Umjesto usporavanja zelene tranzicije, vrijeme je da ona uzme još veći zamah, da postane socijalna i uključi i građane i poljoprivrednike i ribare, a da njezin trošak plate zagađivači poput industrije fosilnih goriva, aviokompanije i proizvođači pesticida, poručili su Gordan Bosanac i Vedran Horvat, kandidati Možemo! za Europski parlament.
“Stranke desnice ponovno pokušavaju prikriti da se svako selo, svaki grad, svaka regija, zemlja i cijeli svijet drastično mijenjaju radi klimatskih promjena. Prije pet godina došli smo svi do konsenzusa da klimatske promjene jesu prijetnja, a sada desnica tvrdi kako zelenu tranziciju treba usporiti”, istaknuo je Bosanac.
Podsjetio je kako je HDZ u Europskom parlamentu glasao protiv Zakona o obnovi prirode, a riječ je o zakonu koji govori o tome da jedan manji dio zemljišta moramo čuvati i početi ga obnavljati.
“A već sada je u Hrvatskoj tlo mjestimice toliko iscrpljeno da neće moći roditi ranijim količinama uroda. Drugo, glasali su protiv prijedloga Zelenih u EP da većina subvencija u poljoprivredi ide malim i srednjim proizvođačima. Valjda računaju da u Hrvatskoj samo Fortenova zaslužuje subvencije, a mali i srednji ništa”, kaže.
U Možemo! smatraju kako je sad trenutak za još odlučniji zamah, da EU uistinu krene u puno veća ulaganja, i da se ispravi greška iz mandata prošlog sastava Europskog parlamenta i Europske komisije, da zelena tranzicija ovaj put bude i socijalno osjetljiva i osigurat ćemo da sredstva za socijalno osjetljivu tranziciju budu na raspolaganju poljoprivrednicima.
“Prosvjedi poljoprivrednika kojima svjedočimo diljem EU, govore o tome da se nije računalo na to tko će tu tranziciju platiti, pa se preko leđa poljoprivrednika, vrlo podlo, naplaćivati tu zelenu tranziciju”, rekao je Bosanac.
Nadalje, puno se govori o sigurnosti Europe u smislu granica, a zaboravljamo da su požari, poplave i druge elementarne nepogode donijele Uniji goleme materijalne, a i ljudske štete, u samo proteklih pet godina.
“Zbog toga predlažemo snažno jačanje civilne zaštite u cijeloj EU, a naš je prijedlog i osnivanje Agencije za civilnu zaštitu baš u Hrvatskoj, s fokusom na civilnu zaštitu, jer naše zračne luke u Zadru i Splitu mogu biti veliki regionalni centri za gašenje požara iz zraka”, kaže Bosanac.
“Borba protiv klimatskih promjena je i borba za sigurnost i zdravlje, jer u EU imamo značajan broj smrti izazvan zagađenjem zraka, ali i suša, poplava i toplinskih valova” , naglasio je Horvat.
Svaka promjena ima svoju cijenu, a Europski zeleni plan na kojem je temeljena zelena tranzicija, kad je donesen, nije adekvatno uključio ni radnike, ni poljoprivrednike, ni ribare zbog čega se danas suočava s otporima, ocijenio je.
“Ne smijemo zbog toga sada stati na pola puta, nego tranziciju ubrzati, ali troškove tranzicije ne smiju snositi građani ni oni najslabiji, već tranziciju moramo učiniti takvom da građani od nje imaju izravne koristi”, upozorio je Horvat i najavio kako će Možemo! u Europskom parlamentu raditi na osiguravanju financiranja za infrastrukturu, posebno prometnu, za elektrifikaciju željeznica, za veću dostupnost obnovljivih izvora energije za građane, kao i destimulaciju proizvodnje energije iz fosilnih izvora.
“Smatramo da zelenu tranziciju trebaju u najvećoj mjeri platiti upravo tvrtke iz sektora fosilnih goriva, kao i zagađivači poput aviokompanija, proizvođača pesticida, umjetnih gnojiva.Novca za uspješnu zelenu tranziciju ima, ali se taj novac mora prioritizirati, kako bi zelena tranzicija učinkovito odgovorila na prijetnje koje proizlaze iz klimatskih promjena, i Europa dosegla klimatsku neutralnost”, zaključio je Horvat.
Komentari