MUP DORH-u podnio kaznenu prijavu protiv Dubravke Vrgoč zbog mobbinga

Autor:

NFOTO

Protiv Dubravke Vrgoč, intendantice Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, Ministarstvo unutarnjih poslova podiglo je kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu, za mobbing. Prijava je uslijedila nakon izjave 30 zaposlenika koji tvrde da su žrtve mobbinga, a prema Dubravki Vrgoč, iza svega stoji Hasanbegović

Protiv Dubravke Vrgoč, intendantice Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, Ministarstvo unutarnjih poslova podiglo je kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu, za mobbing. Nastavak je to, sad već, sapunice koja traje godinama. Nacionalu je MUP potvrdio podizanje kaznene prijave:

“Policijska uprava zagrebačka nakon provedenog kriminalističkog istraživanja 14. svibnja 2021. protiv 60-godišnje hrvatske državljanke podnijela je kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu u Zagrebu, i to zbog osnova sumnje da je počinila kaznena djela ‘Zlostavljanja na radu’ na štetu više osoba opisano u čl. 133. st. 1. Kaznenog zakona. O svemu utvrđenom je, dakle, obaviješteno nadležno Državno odvjetništvo te sukladno zakonskim ograničenjima nismo u mogućnosti iznijeti više detalja.”

Ova kaznena prijava zapravo je nastavak inicijative 30 bivših i trenutačnih zaposlenika HNK u Zagrebu koji tvrde da ih je Dubravka Vrgoč uznemiravala na radnome mjestu. O mobbingu Dubravke Vrgoč mediji su već ranije izvještavali – Nacional je o tome pisao nakon što je 2016. protiv intendantice HNK u Zagrebu jedna zaposlenica uputila pritužbu za povredu dostojanstva rada i zahtjev za zaštitu prava radnika, što je bila prva službena prijava protiv nje nakon niza anonimnih pritužbi. No posljednjih nekoliko mjeseci, zbog koronakrize, počela su se intenzivnije pratiti događanja u HNK u Zagrebu, nakon što su zaposlenici upozorili na to da Uprava krši propise vezane uz epidemiološke mjere. Ključan datum bio je 29. listopada 2020., kad je izvedena opera ‘Seviljski brijač’ na kojoj je – kasnije se ispostavilo – bio statist zaražen covidom-19. Kako su kasnije tvrdili sindikalni povjerenici, taj je statist obavijestio Kazalište, ali je – prema tadašnjim tvrdnjama sindikalista Marija Bokuna – o pozitivnom nalazu na covid-19 obaviješteno samo dvoje ljudi, a ne cijeli ansambl. Nekoliko dana kasnije održane su probe i audicije za operu “Čarobna frula”, na kojima je bilo i nekoliko zaraženih još prilikom izvedbe “Seviljskog brijača”. Uz nekoliko članova orkestra i zbora, zarazio se i Ante Topić, člana Zbora HNK-a, koji je od covida i preminuo početkom prosinca 2020. U međuvremenu je Uprava od članova Zbora i Orkestra tražila antedatiranje bolovanja, a uočene su i razne druge nepravilnosti, što je dovelo do velikog nezadovoljstva među zaposlenicima HNK-a, posebno u Operi.

 

Dubravka Vrgoč ništa nije htjela reći, ali iz njoj bliskih krugova Nacional saznaje kako intendantica i dalje tvrdi da iza cijelog procesa protiv nje stoji Zlatko Hasanbegović

 

Ministrica Nina Obuljen Koržinek nekoliko puta je ponovila da je, prema njihovim saznanjima, u HNK u Zagrebu sve u redu te da je sve što se događa zapravo manipulacija šačice istih zaposlenika. No kasnije je ipak održana i saborska sjednica odbora i osnovano je povjerenstvo, koje, međutim, nije došlo do značajnijih saznanja o situaciji u HNK u Zagrebu.

