Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica blago pale jer ulagači nisu skloni rizičnijim investicijama uoči sjednica nekoliko najvećih središnjih banaka u svijetu.
MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u minusu 0,2 posto.
Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 0,2 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Australiji. U Šangaju, Hong Kongu i Južnoj Koreji pale su, pak, između 0,3 i 0,6 posto.
Ulagači su oprezni jer se ovoga tjedna održavaju sjednice nekih od najvećih središnjih banaka u svijetu.
Čelnici američkog Feda zasjedat će u utorak i srijedu, a na tržištu novca trenutno se procjenjuje da postoji oko 70 posto izgleda da će čelnici središnje banke ostaviti kamate nepromijenjene.
No, to će ovisiti i o novim podacima o inflaciji u SAD-u, a to će izvješće biti objavljeno u utorak. Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da su potrošačke cijene u svibnju blago pale na mjesečnoj razini, dok će temeljna stopa inflacije, iz koje su isključene cijene hrane i energenata, vjerojatno ostati povišena.
U četvrtak, pak, zasjedaju čelnici Europske središnje banke, a većina analitičara očekuje daljnje povećanje kamata za 0,25 postotnih bodova, na 3,50 posto, premda je u prvom tromjesečju gospodarstvo eurozone uronilo u recesiju.
No, od japanske središnje banke, čiji čelnici završavaju sjednicu u petak, ne očekuje se zaoštravanje monetarne politike, premda se inflacija i dalje kreće na visokim razinama.
Dolar blago ojačao, cijene nafte pale
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta blago porasla.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 103,58 bodova, dok je u petak navečer iznosio 103,53 boda.
Pritom se tečaj dolara prema japanskoj valuti kreće oko 139,40 jena, kao i u petak navečer.
No, američka je valuta blago ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0745 dolara, dok je u petak navečer iznosila 1,0750 dolara.
Na svjetskim su tržištima cijene nafte pale i prošloga tjedna, drugoga zaredom, jer se rast najvećih svjetskih gospodarstava usporava, što će oslabiti potražnju za ‘crnim zlatom’.
Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je prošloga tjedna 1,6 posto, na 74,79 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 2 posto, na 70,17 dolara.
Na samom početku prošloga tjedna cijene su osjetno porasle jer je Saudijska Arabija najavila da će u srpnju smanjiti proizvodnju za milijun barela dnevno.
No, ti su se dobici postupno istopili jer niz posljednjih podataka pokazuje da se rast najvećih svjetskih gospodarstava usporava, što će oslabiti potražnju.
Među ostalim, objavljeno je da su u svibnju znatno pali kineski izvoz i uvoz na godišnjoj razini, pa je sve jasnije da se drugo po veličini svjetsko gospodarstvo oporavlja sporije nego što se očekivalo nakon ukidanja restriktivnih covid mjera.
Trgovce je zabrinuo i snažan rast zaliha goriva u SAD-u jer to ukazuje na posustajanje gospodarstva i slabiju potražnju.
“Pozornost se sada ponovo preusmjerila na krhku potražnju”, objašnjava Stephen Brennoc iz PVM-a.
Cijene u minusu od početka godine
U odnosu na početak godine, cijene su nafte trenutno u znatnom minusu, više od 10 posto.
Komentari