Književnik John Steinbeck odrastao je u plodnoj zemljoradničkoj dolini (Salinas u Kaliforniji) nedaleko od pacifičke obale. U toj dolini, kao i na obali, biti će smještena radnja nekih od njegovih najboljih književnih djela. Godine 1919. odlazi na Sveučilište Stanford, gdje neredovito pohađa nastavu književnosti i kreativnog pisanja sve do 1925. godine, kada prekida studije. Tijekom nekoliko narednih godina zarađuje za život kao radnik i novinar u New Yorku, a potom kao čuvar imanja na jezeru Tahoe.
Ono što je vidljivo je da je Steinbeck na strani potlačenih, osiromašenih i izbezumljenih ljudi koji su krenuli u potragu za poslom i hranom, te s nadom da jednostavno prežive, da se negdje skrase… Kao malo koji suvremeni pisac, doživio je da se knjige koje je napisao proganjaju i spaljuju.
Plodovi gnjeva (The Grapes of Wrath) objavljen je 1939. godine, a iduće godine je nagrađen Pulitzerovom nagradom za roman. Udruženje farmera Kalifornije je knjigu okarakteriziralo kao “hrpu laži” i “komunističkom propagandom” i zabranili je. Isto su učinili u SSSR-u pod Staljinom, jer je KP SSSR smatrala da je dosta užasavajuća činjenica da i najsiromašnija familija u Americi može imati automobil. Steinbecku su toliko prijetili smrću da ga je čuvao FBI. Knjigu su izbacili iz mnogih knjižnica i diljem Amerike su gotovo ritualno spaljivani primjerci “Plodova gnjeva”
John Steinbeck je umro 1968., šest godina nakon što je dobio Nobelovu nagradu za književnost (1962).
Komentari