Nakon izjave ministrice da je riječ o šačici nezadovoljnih zaposlenika, Umjetničko vijeće orkestra HNK i 76,58 posto umjetnika Opere HNK u Zagrebu priopćenjem su demantirali izjavu ministrice i Uprave zagrebačkog HNK-a. Nedugo nakon toga i Balet je stao uz one zaposlenike koji su upozoravali na nepravilnosti u poslovanju. Početkom siječnja šestero sindikalnih povjerenika u funkciji Radničkog vijeća HNK u Zagrebu poslalo je otvoreno pismo osnivačima, Gradu Zagrebu i Ministarstvu kulture, u kojemu traže trenutačnu smjenu intendantice Dubravke Vrgoč. U pismu su tvrdili da je za smjenu intendantice gotovo 70 posto zaposlenika kazališta, a tu preostalu jednu trećinu činila je Drama HNK koja je cijelo vrijeme stajala uz Dubravku Vrgoč i Upravu. Nekoliko dana nakon toga, 20. siječnja 2021., dvanaest doajena hrvatske kulture – kao što su Zoran Juranić, Pavle Dešpalj, Slobodan Šnajder i Vjeran Zuppa – potpisalo je Apel za spas hrama kulture. U Apelu su naveli:

“Mi, dolje potpisani umjetnici i kulturni djelatnici, izražavamo najoštriji prosvjed protiv stanja u Hrvatskome narodnom kazalištu u Zagrebu i metoda kojima se služi aktualna uprava na čelu s Dubravkom Vrgoč te osobito protiv neprihvatljiva odnosa prema umjetnicima i zaposlenicima.”

Nakon svih zavrzlama oko koronakrize, 26. ožujka održan je prosvjed ispred zgrade HNK u Zagrebu. Zaposlenici su ponovno zatražili odlazak Uprave na čelu s intendanticom Dubravkom Vrgoč, zbog ‘urušene organizacije, kršenja zakona, rasipanja novca poreznih obveznika i duboke devalvacije profesionalnosti’. PHOTO: Patrik Macek/PIXSELL

Njihovim potpisima pridružilo se još 200-tinjak umjetnika, a dva dana nakon Apela potpisan je protuapel, kojim je pružena podrška intendantici Dubravki Vrgoč i Upravi HNK u Zagrebu.

Veliki odjek u javnosti imao je i intervju koji je Nacionalu dao cijenjeni dirigent Nikša Bareza, bivši ravnatelj Opere u prvome mandatu Dubravke Vrgoč, koji je početkom veljače ustvrdio da je zbog svoje bivše šefice završio tjedan dana u bolnici. Ona mu je odgovorila da je možda upravo on razlog zbog kojeg je ona trpjela duševne boli.

Sve se to događa u i oko HNK u Zagrebu od kraja listopada prošle godine sve do danas. A najnoviji je događaj upravo kaznena prijava MUP-a Općinskom DORH-u protiv Dubravke Vrgoč za mobbing, kao rezultat istupa 30 bivših i sadašnjih zaposlenika. Povod za njihovu snažniju reakciju, kako su neki od njih objasnili Nacionalu, bila je sjednica saborskog Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu od 21. siječnja 2021., koja je odjeknula u javnosti jer se na njoj otvoreno, prvi put u javnosti, počelo govoriti o mobbingu Dubravke Vrgoč, iako su zaposlenici na to upozoravali godinama ranije. Nakon te sjednice 30 potpisnika sastavilo je Izjavu, koja je 25. siječnja ove godine poslana Nini Obuljen Koržinek, ministrici kulture i medija. Nacional je dobio taj dokument, u kojemu stoji:

“Poštovana gospođo ministrice kulture Obuljen Koržinek, naslanjajući se na Vaš poziv sa sjednice Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu od 21. siječnja 2021. da sve probleme slobodno iznesemo na stol, a ohrabreni istupom saborskog zastupnika gospodina Vilija Matule, koji je na istoj sjednici u raspravi o krizi u zagrebačkome HNK obraćajući se intendantici Vrgoč izjavio, parafraziramo: ‘Ključno pitanje koje se cijelo vrijeme javlja i u kojemu je covid-kriza samo povod i okidač, jest pitanje mobbinga i tema zlostavljanja zbog kojeg Vas, intendantice Vrgoč, dosta ljudi godinama proziva. Zlostavljač ne može prestati zlostavljati. Vi ste u svim pričama označeni kao zlostavljačica, a ovdje se nama prikazujete kao žrtva medijskog linča. Jako dobro znamo da se žrtve zlostavljanja, čim se prema njima nastupi zlostavljački, zalede i teško im se boriti protiv toga.’ Niže potpisani imenom i prezimenom, ovdje svjedočimo da smo i sami bili izloženi sustavnom mobbingu, omalovažavani, verbalno napadani i psihički maltretirani od intendantice Dubravke Vrgoč i/ili da smo bili svjedoci istih obrazaca ponašanja prema kolegama. Navedeno je kod mnogih od nas ostavilo različite i ozbiljne zdravstvene posljedice, za što postoji i medicinska dokumentacija. Mobbing je psihičko maltretiranje koje se ponavlja putem akcija kojima je cilj ili posljedica degradacija radnih uvjeta zaposlenika, koje mogu nanijeti štetu ljudskim pravima i ljudskom dostojanstvu, naštetiti fizičkom ili mentalnom zdravlju zaposlenika i žrtvu profesionalno  kompromitirati i osobno poniziti.

