Na bliskom susretu Turudić uvjeravao Tamaru Laptoš da nije protiv EPPO-a. Počeli su dogovarati suradnju

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Marko Lukunic/PIXSELL

Europska tužiteljica i budući glavni državni odvjetnik tajno su se sastali dan uoči dramatične akcije u kojoj je EPPO došao pred vrata Plenkovićeve ministrice kulture i medija.

Nacional otkriva kada su se, gdje i zašto sastali budući šef DORH-a i šefica EPPO-a  te zašto bi, umjesto prvog dojma da on namjerava opstruirati njihov rad, Turudićeva suradnja s Uredom europskog javnog tužitelja mogla biti bolja nego u vrijeme aktualne šefice DORH-a Zlate Hrvoj Šipek koja je s Tamarom Laptoš bila u tihom sukobu, a rad EPPO-a otvoreno napadala

U četvrtak 15. veljače, oko 11 sati ujutro, u Zagrebu se dogodio intrigantan bliski susret koji iz više razloga privlači pozornost javnosti. U jednoj od prostorija Ureda europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj (EPPO), smještenom na trećem katu na adresi Savska cesta 62, sastali su se Ivan Turudić, sudac Visokog kaznenog suda koji koncem svibnja treba preuzeti funkciju glavnog državnog odvjetnika, i Tamara Laptoš, europska tužiteljica koja predstavlja Hrvatsku u Uredu europskog javnog tužitelja u Luksemburgu. Bio je to neslužbeni sastanak koji su oboje prešutjeli, a koji je, po svemu sudeći, inicirala Tamara Laptoš.

Igrom slučaja, a između ostalog i zbog obnove zagrebačkih zgrada od potresa, Tamara Laptoš i Ivan Turudić smješteni su u istoj zgradi jer se i Visoki kazneni sud, i Ured europskog javnog tužitelja u Hrvatskoj, i Visoki trgovački sud nalaze na istoj adresi, preko puta nebodera Zagrepčanke.

Visoki kazneni sud, gdje još uvijek na poziciji suca radi Ivan Turudić, i Ured europskog javnog tužitelja u Zagrebu, kojem je na čelu Tamara Laptoš, smješteni su na istoj adresi, u Savskoj ulici u Zagrebu, preko puta nebodera Zagrepčanke. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Radi se o sastanku značajnom iz više razloga, a naročito intrigira što se odigrao svega dan prije no što je policija, upravo po nalogu EPPO-a, ponovno upala u Ministarstvo kulture i medija i izuzela dokumentaciju od dvoje najbližih suradnika ministrice kulture i medija Nine Obuljen Koržinek, zbog sumnje u protuzakonito izvlačenje novca iz europskih fondova na Geodetskom fakultetu u Zagrebu.

Osim toga, Tamara Laptoš zapravo većinu svog radnog vremena provodi u sjedištu EPPO-a u Luksemburgu i tek je rjeđe u Zagrebu. Uglavnom, u Zagreb dolazi uoči konkretnih akcija ureda EPPO-a u Hrvatskoj, pa i te okolnosti uoči njenog sastanka s Turudićem dodatno intrigiraju.

Nacionalu su informacije o Turudićevom susretu s Tamarom Laptoš potvrdila dva neovisna visoka pravosudna izvora koja raspolažu neposrednim saznanjima o tom sastanku, a upućena su i u sadržaj njihova razgovora.

Tamara Laptoš, koja je od 2007. do 2014. obnašala funkciju zamjenice ravnatelja USKOK-a, a potom je od 2014. do 2018. bila i ravnateljica USKOK-a, često se susretala s Turudićem u vrijeme procesuiranja bivšeg premijera Ive Sanadera, kada je bila tužiteljica. FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Izvori s neposrednim saznanjima o sastanku Ivana Turudića i Tamare Laptoš, koju je u srpnju 2020. Europsko vijeće imenovalo na dužnost europske tužiteljice u tada netom osnovanom Uredu europskog javnog tužitelja, tvrde da je sastanak bio neformalne i kolegijalne naravi te da nije imao veze s pretresima u Ministarstvu kulture i medija.

Prema tvrdnjama tih izvora, Turudić i Tamara Laptoš diskutirali su o svojoj budućoj suradnji, a Turudić je u tom razgovoru izjavio kako ni u kom slučaju nema namjeru dovoditi u pitanje funkcioniranje EPPO-a. Zapravo je dijelom reterirao u odnosu na ono što je nedavno izjavio u jednom svom javnom istupu. Ta se tema našla u središtu pozornosti jer je Turudić o tomu progovorio 8. veljače u svom nastupu na N1 televiziji i izazvao lavinu reakcija.

