Na stranicama DORH-a objavljeni novi podaci o ratnim zločinima u Vukovaru, Škabrnji i Nadinu

Autor:

28.10.2021., Vukovar -  Pet kilometara jugoistocno od Vukovara nalazi se farma Ovcara koja je u suvremenoj hrvatskoj povijesti ostala zapamcena kao mjesto najveceg zlocina u Domovinskom ratu.
Hangar koji je u mirnodopsko vrijeme sluzio kao skladiste poljoprivredne mehanizacije od rujna 1991. godine pretvoren je u logor za nesrpsko stanovnistvo grada i okolice. U hangaru je 20. studenoga dovezeno vise od 260 hrvatskih branitelja i civila iz vukovarske bolnice. Po dolasku su im oduzete dragocjenosti i osobni predmeti te su krenula premlacivanja i torture. Prezivjeli su u vecernjim i nocnim satima istoga dana vozeni na lokaciji udaljenu oko jedan kilometar od hangara gdje ih je usred oranice cekala iskopana jama. Njih 200 smaknuto je hicima i zakopano bez ikakvog obiljezja. Danas se na mjestu hangara nalazi Spomen dom Ovcara koji cuva sjecanje na ranjenike i civile odvedene iz vukovarske bolnice, zatvorene i mucene u bivsem hangaru, a potom pogubljene i zakopane. Pokolj na Ovcari, odnosno pokolj u Vukovaru, bio je ratni zlocin koji su pocinili pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba u noci s 20. na 21. studenoga 1991. godine tijekom srpske okupacije Vukovara. Tada je ubijeno izmedju 255 i 264 civila i vojnika, uglavnom Hrvata.To je bio najveci pojedinacni pokolj Domovinskog rata.  Medju ubijenima su bili francuski ratni dragovoljac Jean-Michel Nicolier i hrvatski novinar Sinisa Glavasevic. 
 Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Državno odvjetništvo RH (DORH) objavilo je dva ažurirana izvješća zaključno do 27. listopada 2022., o postupanju nadležnih državnih odvjetništava protiv počinitelja kaznenih djela ratnih zločina počinjenih u Vukovaru i na širem vukovarskom području te u Škabrnji i Nadinu.

Na službenim internetskim stranicama DORH-a navodi se da su podatci o stanju, zaključno na dan 27. listopada ove godine, objavljeni “s ciljem potpunog informiranja javnosti o radu Državnog odvjetništva na procesuiranju kaznenih djela ratnih zločina, počinjenih na širem području grada Vukovara i prema stanovnicima s vukovarskog područja odvedenima u logore na području Republike Srbije, a nastavno na ranije objavljena izvješća DORH-a.

Izvješće  je koncipirano po stadijima kaznenog postupka i sadrži podatke samo o onim postupcima u kojima je došlo do promjene od posljednjeg izvješća iz listopada 2021. godine. Stoga su u ažuriranom izvješću navedeni predmeti u kojima su istrage ili optuženja pokrenuti nakon 5. listopada 2021. te predmeti o kojima je već izviješteno u studenom 2018., u studenom 2020. i listopadu 2021., a u kojima je u međuvremenu došlo do promjena, dodaju iz DORH-a.

Objavljen je i popis kaznenih postupaka zbog ratnih zločina počinjenih na širem području Vukovara koji su vođeni ili se još uvijek vode pred Županijskim sudom u Osijeku, Specijalnim sudom za ratne zločine u Beogradu te pred Međunarodnim kaznenim sudom za bivšu Jugoslaviju u Den Haagu.

Ažurirani podatci o ratnim zločinima u Škabrnji i Nadinu

DORH je objavilo i ažurirane podatke o procesuiranju ratnih zločina počinjenih na području Škabrnje i Nadina u studenom 1991., kao dopunu priopćenja od 15. listopada 2021., a nastavno na ranije objavljena izvješća iz 2017., 2020. i 2021. godine.

Radi cjelovitog uvida u državnoodvjetnički rad na procesuiranju ovih zločina potrebno je izvršiti uvid i u ranija, već spomenuta izvješća, dok ovo izvješće sadrži samo podatke o postupcima u kojima je došlo do promjene od posljednje objavljenog izvješća u listopadu 2021., naveo je DORH.

Oba ažurirana izvješća o postupanju nadležnih Državnih odvjetništava,  zainteresirana javnost može pročitati na službenim internetskim stranicama DORH-a.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.