 

‘Sve ovo radi se mjesec, dva prije raspisivanja natječaja za intendanta, s ciljem da se Dubravku Vrgoč sruši i prije nego što razmisli hoće li se kandidirati’, kaže izvor blizak intendantici

 

Naš najsnažniji motiv jest konačno demantiranje višekratnog ponavljanja da se ‘nitko nikada nije izjasnio o mobbingu’. Također, motiv nam je i da se u budućnosti otkloni svaka mogućnost ponavljanja ovih ružnih i devastirajućih praksi, kako u zagrebačkome HNK tako i na svim drugim mjestima na kojima se radnici sustavno zlostavljaju, te da krivci odgovaraju po zakonu.”

Nakon tog teksta slijede potpisi po prvenstvu godine zaposlenja, a uz svako ime je naziv radnog mjesta i razdoblje trajanja radnog odnosa. Po tome je vidljivo da su potpisnici, koji tvrde da su žrtve mobbinga Dubravke Vrgoč, u HNK-u radili ili rade još od 1979. godine, a na ovoj listi čak je i potpisan zaposlenik ZKM-a koji tvrdi da je mobingiran 2009., kad je Dubravka Vrgoč bila ravnateljica tog kazališta. Potpisnici su različitih godina, različitih obrazovanja i struka, različitih funkcija – od vozača do rukovoditelja raznih odjela – i različitih političkih svjetonazora, tvrde Nacionalovi sugovornici. Jedino zajedničko im je to da su, kako tvrde, žrtve sustavnog mobbinga Dubravke Vrgoč, zbog čega su mnogi od njih dali otkaz u HNK u Zagrebu, mnogi su na dugotrajnom bolovanju, a većina ima ozbiljnih psihičkih posljedica koje su potkrijepljene liječničkom dokumentacijom.

Izjava od 25. siječnja, poslana ministrici kulture i medija, kojom 30 zaposlenika HNK Zagreb tvrdi da su žrtve mobbinga Dubravke Vrgoč. PHOTO: Nacional

Od ministrice Nine Obuljen Koržinek na Izjavu nisu dobili nikakvu reakciju pa su išli korak dalje – u tu svrhu prikupili su svu medicinsku dokumentaciju, službenu korespondenciju i drugi dokazni materijal i sve to krajem siječnja ove godine predali Hrvatskom helsinškom odboru. Onda je HHO 12. veljače sav taj materijal predao na nekoliko adresa – predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, gradonačelniku Zagreba Milanu Bandiću, DORH-u i Ministarstvu unutarnjih poslova. U obavijesti za javnost HHO-a, koju je potpisao predsjednik Ivan Zvonimir Čičak, stoji:

“Hrvatskome helsinškom odboru (HHO) obratili su se zaposlenici Hrvatskoga narodnog kazališta koji se smatraju žrtvama ponašanja i terora Dubravke Vrgoč u Hrvatskome narodnom kazalištu. Dokumentaciju vezanu uz žalbe zaposlenika, dokumente koje smo dobili od žrtava njenog nasilja i mobbinga šaljemo predsjedniku Vlade Republike Hrvatske, gradonačelniku Zagreba Milanu Bandiću, DORH-u i Ministarstvu unutarnjih poslova.

