U Zadru se u četvrtak, 4. svibnja, u sklopu obilježavanja 14. obljetnice djelovanja Muzeja antičkog stakla otvara izložba djela iz fundusa Muzeja Mimara – ‘Staklo staroga vijeka iz Muzeja Mimara’ i izložba ‘Uspomene za budućnost …o 35. obljetnici djelovanja Muzeja Mimara’.
Izložba ‘Staklo staroga vijeka iz Muzeja Mimara’ predstavlja nastavak uspješne suradnje dvaju muzeja. Zadarski se muzej od prvih dana djelovanja predstavio kao istinska riznica prebogate baštine staklenih uradaka koji su bili dijelom kulture življenja davnih stoljeća na tlu Iadera i okolnih mjesta. Muzej se prezentiranjem bogatog fundusa kroz najsuvremenije odrednice muzejske djelatnosti od prvog dana pokazao živim izvorom svekolikih spoznaja o složenosti staklarstva.
Spremnost svih djelatnika MAS-a na kolegijalnu, hvalevrijednu susretljivost i suradnju posebice je došla do izražaja u godinama nakon potresa koji je pogodio Zagreb 22. ožujka 2020. Muzej Mimara je teško oštećen, oštećena su i neka od djela; neizvjesnost je ispunila svakidašnjicu i u dubokoj strepnji zatvorena su za javnost vrata Muzeja Mimara. Kolege iz zadarskog muzeja pružile su u tim trenucima nezaboravnu pomoć – oštećeni predmeti iz zbirke stakla preneseni su u Zadar i restaurirani u muzejskoj radionici.
Kako bi zadarskoj publici približili kako povijest Muzeja Mimara, tako i teške trenutke kroz koje je prošao kroz protekle 3 godine ovom prigodom prezentirana je i izložba ‘Uspomene za budućnost … o 35. obljetnici djelovanja Muzej Mimara’. Izložba posjetitelje putem fotografija i arhivskih materijala prikazanih na eksplikativnim panoima vodi kroz sve navedene faze i uvodi u gusti preplet prošlosti, obnove i najava događanja kao potvrde sigurne budućnosti. Upravo o toj budućnosti govore ove dvije izložbe prožimajući se s ovim sjajnim prostorom, otvorenim stalno novim percepcijama posjetilaca i budućnosti prema kojoj sigurnim stazama idu zadarski i zagrebački muzej.
Zbirka stakla Muzeja Mimara na temelju 600 cjelovitih eksponata i skupine od 450 fragmenata, slijedi razvojne faze staklarstva, upozorava na zadivljujuća dostignuća i predstavlja egzaktno izvorište saznanja o svim slojevima staklarstva – njegove povijesti, tehnologije, estetskih i stilskih obrata, sagledavanja različitosti oblika, prožimanju utjecaja pojedinih zemalja u vrmenskom luku od II. tisuć. pr. Kr. do kraja XIX. st. itd. Zbirka stakla starog vijeka Muzeja Mimara zrcali upravo tu jedinstvenu sveobuhvatnost muzejske zbirke a za ovu prezentaciju odabranih 70 predmeta potvrđuju sve njene odlike istinskog pojmovnika starovjekovnog staklarstva. Egipatski balzamarij i perla izrađeni od staklene paste omatanjem oko zemljane jezgre iz II. tisuć. pr. Kr.; grčki amforiski i enohoa iz V i IV. st svjedoče o punom zamahu grčkog staklarstva. Aleksandrijske zdjelice izrađene u I. st. svjedoče o usavršavanju stakla koje, dodavanjem probranih kemijskih tvari, postaje sve prozirnije i postaje značajnom tvari izradbe luksuznih, još uvijek malobrojnih predmeta. Sirijske posude, šalice te djela nastala u Italiji i Porajnju u razdoblju od I.– IV. st. govore, pak, o istinskom bujanju staklarstva i njegovu zaživljavanju u svim segmentima života (i zagrobnog smiraja !) Rimskog Carstva, navodi Lada Ratković Bukovčan u predgovoru i uvodu kataloga izložbe.
Komentari