Nacional je u jeku prošlogodišnje plinske afere otkrio da mađarske tvrtke povezane s establišmentom MOL-a, a koje su na aukcijama kupovale jeftine viškove HEP-ova plina, preuzimaju hrvatsko energetsko tržište i što jednu od njih povezuje s aferom podmićivanja Sanadera.
Jedna od tih tvrtki registrirana je u Švicarskoj, ali je dubinski povezana s ljudima iz vrha strukture mađarskog MOL-a. Riječ je o tvrtki MET Croatia Energy Trade d.o.o. Kratica MET je u originalu označavala MOL Energy Trade.
Tvrtka MET Croatia Energy Trade dio je švicarske MET grupe, ali više Nacionalovih sugovornika iz energetskog sektora upozorilo je da je riječ o tvrtki pozadinski vlasnički povezanoj s ljudima iz vrha MOL-a koji su na taj način, preko te tvrtke, počeli izvlačiti dodatne profite od hrvatskog energetskog tržišta i polako preuzimati značajan dio kolača plinskog tržišta u Hrvatskoj.
Tvrtku MOL Energy Trade zajednički su osnovali MOL i Normeston sa sjedištem na Belizeu, a kao vlasnica tvrtke bila je navedena fizička osoba, Pampina Votsi. Kad je MOL Energy Trade svoje sjedište prebacio u Belize, moguće da je upravo Pampina Votsi postala formalna direktorica tvrtke. Naime, javno je dostupan dokument Europske komisije od 14. prosinca 2009. kojim Komisija odobrava predloženo stjecanje zajedničke kontrole nad MET-om od strane Normestona i MOL-a.
Jedan od Nacionalovih izvora iz plinskog biznisa, upoznat s poslovanjem MET-a, pojasnio je:
„Riječ je o tvrtki koja je sada registrirana u Švicarskoj i u kojoj MOL više nema suvlasništvo. CEO i osnivač tvrtke je Benjamin Lakatos, koji je došao iz MOL-a. On se od 2018. deklarira i kao većinski vlasnik MET grupe i pokušava kompaniju predstaviti maksimalno transparentno. U suvlasništvu im je i jedan singapurski fond. MET ima svoje firme po cijeloj Europskoj uniji, bave se prodajom struje i plina, imaju plinsku elektranu u Mađarskoj, imaju svoj plinski trading za LNG. Konsolidirani prihod 2022. godine im je iznosio osam milijardi eura. U Hrvatskoj također prodaju struju i plin.”
Više Nacionalovih izvora iz energetskog sektora upozorilo je da se može sumnjati na to da je vlasništvo nad švicarskom MET grupom zapravo prikriveno te da vodi prema ljudima iz vrha mađarskog MOL-a. „Tvrtku MOL Energy Trade napravio je MOL, iz Budimpešte su je prebacili na Belize. To je zapravo bila offshore firma iza koje je stajao menadžment MOL-a, a kao formalni vlasnik prikazivala se jedna žena u Belizeu (moguće Pampina Votsi, op.a.). Oko toga je prije 15-ak godina izbila velika afera jer je ta firma bila partner s MOL-om te je MOL-u prodavala ogromne količine robe iz Rusije i Ukrajine. Oni su bili povezani i s ukrajinskim tajkunom Dmitrom Firtašem, koji se bavio trgovinom plinom, a 2014. po nalogu Amerikanaca uhićen je u Beču i stavljen u kućni pritvor. Platio je enorman iznos jamčevine da bi mogao suđenje čekati na slobodi”, objašnjava Nacionalov izvor upućen u detalje poslovanja tih kompanija.
Komentari