Načelnik Vareša: ‘Nas Hrvate u Varešu bude sram od onoga što gledamo u Zagrebu’

Autor:

Općina Vareš

Načelnik srednjebosanskog gradića Vareša, HDZ-ov Zdravko Marošević, oštro je, premda implicitno, u novom Nacionalu kritizirao način na koji predsjednik Republike Zoran Milanović komunicira s premijerom Andrejem Plenkovićem.

Usprkos traumatičnom nasljeđu ratnog sukoba HVO-a i Armije BiH u Varešu, tamošnji načelnik Zdravko Marošević, član HDZ-a BiH i bivši časnik HVO-a, već drugi mandat osvojio je, među ostalim, i glasovima Bošnjaka. Marošević je u intervjuu Nacionalovu novinaru Borisu Paveliću objasnio kako je uspio pridobiti bošnjačke sugrađane, te kako je u gradu postignuta zavidna razina nacionalnog sklada, a iznio je i svoj stav o tome kako riješiti krizu izbora hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Marošević je rođen 1956. u Varešu. Radio je u BiH i u inozemstvu, a početkom devedesetih vratio se u Vareš i priključio HVO-u. U dva izborna ciklusa, od 2004. do 2008. i od 2012. do 2016., predsjedao je Općinskim vijećem, a 2016. na izravnim je izborima izabran za načelnika.

“Kad se iz Europe gleda slika političke BiH, stvara se dojam da su u Bosni uvijek neke svađe”, kazao je Marošević u intervjuu. “Ali ja bih”, nastavio je, “uputio protupitanje: kad mi odavde gledamo Zagreb, čini nam se da bolje mi radimo ovdje nego oni u Zagrebu. Nas Hrvate ovdje nekad bude i sram od onoga što gledamo u Zagrebu, pa prebacimo TV kanal. Nama je jasno: onaj tko ne zna zajedno živjeti i prihvaćati druge i drugačije, tko ne zna prihvaćati različitost mišljenja, ne treba mu za svađu nitko iz druge nacije ili vjere: taj se može svađati i u jednoj obitelji, u jednom narodu. Da jedan predsjednik ne uvažava premijera, to je žalosno slušati na televiziji: pogrdna imena, vrijeđanje… A to još gore zvuči kad se nađu dva različita čovjeka po naciji i vjeri. U BiH je to još osjetljivije. Ali ako ima senzibiliteta, pokazuje se ljudska veličina kojoj nas uči i vjera i odgoj: uvažavaj drugoga i drugačijega. Takva je nažalost danas slika Hrvatske, pa i Srbije, ako hoćete: da smo Balkanci”, ustvrdio je Marošević.

Ali Vareš, dodao je, “pokazuje da je Europa ovdje ušla prije sto i četrdeset godina, donijela nam moć tolerancije i dovela ljude sa svih strana svijeta koji su postali Varešani, i nikad nismo razlikovali jesu li Nijemci, Austrijanci ili Slovenci. Govorim o toleranciji: teško ćete drugdje naći ljude tvrđe i po nacionalnom i po vjerskom osjećaju i od Hrvata katolika, od Bošnjaka muslimana, i od Srbina pravoslavca, od naših u Varešu. Znači, vjeru i naciju ne smiješ dirnuti, tu smo osjetljivi. Ali nismo glupi i zato zajedno sjedimo za stolom i razgovaramo o stvarima koje čine život: egzistencija, posao, budućnost djece, ljubav… A kad dođe nedjelja, ja u crkvu, Bošnjak petkom na džumu i koga briga kuda tko ide i kako se bogu moli. To u Varešu nitko ne pita. Ne želim ni ovdje ni u Europi da me netko prepoznaje po tim simbolima, već da me prepoznaje, i mene i moje sugrađane, po tome što će reći: ”To su pravi, kulturni ljudi, to je pravi čovjek.’ A kad te prepozna po nečemu drugome, to je etiketa koja ne prolazi nigdje u svijetu, osim tu još kod nas na Balkanu”.

Marošević je u intervju govorio i o tome kako urediti izbor članova Predsjedništva BiH, i kako harmonizirati opće odnose u Bosni i Hercegovini. Stajališta tog netipičnog dužnosnika HDZ-a BiH možete pročitati u novom broju Nacionala.

ZDRAVKO MAROŠEVIĆ: ‘U Varešu nema bošnjačke, hrvatske ili srpske kafane’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.