MUČI VAS NESANICA? Imamo znanstveno provjereni recept za spavanje

Autor:

Pixabay

Nesanica povlači za sobom brojne probleme i što dulje traje to su posljedice na psihu i fizičko zdravlje veće.

Manjak sna znači slabiji imunitet, osjetljivije živce, manjak koncentracije i energije za svakodnevno funkcioniranje. Dobro se naspavati od vitalne je važnosti. I to ne jednom u nekoliko noći, već svaku noć.

No, kako to postići?

Jednostavnije, nego što mislite. Dovoljno je uvesti u večernju rutinu malo tjelovježbe, pokazala je studija provedena na Sveučilištu Otago u Novom Zelandu. Kroz večer napraviti u nekoliko navrata, svakih pola sata po tri minute vježbi s vlastitom težinom. Prema ovoj studiji to će vam pomoći da u prosjeku spavate 30 minuta duže.

“Odavna stoji preporuka ne raditi vježbe jakog intenziteta sat vremena prije spavanja, a mi smo htjeli provjeriti što bi se dogodilo ako tijekom večeri, vrijeme mirovanja isprekidano s nekoliko kratkih serija vježbi, lakog intenziteta”, izjavila je voditeljica studije Jennifer Gale.

Polovica od 28 volontera provela je prvu večer ispitivanja sjedeći bez prekida četiri sata, a potom su otišli na počinak.

Narednih večeri radili su tri minute vježbi s vlastitom težinom svakih pola sata tijekom četiri sata prije spavanja. Vježbe su se sastojale od čučnjeva uz pomoć stolca, podizanja potkoljenica u sjedeće položaju i naizmjeničnog podizanja nogu u stajaćem položaju. Svaku vježbu ispitanici su izvodili po 20 sekundi.

Jeli su istu večeru svaku večer i odlazili u kupaonicu u isto vrijeme. Jedino što je bilo drugačije su spomenute vježbe.
Druga skupina ispitanika odlazila je na počinak bez vježbanja.

U prosjeku, ispitanici koji su vježbali, spavali su otprilike 30 minuta dulje od onih koji nisu.

“Ovi rezultati pridonose tvrdnjama da večernja tjelovježba ne remeti kvalitetu sna, unatoč trenutnim preporukama za spavanje koje govore suprotno”, zaključuju Gale i kolege.

Budući da je riječ o maloj studiji na većinom mladim ženama, u prosjeku starih 25 godina, rezultate bi trebalo ponoviti u većim, raznolikijim skupinama ljudi.

“Iz onoga što znamo iz drugih studija, vjerojatno biste mogli dobiti sličan učinak ako hodate po kući, marširate na mjestu ili čak plešete u dnevnoj sobi”, kaže Meredith Peddie, sportska znanstvenica i istraživačica prehrane sa Sveučilišta Otago, za portal Science Alert.

Ova studija objavljena je u časopisu BMJ Open Sport & Exercise Medicine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.