Članovi platforme Možemo! Tomislav Tomašević, Sandra Benčić i Luka Korlaet u utorak su na konferenciji za novinare na Trgu sv. Marka, dan nakon isteka prijava za mjeru subvencioniranja stambenih kredita putem Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama (APN), tu mjeru ocijenili potpuno promašenom.
Poručili su da ta mjera izravno dovodi do rasta cijena nekretnina te naglasili da je nedostupna brojnim mladim ljudima koji nisu kreditno sposobni. Umjesto toga, Možemo! predlaže Vladi RH da odustane od ove mjere, te da umjesto toga obnovi javni stambeni fond, odnosno da počne graditi i otkupljivati stanove za najam, kako bi se javni fond sa sadašnjih 2 posto povećao do europskog prosjeka od 15 posto.
Tomislav Tomašević istaknuo da Vlada RH ovom mjerom građankama i građanima radi medvjeđu uslugu jer se javni novac iz proračuna samo seli u profit banaka i onih koji prodaju nekretnine, s obzirom na činjenicu da država, pokušavajući pomoći ljudima koji kupuju prvu nekretninu, subvencijama istovremeno diže cijenu te nekretnine.
Dodao je da je rast cijena nekretnina u EU u 2019. godini bio 4,3 posto, dok je u Hrvatskoj taj rast bio više od dva puta veći – čak 9 posto. Podsjetio je da je, iako Vlada tvrdi da mjera subvencioniranja kredita ne dovodi do rasta cijena nekretnina, guverner HNB-a Boris Vujčić na njegovo izravno pitanje u Saboru prije nekoliko dana javno potvrdio da ova mjera izravno dovodi do rasta cijena nekretnina, te je također naveo da su banke prošle godine imale rekordnu dobit i nikad veći udio stambenih kredita u svom poslovanju. Tomašević je napomenuo i da velikom broju mladih ova mjera uopće nije dostupna jer nisu kreditno sposobni, budući da je Hrvatska u vrhu EU po prekarnim oblicima rada.
“Mladi su prepušteni divljem tržištu, cijene najma rastu, najam je nereguliran, i to je jedan od razloga što u Hrvatskoj od svih članica EU mladi najkasnije odlaze iz roditeljskog doma – u prosjeku tek sa 31,8 godinom”, zaključio je Tomašević.
Sandra Benčić naglasila je kako država porezno favorizira kratkoročni turistički najam, umjesto da favorizira dugoročni najam građankama i građanima. Navela je primjer iznajmljivača turistima u gradu Zagrebu koji godišnje po krevetu plaća samo 300 kun – iznos koji prosječni iznajmljivač koji stan iznajmljuje građanima za stanovanje plati na mjesečnoj razini. Istaknula je da je politika platforme Možemo! da se to promijeni poreznom reformom, i da se favorizira dugoročni najam kako bi država stimulirala niže cijene najma za naše građane. Naglasila je i da Možemo! traži da se obnovi javni stambeni fond, odnosno da se grade ili otkupljuju stanovi koji će biti u vlasništvu države i gradova i koji će se ljudima davati u dugoročni najam, po cijenama nižima od tržišnih.
Luka Korlaet je naveo podatak da je država do sada za ovu mjeru izdvojila 628 milijuna kuna, te da se za te novce moglo izgraditi oko 1.700 stanova za javni najam. Benčić je napomenula da bi država obnovom javnog stambenog fonda utjecala i na pad cijena najma na tržištu, ali isto tako omogućila svim građanima, bili oni kreditno sposobni ili ne, da mogu riješiti svoje stambeno pitanje na adekvatan način. “Ove subvencije stambenih kredita APN-a, to je kao da smo uzeli te novce i doslovno ih zapalili jer su otišle izravno u profite velikih tržišnih aktera, a ne u korist građana”, zaključila je Benčić te apelirala na Vladu da revidira ovu mjeru, evaluira njene učinke, da se vodi onim što je rekao guverner Vujčić, te da napokon počne voditi aktivnu stambenu politiku i počne ulagati u javni stambeni fond.
Komentari