Iz tvrtke PSP Okoli tvrde: Stanje s plinskim zalihama u Hrvatskoj nije nimalo bezazleno

Autor:

10.02.2022., Okoli - Podzemno skladiste plina. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/PIXSELL

Europa više ne želi rusku naftu. Europska komisija u srijedu je predstavila nove sankcije protiv Rusije koje, kako se i očekivalo, uključuju naftni embargo. Nakon što je već ranije dogovorila zabranu uvoza ruskog ugljena, Europska unija još je korak bliže da se u potpunosti odrekne energenata iz Rusije, o kojima su europske zemlje već desetljećima ovisne. Čini se kako će novi ministar Davor Filipović, odmah, na početku mandata, biti prisiljen rješavati presudno pitanje opskrbe plinom – plaćati ga u rubljima ili potražiti neke nove načine za opskrbu plinom.

Stanje s plinskim zalihama za potrebe domaćih kupaca nije nimalo bezazleno, potvrđeno je to Nacionalu i iz tvrtke PSP Okoli, operatora jedinog hrvatskog podzemnog plinskog skladišta, čiji je direktor Vlado Vlašić također član Kriznog tima za praćenje sigurnosti opskrbe plinom.

Prema podacima tvrtke, na dan 1. svibnja radni volumen korisnika skladišta zapunjen je s tek 19 posto raspoloživih kapaciteta, a budući da je redoviti ciklus utiskivanja počeo još 7. ožujka, “do sada utisnute količine plina neznatne su i većim dijelom namijenjene uravnoteženju sustava”.

Iz PSP-a napominju da ciklus utiskivanja plina može trajati do 30. rujna, uz manja odstupanja, te da su za popunjenost kapaciteta skladišta od 90 posto potrebna najmanje tri mjeseca, iz čega se da zaključiti kako još nije kasno da se postigne zadovoljavajuća popunjenost kapaciteta skladišta ako redoviti zakupci odluče prionuti poslu i krenuti u nabavu plina potrebnoga za zalihe. U suprotnom, to će učiniti Vlada.

Odnosno, za imenovanjem tvrtke nositelja obveze skladištenja strateških zaliha plina u podzemnom skladištu u Okolima, koje je još uvijek prazno unatoč činjenici da je proces utiskivanja plina počeo početkom ožujka, posegnut će se tek u krajnjoj nuždi, tj. ako postojeći zakupci kapaciteta skladišta odbiju popuniti svoj dio kapaciteta, kalkulirajući zbog visokih cijena plina na tržištu.

Iz PSP-a Okoli napominju da su upoznati sa svim tržišnim mjerama koje Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja namjerava poduzeti kako bi se postigla minimalna zapunjenost podzemnog skladišta od 90 posto najkasnije do 1. studenoga, no tvrde da ne raspolažu informacijama koja će tvrtka ili institucija preuzeti obvezu punjenja skladišta plina, kao ni iz kojih će se izvora nabavljati plin za tu svrhu.

VIŠE PROČITAJTE U NOVOM BROJU NACIONALA

 

OZNAKE: Rusija, plin, embargo

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.