Među ostalim, Turudić je tom prilikom izjavio sljedeće:

“Glavni državni odvjetnik je nadležan za rješavanje sukoba nadležnosti između EPPO-a i Državnog odvjetništva. Nisam siguran da smo trebali osnovati to tijelo, niz zemalja ga nema i funkcioniraju i mislim da je situacija kod njih bolja. To je politička odluka i treba je poštovati. Oni se brinu o financijskim interesima EU-a. Mislim da se prenaglašava njihova moć”, rekao je Turudić 8. veljače u intervjuu za N1.

‘Turudić smatra da je problem DORHa u tome što je EPPO pokupio najbolje tužitelje koji imaju plaću oko osam tisuća eura, što je za sustav DORH-a loše jer njihovi tužitelji rade za dvije do dvije i pol tisuće’

Turudić je tada iznio i jednu neistinu, jer većina zemalja članica EU-a ima urede europskih javnih tužitelja, a protivnici njegova izbora na funkciju glavnog državnog odvjetnika tu su njegovu tvrdnju shvatili kao najavu da bi Turudić mogao funkcionirati kao produžena ruka premijera Plenkovića, kojem aktivnosti EPPO-a u Hrvatskoj proizvode ozbiljnu reputacijsku štetu. Pa su u toj njegovoj izjavi zapravo čuli namjeru da Turudić dovede u pitanje buduće funkcioniranje EPPO-a u Hrvatskoj. A ključne aktivnosti tužitelja zadrži pod kontrolom tako da ne proizvodi političku štetu vladajućem HDZ-u, reputacijski teško opterećenom većim brojem korupcijskih afera.

Međutim, izvor s neposrednim saznanjima o tijeku razgovora između Ivana Turudića i Tamare Laptoš navodi da je Turudić naglasio kako ni u kojem slučaju nema namjeru dovoditi u pitanje Ured EPPO-a u Hrvatskoj, kao i da je Tamaru Laptaš u to uvjerio.

Premijer Andrej Plenković zbog imenovanja Ivana Turudića riskirao je čak i prosvjede oporbe, a nakon nespretne izjave Turudića na N1 televiziji, optužuju ga i da želi ukinuti Ured europskog javnog tužitelja. FOTO: Neva Zganec/PIXSELL

Izvor s neposrednim saznanjima o razgovoru Ivana Turudića s Tamarom Laptoš tvrdi da mu je ona na njihovu neformalnom sastanku prošloga četvrtka rekla:

“Pa shvatila sam ja što si ti htio reći.”

Tvrdi se da su Ivan Turudić i Tamara Laptoš u pristojnim kolegijalnim odnosima. Dijelom su ih izgradili i tijekom zajedničkog boravka u SAD-u, na jednom od tzv. studijskih putovanja. Neki visoki pravosudni izvori koji ih oboje poznaju tvrde da oni „nisu ni prijatelji ni neprijatelji“. Jedan od tih izvora kaže:

“Tamara Laptoš je s Vanjom Marušić bila tužiteljica u predmetu Sanader, u kojem je Turudić sudio, pa se znaju pobliže i iz tog perioda. A sačuvaj Bože da bi Turudić išao ukidati EPPO. Tamara Laptoš ide svojim putem i za svojom misijom.”

Istraga EPPO-a o malverzacijma profesora Geodetskog fakulteta s novcem za sanaciju šteta nakon potresa izuzetno su neugodne za ministricu kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek. FOTO: Borna Jaksic/PIXSELL

Aktivnosti EPPO-a povezane s istragom malverzacija profesora Geodetskog fakulteta s novcem za sanaciju šteta nakon potresa, izuzetno su neugodne za ministricu kulture i medija, Plenkoviću omiljenu Ninu Obuljen Koržinek. EPPO je krajem prosinca prošle godine podigao optužnicu protiv bivšeg ministra poljoprivrede Tomislava Tolušića zbog malverzacija s novcem iz fondova EU-a za svoju vinariju, a upravo po nalogu EPPO-a u studenome 2021. uhićena je i bivša ministrica regionalnog razvoja i fondova EU-a Gabrijela Žalac, i to zbog afere Softver koju DORH to jest USKOK nije želio procesuirati – tvrdili su, naime, da nisu našli elemente kaznenog djela.

Osim toga, Tamara Laptoš je u intervjuu za N1 televiziju, u ožujku prošle godine, potvrdila kako je moguće da se iz dokaza iz istrage u slučaju Žalac pojavi i neki novi slučaj te je znakovito poručila: “Moguće je, nisam rekla da nisu pokrenuti neki slučajevi iz predmeta Žalac.” Ali upitana znači li to da su već pokrenuti, rekla je da neki jesu, ali o njima ne može govoriti u toj fazi postupka.

