Kontroverzni biotehnološki startup Elona Muska za moždane implantate, Neuralink, kreće u prvo kliničko ispitivanje na ljudima i odabire kandidate, navodi se na blogu tvrtke, a prenosi CNN.
Nakon što je dobio odobrenje neovisnog odbora, Neuralink će početi nuditi moždane implantate paraliziranim pacijentima kao dio studije PRIME, koja se provodi kako bi se procijenila sigurnost i funkcionalnost implantata, objavila je tvrtka, a prenio CNN u srijedu.
Pacijentima koji će sudjelovati u studiji čip će biti kirurški postavljen u dio mozga koji kontrolira namjeru kretanja. Čip, koji će instalirati robot, zatim će snimati i slati moždane signale aplikaciji, s početnim ciljem da se “omogući ljudima da kontroliraju kursor ili tipkovnicu računala samo koristeći svoje misli”, napisala je tvrtka.
Oni s kvadriplegijom zbog ozljede vratne leđne moždine ili amiotrofične lateralne skleroze (ALS) mogu se kvalificirati za šestogodišnju studiju. Zainteresirani se mogu prijaviti u registar pacijenata na internetskoj stranici Neuralinka.
Musk već pet godina radi na Neuralinkovom cilju korištenja implantata za povezivanje ljudskog mozga s računalom, no tvrtka je do sada provodila testove samo na životinjama. Tvrtka se također suočila s nadzorom nakon što je majmun uginuo tijekom testiranja projekta 2022. u sklopu nastojanja da se životinja natjera da igra Pong, jednu od prvih videoigara.
U svojoj novoj knjizi o osnivaču Neuralinka, autor Walter Isaacson izvijestio je da je Musk bio inspiriran autorima znanstvene fantastike kao što je Iain Banks da nastavi s “tehnologijom sučelja čovjek-stroj nazvanom ‘neuralna čipka’ koja se ugrađuje u ljude i može povezati sve njihove misli s računalom”.
U svibnju je Neuralink tvitao da je dobio odobrenje Agencije za hranu i lijekove (FDA) za klinička ispitivanja na ljudima, a odobrenje je potvrdila agencija u izjavi.
“Izuzetno smo uzbuđeni zbog ovog sljedećeg poglavlja u Neuralinku”, napisala je tvrtka u to vrijeme na X-u, platformi društvenih medija u Muskovom vlasništvu, ranije poznatoj kao Twitter.
Musk je predvidio ispitivanja na ljudima u startupu najmanje četiri puta od 2019., no tvrtka nije tražila odobrenje FDA do 2022. a kada je zatražila, dobila je odbijenicu, prema izvješću Reutersa u ožujku. Kao razlog bila je navedena zabrinutost za sigurnost zbog migriranja dijelova implantata u druge dijelove mozga i mogućeg oštećenja moždanog tkiva kada se implantati uklone.
Musk je u prosincu rekao da je Neuralink podnio “većinu” svoje dokumentacije američkoj Agenciji za hranu i lijekove i da bi mogao započeti testiranje na ljudima u roku od šest mjeseci.
Ali zaposlenici su rekli Reutersu u prosincu da tvrtka žuri na tržište, što je rezultiralo uginućima životinja i saveznom istragom.
Neuralink nije odgovorio na CNN-ov zahtjev za komentarom.
Komentari