Na azijskim burzama trgovanje započelo oprezno uoči objava FED-a USA. Dolar pao, nafta jeftinija

Autor:

epa10583534 An electronic signboard in the dealing room of Hana Bank in Seoul, South Korea, 21 April 2023, shows the benchmark Korea Composite Stock Price Index having dropped 18.71 points, or 0.73 percent, to close at 2,544.40. South Korean stocks closed lower, with some blue-chip battery shares tumbling, weighed down by a sharp fall in Tesla Inc. and U.S. data signaling a slowing economy.  EPA/YONHAP SOUTH KOREA OUT

EPA/YONHAP

Na azijskim se burzama u ponedjeljak trguje oprezno jer ulagači ne žele riskirati uoči objave poslovnih rezultata niza američkih tehnoloških divova i makroekonomskih izvješća koja će pokazati kakva je situacija u gospodarstvima. MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7,00 sati u minusu 0,4 posto, nakon što je prošloga tjedna pao više od 1,5 posto. Jutros je japanski Nikkei indeks ojačao 0,2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale između 0,1 i 0,8 posto.

Azijski su ulagači oprezni jer će ovoga tjedna kvartalne poslovne rezultate objaviti niz velikih tehnoloških kompanija, uključujući Microsoft i Apple, što bi moglo osjetno utjecati na smjer tržišta.

Dosadašnji dio sezone objava poslovnih rezultata američkih kompanija nije baš blistav, s obzirom da se rast gospodarstava usporava, a time i potrošnja kućanstava.

Prema posljednjim procjenama analitičara u anketi Reutersa, zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa bit će u prvom tromjesečju oko 5 posto manje nego u istom lanjskom kvartalu.

Ulagači su oprezni i zbog toga što se očekuje daljnje povećanje kamata američke središnje banke na sjednici početkom svibnja.

Doduše, inflacijski pritisci u SAD-u postupno popuštaju, no nedovoljno, pa bi Fed mogao nastaviti sa zaoštravanjem monetarne politike.

Na tržištu novca procjenjuju se da postoji više od 80 posto izgleda da će Fed povećati kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

Početkom svibnja kamate će najvjerojatnije dodatno povećati i Europska središnja banka. Pitanje je samo da li za 0,25 ili 0,50 postotnih bodova.

Dolar oslabio, cijene nafte pale

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago pala.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 101,66 bodova, dok je u petak navečer iznosio 101,72 boda.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo 0,1 posto, na 133,95 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na europsku, pa je cijena eura porasla 0,05 posto, na 1,0995 dolara.

Na svjetskim su tržištima cijene nafte prošloga tjedna pale više od 5 posto, nakon četiri tjedna rasta, jer se očekuje slabljenje potražnje, s obzirom da će središnje banke zbog visoke inflacije najvjerojatnije nastaviti podizati kamatne stope.

Cijena barela na londonskom tržištu pala je prošloga tjedna 5,4 posto, na 81,66 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 5,6 posto, na 77,87 dolara.

Nakon četiri tjedna rasta cijena zbog očekivanja da će potražnja ojačati, prošloga su tjedna cijene pale jer je vrlo izgledno da će američka središnja banka nastaviti povećavati kamatne stope.

Premda inflacijski pritisci u SAD-u postupno popuštaju, dok se rast gospodarstva usporava, to je, čini se, i dalje nedovoljno, pa čelnici Feda poručuju da će nastaviti podizati kamate.

Zbog toga se na tržištu novca procjenjuje da postoji više od 80 posto izgleda da će američka središnja banka na sjednici početkom svibnja povećati kamate za daljnjih 0,25 postotnih bodova, u raspon od 5 do 5,25 posto.

Uskoro se očekuje i daljnje povećanje kamata Europske središnje banke (ECB), što znači da se očekuje i usporavanje rasta gospodarstva eurzone, a time i potražnje za naftom.

Cijene su prošloga tjedna pritisnule i vijesti da će utovar nafte u lukama na zapadu Rusije u travnju vjerojatno dosegnuti najvišu razinu od 2019. godine, što ukazuje na pojačanu ponudu.

S druge strane, podršku cijenama pruža najava Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih saveznica da će od svibnja do kraja godine dodatno smanjiti ponudu kako bi uravnotežili tržište, s obzirom na moguće slabljenje potražnje ovog ljeta.

Trgovce, također, ohrabruje oporavak gospodarstva i potražnje u Kini, nakon ukidanja strogih mjera suzbijanja covida.

Cijene u minusu od početka godine

Nakon prošlotjednog pada, cijene su nafte u minusu od početka godine. Na londonskom je tržištu cijena barela u odnosu na početak godine pala oko 5, a na američkom oko 3 posto.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.