Cijene nafte pale su u utorak na međunarodnim tržištima prema 93 dolara pod pritiskom bojazni da će blagi rast potrošačkih cijena u SAD-u u kolovozu potaknuti središnju banku da ponovo značajno podigne kamatne stope.
Cijena barela nafte na londonskom je tržištu pala 80 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 93,20 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 77 centi nižoj cijeni, od 87,01 dolar.
Trgovce je danas zaokupio podatak da su potrošačke cijene u SAD-u u kolovozu porasle 0,1 posto u odnosu na srpanj kada su stagnirale, prema izvješću ministarstva rada. Ekonomisti su u Reutersovoj anketi prognozirali pad cijena za 0,1 posto.
Godišnja stopa inflacije iznosila je 8,3 posto i blago je pala u odnosu na srpanj, ali je još uvijek daleko od ciljane razine od dva posto koju je odredila središnja banka.
Fedov odbor za monetarnu politiku sastaje se idući tjedan i trgovci strahuju da će ponovo znatno podići kamatne stope kako bi obuzdao inflaciju, što bi zakočilo gospodarski rast i potražnju za naftom.
Naftna tržišta muči i opetovano uvođenje mjera kontrole covida 19 u Kini, drugom po veličini svjetskom potrošaču nafte. Kinezi su manje putovali tijekom trodnevnog praznika Sredine jeseni, a pali su i prihodi od turizma, pokazali su službeni podaci.
“Strukturni izgledi tržišta nafte i dalje pokazuju tijesnu opskrbu, ali za sada ih kompenziraju nepovoljni trendovi cikličke potražnje”, napisali su u bilješci analitičari Morgan Stanleya.
Strateške naftne rezerve u SAD-u pale su pak u prošlom tjednu za 8,4 milijuna barela, na 434,1 milijun barela, najnižu razinu od listopada 1984. godine, prema podacima koje je u ponedjeljak objavilo ministarstvo energetike.
Analitičari očekuju da će i najnovija izvješća o komercijalnim zalihama pokazati blagi pad, za oko 200.000 barela, prema preliminarnom Reutersovom istraživanju objavljenom u ponedjeljak.
Udruga naftne industrije API objavit će tjedno izvješće o zalihama tokom dana, a vlada sutra.
“I dalje smo konstruktivni kada su u pitanju cijene nafte, unatoč pojačanim nepovoljnim faktorima za potražnju, budući da na strani ponude cijene i dalje podupire sporiji od očekivanog rast proizvodnje u SAD-u i proaktivan OPEC+”, napisao je Amarpreet Singh iz Barclaysa.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte i njezini saveznici odlučili su u listopadu blago smanjiti proizvodnju nafte, za 100 tisuća barela dnevno, upozorivši na mogući povratak na tržište iranskih barela u slučaju uspješnog okončanja pregovora o iranskom nuklearnom programu.
Izgledi za oživljavanje sporazuma iz 2015. trenutno su nejasni. Njemačka je u ponedjeljak izrazila žaljenje što Teheran nije pozitivno odgovorio na europske prijedloge, a američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da dogovor vjerojatno neće biti postignut tako skoro.
OPEC je odvojeno objavio da je barel košarice nafte njegovih članica u ponedjeljak poskupio 2,22 dolara, na 97,50 dolara.
Komentari