HHO nema namjeru svrstavati se bilo kojoj svjetonazorskoj ili političkoj opciji niti se prikloniti onima koji su za smjenu ravnateljice ili protiv smjene. Ono što posebno iznenađuje u ovom slučaju je činjenica da su za njenu smjenu istaknute osobe iz javnog, kulturnoga života i s lijeve i s desne strane političke scene. Političko arbitriranje prepuštamo javnosti, Vladi Republike Hrvatske i Gradu Zagrebu.

Nina Obuljen Koržinek, ministrica kulture i medija, rekla je u više navrata da stoji iza Uprave HNK u Zagrebu, ali je potaknula osnivanje Povjerenstva. PHOTO: Marko Prpic/PIXSELL

Dokumentaciju koju smo poslali Vladi i Gradu, poslali smo i DORH-u, kao i Ministarstvu unutarnjih poslova, pozivajući ih na istragu navedenih činjenica priloženih u dokumentaciji. Ako postoje elementi kaznenoga djela, to je onda njihov posao i u krajnjoj instanci posao suda. Međutim, previše je zdravstvene dokumentacije i svjedočanstava, kao i pritužbi pojedinaca i skupina koji svjedoče o teroru Dubravke Vrgoč nad pojedincima i skupinama u HNK da bi se preko toga moglo olako prijeći.

Ovaj dokument šaljemo javnosti, koja je najviši sud u Hrvatskoj, a od institucija kojima smo uputili dokumentaciju na gornje adrese, očekujemo da obavijeste o počinjenome i HHO i hrvatsku javnost.”

Kako je Nacionalu potvrđeno od svjedoka i ljudi upućenih u problematiku, odmah po prijavi HHO-a Ministarstvo unutarnjih poslova počelo je izvide – od sredine veljače počeli su razgovori s potpisnicima, razgovori sa svakim od potpisnika trajao je četiri, pet, šest i više sati te se detaljno proučavala sva dokumentacija svih potpisanih prijavitelja. Ti su policijski izvidi trajali sve do svibnja, kad je 14. tog mjeseca MUP očito uvidio da postoje elementi za kazneni progon Dubravke Vrgoč i podnio kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu. Kako su Nacionalu potvrdili neki od prijavitelja, već su neki od njih počeli dobivati pozive DORH-a na razgovor.

 

Svjedoci su Nacionalu potvrdili da je odmah po prijavi HHO-a Ministarstvo unutarnjih poslova pokrenulo izvide i od sredine veljače teku razgovori s prijaviteljima

 

Nacional je Dubravku Vrgoč pitao za komentar, ali nije željela ništa reći.

No kako je Nacional neslužbeno saznao od osoba bliskih Dubravki Vrgoč, intendantica i dalje tvrdi, kako je govorila i u medijima, da se iza cijelog procesa krije Zlatko Hasanbegović. Ne samo da je to više puta u medijima tvrdila Dubravka Vrgoč, već i ravnatelj Drame Ivica Buljan, jer kako su objasnili, mobbing se intenzivno počeo spominjati nakon što je upravo Hasanbegović, bivši ministar kulture, imenovan članom Kazališnog vijeća HNK u Zagrebu jer je njemu, što je i sam priznao, najvažnija bila smjena Dubravke Vrgoč. U slučaju ove kaznene prijave, kako su Nacionalu pojasnili izvori bliski Dubravki Vrgoč, Hrvatski helsinški odbor proslijedio je zaprimljenu dokumentaciju prijavitelja na nekoliko adresa, između ostalih i MUP-u koji je sad, eto, podnio tu kaznenu prijavu Općinskom državnom odvjetništvu. Nacionalov izvor o tome je rekao:

“Zna se tko je povezan s HHO-OM – Igor Peternel. Na čijoj je listi Igor Peternel – na listi Domovinskog pokreta. Tko je još u Domovinskom pokretu – Zlatko Hasanbegović. Vraćamo se stalno na istu osobu. A da ne govorim o tome da se sve ovo radi mjesec, dva prije raspisivanja natječaja za intendanta HNK u Zagrebu, s ciljem da se Dubravku Vrgoč sruši i prije nego što uopće razmisli o tome hoće li se kandidirati za treći mandat.”

Kazališno vijeće, naime, do rujna mora raspisati natječaj za intendanta jer će za godinu dana prestati drugi mandat Dubravke Vrgoč na čelu zagrebačke nacionalne kazališne kuće.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.