Potres magnitude 7.8 pogodio je rano jutros južnu Tursku i osjetio se u velikom dijelu zemlje kao i u nekoliko zemalja u regiji, uključujući susjednu Siriju.
Epicentar potresa bilo je u gradu Pazarciku u pokrajini Kahramanmaras, 32 kilometra od glavnog grada Gaziantepa, objavila je turska Agencija za upravljanje katastrofama i hitnim slučajevima.
Američki geološki institut rekao je da je potres bio na dubini od 18 kilometara i da je nakon njega uslijedio snažan naknadni potres magnitude 6,7, 10 minuta kasnije.
Potresi su se također osjetili u turskoj prijestolnici Ankari, koja se nalazi 460 km sjeveroistočno od epicentra, i na Cipru, gdje policija nije izvijestila o šteti.
Europski Mediteranski seizmološki centar (EMSC) jutros je zabilježio gotovo 60 potresa na području juga Turske i dijela sjeverne Sirije.
Samo u Turskoj osjetila su se 42 naknadna potresa. Ministarstvo za upravljanje katastrofama i hitnim situacijama je objavilo priopćenje u kojem stoji: “Od 6:30 ujutro zabilježena su ukupno 42 naknadna potresa, od kojih je najveći bio 6,6.”
Kahramanmaraş ilimizin Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki #deprem sonrasında; saat 06.30 itibarıyla en büyüğü 6,6 olmak üzere toplam 42 artçı sarsıntı yaşanmıştır.
— AFAD (@AFADBaskanlik) February 6, 2023
Naknadni potresi u Turskoj i Siriji mogli bi trajati “danima ili čak tjednima” nakon jutrošnjeg potresa magnitude 7,8, upozorio je inženjer traganja i spašavanja Mark Scorer za Sky.
Dodao je da će ‘sljedećih sedam dana biti od ključne važnosti za pronalazak života ispod ruševina’.
Istaknuo je je da će timovi morati biti svjesni naknadnih potresa koji će se dogoditi u svakom trenutku, s time da će vjerojatno doći do još rušenja zgrada ako se to dogodi.
“U početku, Turska ima veliki niz vrlo dobro obučenih timova koji će odmah biti mobilizirani za koordinaciju ovih akcija potrage i spašavanja”, rekao je Scorer.
“Infrastruktura koja je omogućila timovima da se mobiliziraju i uđu u zemlju možda je oštećena, ali međunarodna zajednica je dobro obučena za ovakve stvari. Bit će raznih opcija, situacija i scenarija kroz koje će prolaziti kako bi smislili najbolji i najbrži način da dovedu svoje timove u zemlju”, istaknuo je.
Dodao je: “Vrijeme je ključno pitanje. Timovi koji su već stavljeni u pripravnost mogu biti tamo, ovisno o njihovoj lokaciji, u roku od 12 do 24 sata, a zatim su prva tri do sedam dana kritična za pronalaženje života ispod ruševine.”
Komentari