Montana bi trebala postati prva američka država koja će zabraniti medijskom divu u kineskom vlasništvu TikTok pristup osobnim uređajima. Guverner Greg Gianforte potpisao je zabranu u srijedu. Trebao bi stupiti na snagu 1. siječnja. Platforma za dijeljenje videosadržaja kaže da zabrana “krši prava iz Prvog amandmana naroda Montane”.
TikTok se našao pod lupom vlasti diljem svijeta zbog zabrinutosti da bi podaci mogli biti proslijeđeni kineskoj vladi.
Gianforte, republikanac, je rekao zastupnicima da bi šira zabrana unaprijedila “zajednički prioritet zaštite stanovnika Montane od nadzora Komunističke partije Kine”.
TikTok je u izjavi rekao da ga koriste “stotine tisuća ljudi” u Montani. “Želimo uvjeriti stanovnike Montane da mogu nastaviti koristiti TikTok kako bi se izrazili, zaradili za život i pronašli zajednicu dok nastavljamo raditi na obrani prava naših korisnika unutar i izvan Montane”, dodaje se. Očekuje se da će TikTok osporavati zakon na sudu.
Prošlog mjeseca zastupnici u Montani usvojili su zakon o zabrani TikToka na osobnim uređajima s 54 prema 43 glasa. Zakon će trgovinama aplikacijama zabraniti da nude TikTok, ali ne zabranjuje ljudima koji već imaju TikTok da ga koriste. Montana, koja ima nešto više od milijun stanovnika, zabranila je aplikaciju na vladinim uređajima prošlog prosinca.
TikTok kaže da ima 150 milijuna američkih korisnika. Iako se baza korisnika aplikacije proširila posljednjih godina, još uvijek je najpopularnija među tinejdžerima i korisnicima u 20-ima.
Međutim, u američkom političkom spektru postoji zabrinutost da bi TikTok mogao predstavljati rizik za nacionalnu sigurnost.
TikTok je u vlasništvu ByteDance – kineske tvrtke. U ožujku je kongresni odbor ispitivao izvršnog direktora TikToka Shou Zi Chewa o tome može li kineska vlada pristupiti korisničkim podacima ili utjecati na ono što Amerikanci vide u aplikaciji. Shou je opetovano rekao da nikad neće špijunirati Amerikance – unatoč priznanju da su zaposlenici koristili TikTok račune novinara kako bi dobili informacije o njima.
Ranije u ožujku, američka vlada rekla je da bi ByteDance trebao prodati TikTok ili se suočiti s mogućom zabranom u zemlji.
Kazne se odnose na tvrtke, ali ne i na pojedinačne korisnike. Tvrtke koje prekrše zakon suočavaju se s kaznama do 10.000 dolara (8.012 funti), koje bi provodilo Ministarstvo pravosuđa Montane.
To znači da bi se tehnološki divovi poput Applea i Googlea mogli suočiti s kaznama ako dopuste preuzimanje TikToka u Montani iz njihovih trgovina aplikacija.
Vlasnik TikToka ByteDance opetovano je negirao da ga kontrolira kineska vlada, piše BBC.
Komentari