“Dajemo sve od sebe, ispituju se različite alternative i sve potencijalne mogućnosti u suradnji s UN-om i savezničkim zemljama iz EU-a i NATO-a, kako bi realizirali repatrijaciju za sve naše državljane koji nam se jave”, kazao je večeras Hini glasnogovornik MVEP-a Tomislav Lendić. 

MVEP je ranije u nedjelju priopćio da je u Siriji stotinjak hrvatskih državljana, ali da zbog složene sigurnosne situacije nakon pada režima Bašara al-Asada repatrijacije zasad nije realno očekivati.

HUMANITARCI Ruske agencije: Asad s obitelji u Moskvi, odobren im je azil

“U Siriji je stotinjak hrvatskih državljana i dosad smo primili desetak upita o mogućnostima izvlačenja iz zemlje“, rekao je Lendić.

Sirijski ustanici u nedjelju su ušli u Damask i srušili režim Bašara al-Asada, ali je to učinjeno gotovo bez ikakva otpora. Najveća pobunjenička skupina Hajat Tahrir al-Šam (HTS) najavila je da želi uredan prijenos vlasti.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u koordinaciji s nadležnim Veleposlanstvom RH u Egiptu, drugim državama članicama Europske unije i službom za vanjsko djelovanje EU nastavlja pratiti razvoj situacije na području Sirije”, kažu u MVEP-u.

ABU MUHAMED AL-DŽOLANI Tko je vođa sirijskih pobunjenika? Kažu da je pragmatični radikal