za žitelje županije jer će i oni to nakratko postati.
U Trokutu digitalni nomadi imaju osiguran radni prostor s vlastitim stolom i stolicom, mogu koristiti tri kuhinje, tuš i kupaonicu, košarkaško igralište, mogu besplatno parkirati bicikl ili automobil, imaju tehničku podršku, npr. fair use printer/skener, a dostupne su im i druge usluge, što Trokut čini atraktivnim mjestom za njihov rad. U Trokutu mogu optimalno kombinirati posao i putovanje, odnosno uskladiti svoje obveze s korištenjem slobodnog vremena.
– Odabir destinacije kod digitalnih nomada vrlo je specifičan. Birajući Hrvatsku kao svoju poslovnu destinaciju, doprinose njenoj vidljivosti i popularnosti u medijskom prostoru. U Nacionalnom parku ‘Krka’ mogu pronaći ono najbolje, što sjedinjuje prirodne vrijednosti i kulturnopovijesnu baštinu“, istaknula je ravnateljica Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ Nella Slavica i dodala: „Suradnja s Trokutom kroz organizirani prihvat digitalnih nomada doprinijet će primjeni i razvoju novih tehnologija i poduzetništva ne samo na području Parka, već i u gradu Šibeniku i cijeloj županiji. Uz to što će otkrivati nove lokacije na Krki, digitalni nomadi zadržat će se na širem prostoru Parka uživajući u gostoprimstvu lokalnog stanovništva, koje će ih upoznati s bogatom kulinarskom tradicijom i običajima.
Digitalni nomadi predstavljaju novi pojam rada i novi stil života pojedinaca koji imaju mogućnost raditi izvan svoje države i putovati svijetom. Na karti njihovih putovanja čvrsto su se istaknuli grad Šibenik i Nacionalni park ‘Krka’. Oni putuju kako bi otkrili prirodne vrijednosti, upoznali nacionalne parkove i lokalnu kulturu, osjetili bilo grada, iskusili tradicionalnu, domaću kuhinju i stvorili sjećanja za cijeli život – kazala je Diana Mudrinić, direktorica Inkubatora za nove tehnologije Trokut Šibenik, i nastavila:
“Suradnja s NP ‘Krka’ obuhvaća ponudu za uživanjem u ljepotama nacionalnog parka, povezujući pritom posao i odmor. Koncept holliwork zaista će zaživjeti u ovome gradu i znamenitostima koje ga okružuju, među kojima prednjači NP ‘Krka’. Drago mi je da zajedničkim znanjem možemo povezati naše usluge i pružiti nešto novo, do sada neviđeno na ovaj način – spajanjem prirode i tehnologije”.
Podrška Grada Šibenika
Prihvat digitalnih nomada i koncept rada holliwork uživaju punu podršku Grada Šibenika, koji je prepoznao tu specifičnu nišu pojedinaca svjetskih putnika. Digitalni nomadi većinom su developeri, grafički dizajneri, gejmeri, stručnjaci za društvene mreže, developeri kriptovaluta, IoT eksperti, a pokrivaju i mnoga druga područja iz informatičke tehnologije. Budući da se oni žele povezati s prirodom i da imaju razvijenu svijest o klimatskim promjenama, angažman NP Krka na tom planu prirodni je korak u nastojanju da se Šibensko-kninska županija učini idealnom destinacijom za digitalne nomade tijekom čitave godine.
Republika Hrvatska među prvima je regulirala status digitalnih nomada za državljane trećih zemalja, odnosno za one koji nisu iz EU. Od 1. siječnja 2021. službeno je počela nuditi privremeni boravak digitalnim nomadima osiguravši im vizu za privremeni boravak u trajanju do jedne godine. Digitalni nomadi mogu se prijaviti i za drugu, naknadnu digitalnu nomadsku vizu, ali tek šest mjeseci nakon što istekne prva. Prijaviti se mogu preko interneta ili u hrvatskom veleposlanstvu ili konzulatu. Uz prijavu, podnositelj zahtjeva treba priložiti dokaz o važećoj putovnici, dokaz o zdravstvenom osiguranju koje uključuje područje Republike Hrvatske, dokaz o svrsi, koji može sadržavati ugovor poslodavca ili kopiju registracije vlastite tvrtke, dokaz o redovitom dohotku, koji može biti bankovni izvod, dokaz da nije osuđen za kaznena djela iz svoje matične države, a treba prijaviti i adresu na kojoj će biti za boravka u Republici Hrvatskoj.
Komentari