Povodom Svjetskog dana amiotrofične lateralne skleroze (ALS-a) u petak 21. lipnja, Klinika za neurologiju KBC-a Rijeka organizira Dan otvorenih vrata. Svi zainteresirani građani moći će od 9 do 12 sati u biblioteci Klinike za neurologiju dobiti savjet mutlidisciplinarnog tima i edukativne materijale o ovoj teškoj degenerativnoj bolesti.
Uz to, u 10 sati organizirana su i prigodna predavanja: Što je amiotrofična lateralna skleroza, Kako se liječi i kako si pomoći i Kako se nositi s dijagnozom.
ALS se još naziva i Lou Gehrigova bolest, po poznatom igraču baseballa kojem je ova bolest dijagnosticirana 1939. godine. To je neurološka bolest kod koje dolazi do propadanja živaca koji inerviraju mišiće, a uzrok joj nije poznat. Vrlo je rijetka, bilježi se 2-3 nova bolesnika godišnje na 100.000 stanovnika, a najčešće se javlja u dobi od 50. do 65. godine.
Šira javnost o ALS-u je malo znala do ljeta 2014. godine kada je pokrenuta kampanja Ledeni izazov u kojoj su se brojne poznate, ali i manje poznate osobe polijevale hladnom vodom i objavljivale fotografije o tome kako bi se prikupio novac za istraživanje i podizanje svijesti o ALS-u.
Neki su od početnih simptoma ALS-a su otežano hodanje i trčanje, često zapinjanje i padovi, slabost šaka koja izaziva poteškoće kod pisanja i zakopčavanja, titranje u mišićima ruku, nogu i trupa, otežano izgovaranje riječi, otežano gutanje, slabost mišića vrata, poremećaj pamćenja i promjene raspoloženja.
Liječenje bolesnika s amiotrofičnom lateralnom sklerozom multidisciplinarno je i zahtijeva suradnju neurologa, fizijatra, fizioterapeuta, logopeda, pulmologa, gastroenterologa,nutricionista, psihologa, psihijatra, liječnika i sestre obiteljske medicine, liječnika i sestre palijativne skrbi.
Komentari