Možemo! za prava prava LGBTIQ osoba: Tražimo puno priznavanje istospolnih zajednica kao obiteljskih zajednica

Autor:

17.05.2023., Zagreb - Na konferenciji za medije Kluba zastupnika Mozemo! odrzanoj u Saboru o temi "Prema punoj jednakosti LGBTIQ osoba" govorili su Ivana Kekin i Gordan Bosanac. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Saborski klub Možemo! u saborsku proceduru uputio je 13 zakonodavnih inicijativa koje su vezane uz unaprjeđenje prava LGBTIQ osoba, rekla je u srijedu Ivana Kekin na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru na temu “Prema punoj jednakosti LGBTIQ osoba”.

Kekin je pojasnila da su u saborsku proceduru uputili prijedloge 11 izmjena i dopuna zakona te donošenje strategije i regulaciju jednog podzakonskog akta.

Istaknula je da klub Možemo! traži puno priznavanje istospolnih zajednica kao obiteljskih zajednica sa neometenim pravom na udomiteljstvo, na posvajanje djece, na medicinski potpomognutu oplodnju te da se formalno u dokumentima prepoznaju gay roditelji.

Navela je kako sada imamo situaciju da se, unatoč tome što je Ustavni sud rekao da su životni i neformalni partneri u svim svojim pravima izjednačeni s bračnim i izvanbračnim partnerima, Centri za socijalnu skrb pozivaju npr. na Obiteljski zakon u kojem eksplicitno ne stoji da istospolni partneri imaju pravo na usvajanje i udomljavanje djece te ih se time diskriminira.

Također, upozorila je i kako imamo izrazito restriktivan zakon vezan uz medicinski potpomognutu oplodnju koji to ne omogućuje lezbijskim parovima.

Na govornicu su i izvjesili LGBT zastavu. 

“Ta prava su u posljednjih 20 godina poprilično napredovala, no prije svega zahvaljujući izrazitom radu i trudu LGBTIQ udruga koje su se sustavno borila za ta prava. I dalje ima izrazito puno mjesta za napredak”, upozorila je.

Zato su, osluškujući na što udruge, ali i pravobraniteljica za ravnopravnost spolova ukazuju, u proceduru uputili izmjene 11 zakona, a uz to traže donošenje Nacionalnog plana borbe protiv homofobije, kao i regulaciju jednog podzakonskog akta.

“Jedan dio se fokusira na puno priznavanje istospolnih zajednica kao obiteljskih zajednica sa neometenim pravom na udomiteljstvo, na usvajanje djece, na medicinski potpomognutu oplodnju i da se formalno u dokumentima prepoznaju gay roditelji. Mi trenutno imamo situaciju da se, unatoč tome što je Ustavni sud rekao da su životni i neformalni partneri u svim svojim pravima izjednačeni
sa bračnim i izvanbračnim partnerima, Centri za socijalnu skrb pozivaju na Obiteljski zakon u kojem ne stoji eksplicitno da istospolni partneri imaju pravo na usvajanje i udomljavanje djece i na taj način diskriminiraju istospolne parove. Pravobraniteljica za djecu ističe kako imamo izraziti manjak udomitelja i sve više djece u domovima, a istodobno ljudima koji bi rado udomljavali i posvajali to ne dozvoljavamo” poručila je naglasivši kako je ista stvar i s medicinski potpomognutom oplodnjom.

“Pričamo o demografskoj krizi u državi, a imamo izrazito rigidan zakon, koji niti single ženama niti lezbijskim parovima omogućuje medicinski potpomognutu oplodnju, koje radi toga odlaze u druge zemlje, Makedoniju, Češku, da bi se ostvarile kao roditelji. A onda, jer se u dokumentima ne prepoznaju gay roditelji, se ne mogu upisati kao roditelji”, istaknula je.

Naglasila je kao problem i to da se transrodnim osobama još uvijek izrazito otežava pristup tranzicijskim postupcima, prilagodbe spola, a što Možemo zakonskim prijedlozima želi poboljšati.

“Radi se o stanju koje je prepoznato, koje izaziva duševnu patnju, metastudije jasno pokazuju da ljudi koji nemaju mogućnost pristupu tranziciji u izrazito visokoj mjeri obolijevaju od depresije, anksioznosti, imaju visoke pokušaje suicida… Mi držimo da, kao što HZZO-om plaćamo druge bolesti, dijabetes, lom noge, isto tako moramo našim građanima, kojih nema puno, omogućiti da svi procesi prilagodbe spola idu na teret HZZO”, kazala je Kekin.

Konverzijska terapija

Gordan Bosanac rekao je da svojim zakonskim inicijativama žele pomoći i maloljetnim LGBTIQ osobama kojima bi država, jer zbog svoje seksualne orijentacije budu i izbačeni iz svojih domova, omogućila privremeno uzdržavanje.

Također, predlažu i da se u Kaznenom zakonu zabrani tzv. konverzijska terapija. Pojasnio je kako se ta terapija službeno ne provodi niti u jednoj od bolnica u Hrvatskoj, ali postoje naznake da bi se mogla provoditi u nekim privatnim praksama ili prostorima.

Tom terapijom se, kazao je, LGBTIQ djecu i odrasle osobe sili da mijenjaju svoju seksualnu orijentaciju.

“Mislimo da se tu radi o nadriliječništvu i da se to treba zakonski zabraniti u Kaznenom zakonu”, poručio je.

Bosanac je kazao i da će kroz izmjene zakona tražiti da bilo koja žrtva zločina iz mržnje, ne samo LGBTIQ osobe, ima pravo na besplatnu pravnu pomoć.

Najavio je i da će Hrvatskom saboru u obliku zaključka predložiti da Vlada napokon predloži Nacionalni plan borbe protiv homofobije, prenose 24sata.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.