Morske luke s manjim, zračne luke s većim prometom

Autor:

Zagreb, 16.02.2017 - Meðunarodna zraèna luka Zagreb (MZLZ) u intenzivnim je pripremama za otvorenje novog putnièkog terminala, planiranog krajem ožujka, a toèan æe datum javno objaviti kada se usuglase svi dionici, doznaje se iz MZLZ-a. "Otvorenje novog putnièkog terminala koji nosi ime prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuðmana svakako je nova razvojna faza zraène luke i s tehnološkog i organizacijskog aspekta. Velièina i prostranost novog terminala, nove funkcionalnosti i brojni komercijalni sadržaji, putnicima æe osigurati znaèajno, kvalitetnije i ugodnije iskustvo putovanja", naglašavaju iz MZLZ-a dodajuæi da su na zraènoj luci još uvijek u tijeku testiranja procesa i tehnologije te edukacija osoblja, što je uobièajeno za takvu vrstu infrastrukturnih objekata.
foto HINA/ MZLZ/ Petar Meznarek/ ds

U hrvatskim morskim lukama u prva tri mjeseca ove godine bilo je nešto manje prometa brodova, putnika i robe nego u isto lanjsko vrijeme, dok je u zračnim lukama promet putnika bio veći za 19,7, a tereta za 52,3 posto, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS).

U morskim lukama ukupno je u prvom tromjesečju ove godine prispjelo 50,4 tisuće brodova ili 3,3 posto manje nego lani, dok je s ukupnih 2,8 milijuna putnika ostvaren blagi pad od 0,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Najviše putnika, 455,6 tisuća, prošlo je kroz luku Split, čime je zabilježila porast od 2,7 posto, a slijedi luka Zadar koja je s 324,6 tisuća putnika na brodovima u minusu od 3,2 posto u odnosu na prvo tromjesečje 2017..

Među morskim lukama u prva tri mjeseca ove godine s najznačajnjim porastom broja putnika od 9 posto, na 151 tisuću, ističe se luka Cres, te Krk, gdje je putnika bilo 10,7 posto više ili njih 123 tisuće.

Tereta je u morskim lukama u prvom tromjesečju bilo ukupno 4,4 milijuna tona ili 7,5 posto manje nego u istim mjesecima prošle godine, a oko 54 posto ukupnog prometa tereta ostvareno je u lukama Omišalj i Rijeka, koje su zabilježile i poraste.

Luka Omišalj je tako sa 1,7 milijuna tona tereta u plusu od 6 posto, dok je 662 tisuće tona tereta u Luci Rijeka porast od 7,1 posto. Ostale luke koje su u prva tri mjeseca ove godine obuhvaćene istraživanjem, Ploče, Bakar i Split primile su i otpremile manje tereta nego u lanjska prva tri mjeseca.

Veliki porasti broja putnika u zračnim lukama

Zračne luke, s druge strane, u prva tri mjeseca ove godine nastavile su bilježiti poraste, pa je tako u svih devet ukupno bilo gotovo 14 tisuća operacija zrakoplova ili 8,4 posto više nego lani, a s ukupno 824 tisuće putnika u plusu su od 19,7 posto.

Gotovo polovica broja putnika ili 343 tisuće u zračne je luke stigla samo u ožujku ove godine, što je 27,4 posto više nego u lanjskom ožujku, pri čemu su poraste u ožujku ostvarile sve luke, osim Malog Lošinja.

Najviše putnika u ožujku, 223 tisuće ili 16,1 posto više, uslužila je zagrebačka zračan luka, koju s 51,3 tisuće putnika ili 61 posto više slijedi zračna luka Split, te sa 47,3 tisuće putnika ili 40 posto više zračna luka Dubrovnik.

Porast broja putnika u ožujku od 30 posto imala je zračna luka Zadar, a Pula više od 113 posto, dok su zračne luke Osijek i Rijeka definitivno rekorderi s porastima broja putnika u ožujku od 525,4, odnosno 310,1 posto, ali na malim bazama od oko 3.800 i 2.500 putnika.

Tereta je u zračnim lukama u prva tri mjeseca ove godine bilo ukupno nešto malo više od 2.600 tona, što je također veliki porast, od 52,3 posto u odnosu na prva tri mjeseca prošle godine.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.