Tisuće Izraelaca okupile su se na Trgu talaca u Tel Avivu, neki vičući od sreće, a neki u suzama, dok je divovski ekran prikazao prvih troje taoca koji su pušteni prema sporazumu o prekidu vatre.
Gledali su dok su tri žene – Romi Gonen, Doron Steinbrecher i Emily Damari – izlazile iz automobila u gradu Gazi gdje su predane službenicima Crvenog križa okruženima gomilom koju su naoružani muškarci s Hamasovim trakama oko čela morali obuzdavati.
Izraelska vojska podijelila je video njihovih obitelji okupljenih u vojnom objektu, preplavljenih emocijama, kako gledaju snimke njihova preuzimanja u ruke izraelskih snaga, prije nego što su stigle u Izrael.
“Romi, Doron, Emily, cijela nacija vas grli”, rekao je premijer Benjamin Netanyahu.
Tri taokinje su kasnije prevezene u bolnicu u Tel Avivu u helikopteru za kojim je prema riječima izraelskih medija pilotirao čelnik izraelskih zračnih snaga.
Neizvjesnost glede preostalih talaca
NADA GAZI Prekid vatre: Oslobođene taokinje ujedinjene s obitelji
Puštanje tri žene, prve od 33 talaca koji trebaju biti pušteni iz Gaze u prvoj fazi sporazuma, zamjena je za puštanje 90 palestinskih zatvorenika koji se nalaze u izraelskim zatvorima.
Taoci su oteti u jednoj od najtraumatičnijih epizoda izraelske povijesti, kad su Hamasovi borci napali niz zajednica oko Pojasa Gaze u ranim satima 7. listopada, usmrtivši oko 1200 civila i vojnika te otevši 251 taoca.
No uslijed nade da će šestotjedno primirje označiti početak kraja rata, postoji duboki nemir glede preostala 94 taoca koji se i dalje nalaze u Pojasu Gaze.
“Nadam se da će primirje funkcionirati”, rekao je Tomer Mizrahi iz Sderota, grada na jugu Izraela s pogledom na Gazu, koji je bio napadnut 7. listopada. “No s obzirom na to da poznajem Hamas, ne možete im vjerovati ni jedan posto.”
Snimke policijskih snaga Hamasa kako izlaze na ulice nakon stupanja primirja na snagu pokazale su koliko je Izrael još daleko od prvobitnih ciljeva rata – uništenja islamističke grupe koja upravlja Gazom od 2007. godine.
“Podijeljenih sam osjećaja,” rekla je Dafna Sharabi iz Beit Aryeh-Ofarima, židovskog naselja u okupiranoj Zapadnoj obali. “S jedne strane, tu je prekid vatre da se ojačaju snage, odmori od ludila, a s druge strane, možda nije pravo vrijeme.”
“Trebali su biti eliminirani, izbrisani”, rekla je. “Moj sin bio je rezervist cijelu jednu godinu ondje, i vidi sve Gazane kako se vraćaju, Hamas vraća svoje snage na sva mjesta u kojima se borio.”
BILO I NAJAVLJANO Crveni križ preuzeo prve tri izraelske taokinje
Vojno sposobni muškarci nisu dio sporazuma
Nakon 15 mjeseci rata, Gaza je uvelike razrušena. U izraelskoj kampanji ubijeno je 47.000 Palestinaca, dok je raseljen veći dio od dva milijuna ljudi koji žive u enklavi.
No za mnoge u Izraelu rat neće biti gotov dok Hamas postoji. Održan je i niz skupova u znak protivljenju primirju koje neki vide kao izdaju i napuštanje zarobljenih vojno sposobnih muškaraca, koji nisu među prva 33 taoca.
Ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben-Gvir već je dao ostavku, a njegov kolega Bezalel Smotrich također je izrazio protivljenje sporazumu.
Izraelski Institut za demokraciju u svom posljednjem istraživanju Israeli Voice Index provedenom tik prije sporazuma, iznosi da 57,5 posto Izraelaca podržava puni sporazum kojim bi se vratili svi taoci u zamjenu za završetak rata. Dvanaest posto podržava djelomično oslobađanje talaca u zamjenu za privremeni prekid vatre.
Komentari