U Požeštini se zbrajaju štete nakon nevremena koje je u nedjelju poharalo kraj. Na Požegu i okolicu sručilo se više od 70 litara kiše po četvornom metru.
Timovi na terenu rade procjenu na temelju koje će odlučiti hoće li proglasiti elementarnu nepogodu, a mještani očekuju da se problem bujica konačno trajno riješi.
Miroslav Taborski, voditelj Vodnogospodarske ispostave Orljava-Londža, objasnio je za RTL kako se brana, koju su Hrvatske vode postavile prije 10 mjseseci, nije pokazala kao najbolje rješenje. Kaže kako je ona do sada, prema svjedočanstvima stanovnika, bila u redu u sprečavanju iznosa jalovine i drugog nanosa u potok te da nisu imali problema u vodotoku.
“Mi smo prošle godine ovdje napravili branu i retencijski protok isključivo s namjerom da spriječimo taj nanos. Međutim, kiše koje su pale jučer, a to su kiše izuzetno velikog intenziteta po 100 milimetara po četvernom metru u satu, toliko su izazvale udar vode i nanosa da preljevni objekt nije izdržao”, pojašnjava voditelj Vodnogospodarske ispostave.
Danas je održan sastanak u županiji te su Hrvatske vode rekle kako će izvršiti sanaciju prostora kroz kroz tri koraka.
Prvi korak je aktivna obrana od poplave, to su radovi koji su se jučer tijekom poplave već održavali i cijelu noć te će se održavati sve dok se ne očisti korito vodotoka i okolnog područja koja su poplavljena.
“Drugi korak je kada vodni val prođe i kad vidimo koja sve postoje oštećenja i ta oštećenja saniramo. Tu se prije svega radi o palim potpornim zidovima, mostovima, hidrotehničkim objetima koje ćemo u tom drugom koraku sanirati. Namjeravamo to u vrlo kratkom vremenu napraviti”, objasnio je Taborski.
Posljednji, treći korak je konačno rješenje tijekom kojeg će se zamijeniti brana retencije koja neće samo služiti za zadržavanje nanosa nego i vodnog vala “tako da nizvodno od brane imamo kontroliranu količinu vode koju ona može podnijeti”, dodao je Taborski.
Komentari