Desetljećima prije nego što je orkestrirao napade Hamasa na Izrael 7. listopada, Yahya Sinwar zatvoren je u Izraelu zbog višestrukih ubojstava, a njegov odgovor je bio da počne učiti hebrejski.
“Vladimir Jabotinsky, Menachem Begin i Yitzhak Rabin – pročitao je sve knjige o istaknutim izraelskim ličnostima. Proučavao nas je od dna do vrha”, kazao je Micha Kobi, koji je ispitivao Sinwara za obavještajnu službu Shin Bet.
Nakon 15 godina kazne, za izraelsku televiziju govorio je savršenim hebrejskim.
Umjesto na rat, pozvao je izraelsku javnost da podrži primirje s Hamasom, piše Financial Times.
“Mrtvac koji hoda”
“Razumijemo da Izrael ima 200 nuklearnih bojevih glava i da ima najnaprednije zračne snage u regiji. Znamo da nemamo mogućnosti razbiti Izrael”, rekao je tada.
No, unatoč svemu tome, Sinwar (61) je danas najtraženiji čovjek u Izraelu, a izraelski premijer Benjamin Netanyahu naziva ga “mrtvacem koji hoda”. Vođa militantne skupine Hamas u Gazi smatra se jedinom osobom koja je najodgovornija za iznenadni napad 7. listopada u kojem je ubijeno više od 1400 Izraelaca.
Jedan od primarnih ciljeva Izraela jest upravo eliminacija Sinwara.
Prije iznenadnog napada Hamasa 7. listopada, Izrael se 40 godina nosio sa Sinwarom, no čini se da je to što su znali o njemu samo uljuljalo izraelske šefove sigurnosnih službi u lažni osjećaj sigurnosti.
Najveći obavještajni neuspjeh
Uoči rata, Izrael je na Sinwara gledao kao na opasnog ekstremista, no više je bio zabrinut za učvršćivanje Hamasove vlasti u Gazi nego za deklarirani cilj skupine da uništi židovsku državu.
To pogrešno tumačenje Sinwarovog karaktera bilo je uvod u najveći izraelski obavještajni neuspjeh. Prema nekima, Sinwar je izveo neoborivu prevaru.
“Nismo ga uopće razumjeli, na sulud način. Nula”, rekao je Michael Milstein, bivši izraelski vojni obavještajac i stručnjak za palestinska pitanja.
Portret Sinwara nastao prema izvješćima ljudi koji su desetljećima provodili vrijeme s njima prikazuje ga kao karizmatičnog čovjeka od malo riječi, brze naravi i zapovjedničke prisutnosti.
Kobi se prisjetio ispitivanja Sinwara 1989. kada je priznao ubojstvo. Kobi je bio časnik Shin Beta koji je progonio članove Hamasa, koji je tada bio mala islamistička militantna skupina koja je došla do izražaja u Gazi.
Posebna uloga u Hamasu
Sinwar, naširoko poznat kao Abu Ibrahim, pomagao je u izgradnji Hamasovog vojnog krila, brigade Qassam. Kada je 1980-ih uhićen, to je bilo zbog njegove posebne uloge u Hamasu – lova na Palestince osumnjičene za suradnju s Izraelom.
Tajni izraelski vojni sud osudio je Sinwara za ubojstvo 12 Palestinaca, uključujući čovjeka koji je živ zakopan, tvrde dvije osobe upoznate sa slučajem.
Postao je vođa svih Hamasovih zatvorenika u izraelskim zatvorima, što je bila utjecajna pozicija u hijerarhiji skupine. U jednom su trenutku, 2004. godine, izraelski liječnici uklonili apsces koji se nalazio uz njegov mozak, spasivši mu tako život, tvrde izraelske vlasti.
Dok je bio u zatvoru, Izraelci su ga opisali kao okrutnog, autoritativnog, utjecajnog, lukavog i manipulativnog, osobu koja je prihvaćena od strane prijatelja i osobu s neobičnim sposobnostima izdržljivosti.
Mitska figura za Palestince
Odrastao u sirotinjskoj četvrti u Khan Younisu u južnoj Gazi, Sinwar je prvi put došao na političku scenu u Gazi tijekom ranih 1980-ih kao “šaptač” koji je savjetovao osnivača Hamasa u invalidskim kolicima, šeika Ahmeda Jasina, koji je bio cijenjen unutar pokreta.
Sinwarov susjed u Khan Younisu bio je Mohammed Deif, sada Hamasov vojni zapovjednik u sjeni. Zbog lova na one koji surađuju s Izralekom, dobio je nadimak “mesaz iz Khan Younisa”. Sinwar je postao gotovo mitska figura za Palestince, posebno u Gazi.
Mnogi Palestinci osjećaju ponos, a Sinwar je vrlo popularan na palestinskim ulicama. “No, umjereni Palestinci shvaćaju da nas je on vratio u kameno doba zbog napada 7. listopada”, kazao je jedan istaknuti palestinski aktivist u istočnom Jeruzalemu.
Oni koji ga poznaju kažu da se njegov uspon unutar Hamasa oslanjao na njegovanje reputacije nemilosrdnosti i nasilja, a boje ga se i sami dužnosnici Hamasa, piše Financial Times.
Pune 22 godine bio u zatvoru. Po izlasku, novi rat
Sinwar je pušten 2011. nakon što je odslužio 22 godine u izraelskom zatvoru. Bio je dio razmjene u kojoj je više od 1.000 Palestinaca pušteno za jednog izraelskog vojnika Gilada Shalita kojeg je Hamas držao u Gazi. Do 2017. izabran je za vođu skupine za cijelu Gazu, zamijenivši Ismaila Haniyeha.
Pod njegovim vodstvom, Hamas je kalibrirao svoju upotrebu sile – prosvjede na granici, zapaljive balone, a posebno raketnu paljbu. Sinwarovi motivi za njegov eksplozivni zaokret 7. listopada i dalje su zagonetka.
“On nije skromna osoba. Ima ogroman ego i vjeruje da ima misiju na ovom svijetu. On je sociopat i ne mislim to kao uvredu”, rekao je neizraelac s dugim iskustvom sa Sinwarom.
Pa ipak, službena procjena Izraela bila je da je Hamas predvođen Sinwarom zainteresiran za širi sporazum te da nije zainteresiran za novi rat.
Prema izraelskim obavještajnim službama, Hamasov napad je zahtijevao najmanje godinu dana planiranja.
Sinwarova izvanjska pragmatična fasada, tvrde sada izraelski dužnosnici i analitičari, bila je čista prijevara kojom je kupovao vrijeme.
“Moramo se suočiti s tim: on je motiviran mržnjom, pokoljem i uništenjem Izraela”, rekao je Milstein, izraelski vojni obavještajac.
Gaza se sada možda suočava s razornom odmazdom, pri čemu je Sinwar glavna meta. No, Izrael je ponižen i sudbina regije visi o koncu. Samo to može biti dovoljna pobjeda za Sinwara.
“On se neće predati. Umrijet će tamo u Gazi”, tvrdi Kobi, prenosi N1.
Komentari