Prema tvrdnjama dvaju neovisnih pravosudnih izvora, kad je imenovana hrvatskom predstavnicom u Uredu europskog javnog tužitelja, Tamara Laptoš nije odmah dobila primjerenu pomoć DORH-a. I o tomu je, kako tvrdi izvor Nacionala, diskutirala na sastanku s Turudićem.

“Pa nisu joj dali ni stolicu. Između DORH-a i njih vladao je silni animozitet. Ona nije imala gdje raditi, nije imala ljude, ništa. Apsolutno ništa. A to je sve trebao osigurati DORH”, tvrdi taj izvor.

Tamara Laptoš manje vremena provodi u zagrebačkom uredu EPPO-a, a više u Luksemburgu gdje je sjedište tog ureda pa je i njezin dolazak u Zagreb prije novog pretresa u Ministarstvu kulture znakovit. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Tamara Laptoš i sama je došla iz sustava DORH-a, radila je kao ravnateljica USKOK-a od 2014. do 16. studenoga 2018., a još prije toga je od 2007. do 2014. bila zamjenica ravnatelja USKOK-a. Za svoj rad je 2011. od Međunarodnog udruženja tužitelja primila prestižnu nagradu za Tužitelja godine. Od odlaska s mjesta ravnateljice USKOK-a 2018. do 2020., kad je imenovana šeficom hrvatskog EPPO-a, bila je zamjenica glavnog državnog odvjetnika. U to vrijeme Vanja Marušić bila je šefica USKOK-a, a njih dvije, tvrde pravosudni izvori, nisu baš bile u dobrim odnosima.

Nacionalov izvor tvrdi da su se Turudić i Tamara Laptoš u svom razgovoru osvrnuli i na ta vremena te da je Tamara Laptoš “apsolutno u pravu kad tvrdi da je tada bila šikanirana”. Uostalom, i aktualna glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj-Šipek nekoliko je puta davala izjave kontra EPPO-a, štoviše, u prosincu 2022. čak ih je i napala rekavši kako je Državno odvjetništvo svedeno na servis EPPO-a.

Na tribini o gospodarskom kriminalu u Hrvatskoj u organizaciji Centra za demokraciju i pravo Miko Tripalo, Zlata Hrvoj-Šipek je izjavila:

EPPO prema vrijedećim propisima od Državnog odvjetništva ne mora preuzeti neki predmet. Mi, u tom slučaju, moramo nastaviti raditi na tom slučaju, a onda, nakon godinu dana EPPO može pogledati što je napravljeno i preuzeti ga.”

Turudić i Tamara Laptoš osvrnuli su se i na vrijeme prije osnivanja EPPO-a te je on konstatirao da je ona ‘apsolutno u pravu kad tvrdi da je tada bila šikanirana’ jer joj DORH nije osigurao ni stolice za ured EPPO-a

Glavna državna odvjetnica dala je do znanja kako je svjesna da bi se zbog percepcije koju Ured europskog javnog tužitelja uživa u javnosti, ona sama mogla naći na meti kritika, ali je svejedno izjavila:

„Postavlja se pitanje hoće li policija sada više raditi za EPPO, a onda će se u javnosti postavljati pitanje kada će na red doći predmeti na kojima rade USKOK i ostala državna odvjetništva.”

Drugim riječima, visoki pravosudni izvori koji su bliski i samom Turudiću tvrde da on na N1 televiziji nije izjavio nešto što bi se kosilo s generalnim stavom samog DORH-a te da između njih i EPPO-a od početka postoji snažan rivalitet, ali da je to daleko od bilo kakve primisli da bi on sada išao za ukidanjem EPPO-a.

„Turudić smatra da je problem DORH-a u tome što je EPPO pokupio najbolje tužitelje, a to su, po njemu, Tomislav Kamber, Vjekoslav Tolnaj, Marta Šamota Galjer i Saša Manojlović. On je s njima svima radio i sve ih zna, ali je svjestan i da oni imaju plaću oko osam tisuća eura i da je za sustav DORH-a jako loše jer istovremeno tužitelji u DORH-u rade za dvije do maksimalno dvije i pol tisuće eura. EPPO se brine o financijskim interesima Europske unije, to su i naši interesi, ali to je možda pet posto ukupnog posla koji ‘obični’ tužitelji obavljaju za u prosjeku četiri puta manju plaću. To je Turudić htio reći, a ne da bi on ukidao EPPO. Ali na kraju nije uspio doći do riječi u emisiji da pojasni što je htio reći. Ma kakvo ukidanje, to bi bilo antieuropski. Pa sad će u taj ustav EPPO-a ući i Švedska, ostalo je još samo nekoliko zemalja koje nisu u tom sustavu, ali na kraju će izvan njega ostati samo Mađarska“, zaključio je Nacionalov izvor.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Jepe

prije 10 mjeseci

Podrska #Laura Codruta Kövesi!